Vedkyňa a priekopníčka BARBARA PALDUS prináša revolučné prístupy. Objavte, ako biotechnológie a etnobotanika podporujú zdravie našej pleti.
Kto je Barbara Paldus (53)
je renomovaná vedkyňa a podnikateľka s kanadskými a českými koreňmi, ktorá svojou prácou mení svet dermakozmetiky. S doktorátom z elektrotechniky zo Stanfordovej univerzity má za sebou významné príspevky v oblasti technológie a biotechnológie. Jej cieľom je vytvárať produkty, ktoré sú účinné, šetrné k pokožke aj k životnému prostrediu.

Jednou z fascinujúcich čŕt Barbarinej práce je jej zameranie na výskum a vývoj pomocou patentovaných biotechnologických procesov. Za jej kozmetickou značkou Codex Labs stoja dáta a nie marketingové slogany.
Na získavanie aktívnych zložiek z rastlín využíva biotechnológie, čím zvyšuje ich účinnosť a stabilitu v produktoch. Tento inovatívny prístup nielenže maximalizuje potenciál prírodných ingrediencií, ale tiež prispieva k udržateľnosti tým, že znižuje spotrebu petrochemických surovín, energie, vody, prírodných zdrojov a minimalizuje ekologický odpad.
BIOTECHNOLÓGIE V KOZMETIKE: REVOLÚCIA V KOZMETICKEJ DERMATOLÓGII
Ako mi Barbara v rozhovore vysvetlila, biotechnológie využívajú biologické procesy, organizmy alebo systémy na vývoj produktov, ktoré zlepšujú ľudský život.
V kozmetike sa biotechnológie používajú na extrakciu a syntézu aktívnych zložiek z prírodných zdrojov, ako sú rastliny, riasy či mikroorganizmy. Tento prístup umožňuje vytvárať vysoko účinné produkty s presne definovanými vlastnosťami, ktoré môžu byť bezpečnejšie a šetrnejšie k pokožke než tradičné chemické prísady.
Tento článok nájdete aj v augustovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.8.

A ako biotechnológie prispievajú k zdraviu našej pokožky? „Biotechnológie prinášajú nové a efektívnejšie ingrediencie, umožňujú presnú extrakciu aktívnych zložiek, čím sa zvyšuje ich účinnosť a stabilita. Napríklad kyselina hyalurónová vyrobená fermentáciou je čistejšia a má vyššiu schopnosť hydratovať pokožku,“ vysvetľuje vedkyňa.
Biotechnologicky vyvinuté zložky môžu byť ďalej navrhnuté tak, aby cielene pôsobili na konkrétne problémy pleti, ako sú zápaly a akné alebo vrásky. Používanie prírodných a čistých biotechnologických zložiek navyše znižuje riziko alergických reakcií a podráždenia pokožky.
„Povedala som si, že vyrobím konzervant, ktorý by bol na báze biotechnológií s použitím laktobacilov. Tieto konzervanty ponúkajú prírodnejšie a menej dráždivé alternatívy k tradičným chemickým konzervantom,“ hovorí Barbara o svojom vstupe do oblasti dermakozmetiky.
ZDRAVÁ POKOŽKA JE ZRKADLOM NÁŠHO CELKOVÉHO ZDRAVIA
Mikrobióm pokožky je komplexná komunita mikroorganizmov, ktoré žijú na povrchu našej pokožky. Tieto mikroorganizmy hrajú podľa Barbary kľúčovú úlohu v ochrane pokožky pred patogénmi, pri regulácii imunitného systému a udržiavaní celkovej rovnováhy pokožky.
Na ochranu mikrobiómu odporúča preto používať jemné čistiace prostriedky, vyhýbať sa nadmernému používaniu antibakteriálnych produktov a hydratovať pokožku, aby sa zachovala jej prirodzená bariéra.
Vo svojom výskume sa tiež zaoberá úzkym prepojením stavu našej pleti so zdravím črevnej mikroflóry. „Črevná mikroflóra ovplyvňuje zápalové procesy v tele, imunitnú odpoveď a celkové zdravie pokožky. Nevyvážená črevná mikroflóra môže viesť k problémom ako akné, ekzémy a iné kožné ochorenia. Zdravá strava bohatá na vlákninu, probiotiká a prebiotiká môže podporiť rovnováhu črevnej mikroflóry a tým aj zlepšiť stav našej pleti,“ dopĺňa.
V rozhovore tiež hovorila o tom, aký významný vplyv na zdravie pokožky majú stres a duševné zdravie, ktoré môžu viesť k zápalom v tele. Rovnováha hormónov ako kortizol môže hrať tiež úlohu v poruchách ako akné a psoriáza.