Klenotnica Veľkej Moravy
Neďaleko pútnického miesta Velehrad v obci Modrá sa nedávno otvorila nová atrakcia, Klenotnica Veľkej Moravy, ktorá predstavuje návštevníkom rano - stredoveké šperky a ďalšie artefakty. Pochádzajú predovšetkým z 9. storočia. V priestore, ktorý má podobu podzemného panteónu, môžete obdivovať zhruba 200 predmetov, ktoré tvoria absolútnu špičku nálezov z veľkomoravského obdobia.

Výstava je rozdelená na dve časti. V jednej si možno pozrieť typické predmety pre veľkomoravského veľmoža, napríklad opaskové kovania, zdobené dýky, meče, sekery a ostrohy, ktoré symbolizovali ich postavenie. V druhej sú prezentované predmety typické pre ženy, medzi nimi zlaté a strieborné náušnice alebo náhrdelníky. Historická cena vystavených predmetov je nevyčísliteľná. Pochádzajú z niekoľkých významných veľkomoravských lokalít, napríklad zo Starého Města a sadov pri Uherskom Hradišti, Modré, u Mikulčíc, či Pohanska pri Břeclavi.

V centrálnej vitríne návštevníci uvidia aj zvon z Bojnej zo Slovenska. Nálezy dopĺňajú antropologické rekonštrukcie naznačujúce možnú podobu členov rodu Mojmírovcov. Zasadené sú do panoramatických scén, ktoré zachytávajú dôležité momenty vzniku a existencie moravského štátu.
Archeoskanzen a Živá voda
Klenotnica rozšírila expozície tunajšieho Archeoskanzenu Modrá, ktorý sa nachádza v mieste pôvodného veľkomoravského osídlenia a napodobňuje slovanské opevnené sídlisko z doby Veľkej Moravy. Pri jeho prehliadke vstúpite do obydlí, dielní, hospodárskych i cirkevných stavieb vrátane paláca biskupov a kostolíka Svätého Jána. Budete tu mať možnosť vzhliadnuť ako žili Slovania, vyskúšať si dávne remeslá, ochutnať špeciality a obzriete si tu aj pôvodné plodiny, kríky i stromy.

Deti tu budú obdivovať voľne pobehujúce prasiatka, kozy, sliepky, ovečky, alebo aj oslíka s menom Figo. V priebehu roka prebiehajú v skanzene aj rôzne slávnosti, vystúpenia, výstavy a trhy. Určite sa zastavte aj v Živej vode, najväčšom sladkovodnom tuneli v prírode v Európe kde budú okolo vás plávať sumce, vyzy, kapry, liene, či zubáče, ale aj korytnačky bahenné a žaby. Nájdete tu aj náučnú záhradu, plnú rozmanitých bylín, kríkov a stromov typických pre biotopy Bielych Karpát a Chřibských vrchov. Areál pokračuje relaxačno dreveným náučným chodníkom k výbehu s praturmi, ktorého súčasťou je aj vyhliadková veža.

Žítkovské bohyne
Ak vás lákajú miesta plné záhad a mágie, vyberte sa do dedinky Žítková na Moravských Kopaniciach v Zlínskom kraji. Ešte donedávna tu v kopcoch Bielych Karpát žili ženy - vedmy, známe liečiteľskými a vešteckými schopnosťami, prezývané ako žítkovské bohyne. Dokázali pomôcť a poradiť pri všelijakých problémoch a dokázali vraj aj predpovedať budúcnosť. Hovorilo sa im „bohyna“ a svoje umenie si odovzdávali z generácie na generáciu.
Dnes už na Žítkové žiadne nie sú, všetky sa postupne a potichu odobrali na druhý svet. Jediné čo po žitkovských bohyniach na Kopaniciach a v celom stredoeurópskom priestore ostalo je dnes Múzeum poslednej žítkovskej bohyne, ktoré vzniklo v chalupe v osade Černé, kde posledná liečiteľka Irma Gabrhelová prežila väčšinu svojho života, z toho dvadsaťdva rokov sama, ako vdova. Umrela v roku 2001 vo veku 97 rokov.

Jej domček dnešní majitelia v neutešenom stave zakúpili a s veľkým citom zrekonštruovali. Dnes je možné ho po vopred dohodnutej rezervácii navštíviť a prezrieť si ho počas výkladu. V okolí sa nachádza aj ovčia farma, Zvonička, či kaplnka Panny Márie.
Mesto Baťu a filmu
Zlín preslávil v prvej polovici 20. storočia Tomáš Baťa, zakladateľ obuvníckeho impéria. Tunajší bývalý továrenský areál a obytné štvrte sú dnes pamiatkovou zónou, ktorá sem láka tisíce turistov. Sú to predovšetkým funkcionalistické stavby najvýznamnejších československých architektov, ktoré dali tomuto mestu modernú podobu. Mesto sa preslávilo aj ako centrum filmu a animácie.
V roku 1936 tu založili Filmové ateliéry na tvorbu reklamných snímok pre obuvnícke impérium. Neskôr tu vznikali aj umelecké filmy a postupom času sa z ateliérov stalo najvýznamnejšie centrum filmovej tvorby pre deti. Nakrútili tu množstvo hraných, animovaných i kombinovaných filmov, ktoré získali aj prestížne filmové ocenenia a v prípade filmov Karla Zemana – Vynález skazy, či Cesta do praveku aj svetovú slávu.

Dnes v bývalých ateliéroch funguje kultúrne a vzdelávacie centrum Filmový uzol Zlín. Môžete si tu animovať vlastné krátke snímky, spoznávať históriu a osobnosti zlínskych ateliérov a pozrieť sa do profesionálneho štúdia animátorov. Organizujú sa tam programy a workshopy a animácie pre školy a škôlky.
V Kabinete filmovej histórie uvidíte celý rad originálnych filmových artefaktov, ako sú dekorácie, rekvizity, fotografie, výtvarné návrhy, osobné predmety tvorcov či pôvodné bábiky z rôznych večerníčkov, ako Ferdo Mravec, či Pat a Mat. Uvidíte tu aj filmovaciu techniku, s ktorou na svojich cestách nakrúcali Hanzelka a Zikmund.

Kroměříž
Viete, kde sa natáčal oscarový veľkofilm Amadeus, alebo filmová miniséria Mária Terézia? Predsa na zámku v Kroměříži. Tento architektonický skvost slúžil kedysi ako letná rezidencia olomouckých arcibiskupov. Najveľkolepejšími zámockými priestormi sú Trónna, Snemovná a Lovecká sála s mimoriadnou maliarskou výzdobou, Cársky salón, historická knižnica a letný byt arcibiskupa.
V zámockej Obrazárni a Klenotnici, nájdete množstvo hodnotných umeleckých diel, medzi ktorými sa vyníma jeden z najvzácnejších obrazov v celej Českej republike, veľkorozmerné plátno Apollo a Marsyas od Tiziana. Dominantou zámku aj mesta je Zámocká veža, ktorá dosahuje výšku 84 metrov.

Ochodza veže sa nachádza vo výške 40 metrov a vedie naň 206 schodov. Odmenou za šliapanie vám bude krásny výhľad nielen na mesto a blízke okolie, ale aj na pohorie Jeseníkov a Javorníkov. Pod východným krídlom zámku sa nachádza Sala terrena, ktorá priamo prepojuje rezidenciu s Podzámockou záhradou, ktorá je rozsiahlym anglickým parkom s jazierkom.
Druhá, Kvetná záhrada, ktorá sa nachádza neďaleko zámku patrí k najznámejším záhradným dielam na svete. Jej ústredným prvkom je osemboká rotunda a je bohato vyzdobená sochami a fontánami. Celú jej jednu stranu tvorí 244 metrov dlhá kolonáda s bohatou sochárskou výzdobou. Až z jej terasy umiestnenej na streche kolonády vynikne celková krása jej geometrických tvarov.
Tunajší zámok, záhrady a umelecké zbierky patria k najhodnotnejším v celej krajine a ich unikátnosť potvrdilo aj UNESCO zápisom na svoj prestížny zoznam. V rámci komentovanej prehliadky tu uvidíte aj unikátne Foucaultovo kyvadlo v rotunde.

Mesto je aj rodisko známeho pesničkára Karla Kryla, ktorého expozíciu si môžete ísť pozrieť do Starého pivovaru. Tú tvorí chodba v suteréne domu so zrkadlami popísanými jeho milostnou poéziou, básňami na zemi a niekoľko miestností dokresľujúcich atmosféru jeho diel.
V piatich zvukovo izolovaných komorách si môžete vypočuť jeho skladby umelecky stvárnené pomocou tematickej scény, videoprojekcie a svetelných efektov. Každá časť expozície je venovaná jednej jeho piesni a odkrýva rozpor medzi pokojným zázemím, po ktorom Kryl vždy túžil a rozháranou skutočnosťou, ktorú mu život naozaj priniesol. Šedé obdobie normalizácie, ktoré sa na ňom búrlivo podpísalo, tu zohráva významnú úlohu.

Holešov
Na východnej Morave objavíte aj ďalší zaujímavý barokový zámok v meste Holešov. Štvorkrídlová stavba so šesťbokými vežami na nárožiach pochádza z druhej polovice 17. storočia. Jej Sala terrena na prízemí a všetky sály na 1. poschodí sú vyzdobené unikátnymi barokovými stropnými maľbami a bohatou štukovou výzdobou.
Zámok ponúka dve prehliadkové trasy. Prvá s názvom Po stopách Wrbnových, vás prevedie reprezentačnými priestormi jeho posledných majiteľov, grófskou spálňou aj loveckým salónom.

Uvidíte tu zbierku porcelánu, holíčsku fajansu a sklo zo zbierok mestského múzea. Prezentovaný je tiež vzácny gombík z livreje služobníctva, ktorý zámku venoval súkromný darca v reakcii na výzvu darovať múzeu zabudnutý poklad z povaly. Za pozornosť tu stojí aj kolekcia obrazov a dobových fotografií z konca 19. storočia.
Svojich obdivovateľov určite získa aj poľovnícky salónik prezentujúci bohatú kolekciu loveckých zbraní a trofejí. Pozoruhodným vystaveným predmetom je reliéf výjavu Zmŕtvychvstania Ježiša Krista vyrytý do lastúry, ktorý sem priviezli z Jeruzalema, čo možno vyčítať na jej druhej strane.
Druhý prehliadkový okruh je Zámocká hvezdáreň s Ružovou záhradou prístupná počas letných prázdnin. Mesto bolo zhruba 500 rokov aj sídlom židovskej obce, ktorá tu zanechala viaceré zaujímavé pamiatky. Ich život tu pripomína výstava v Šachovej synagóge poľského typu zo 16.storočia.

Prídomok Šachova nesie na pamiatku tunajšieho rabína Sabbatai ben Meir ha-Kohena, zvaného Šach, ktorého hrob sa nachádza na neďalekom židovskom cintoríne. V súčasnosti je v ženskej galérii aj v bývalej židovskej škole umiestnená expozícia Židia a Morava, zoznamujúca návštevníkov s históriou Židov na Morave, od najstarších zmienok až po 2. svetovú vojnu.
V interiéroch synagógy si všimnite vzácne nástenné maľby z 18. storočia, vďaka ktorým býva označovaná za svetový unikát. Navštívte aj židovský cintorín z 2. polovice 15. storočia so vzácnymi náhrobkami, kde najstarší dochovaný je z roku 1646 a pochovaný je tu v barokovej hrobke aj rabín Kohen.
