K najdôležitejším zručnostiam, ktoré sa dieťa na základnej škole naučí, patrí okrem čitateľskej a matematickej gramotnosti aj hádzanie a chytanie. Spolu s behaním a skákaním ide o základné pohybové zručnosti. Vďaka nim sa môže sebavedome a efektívne zapojiť do zložitejších pohybových aktivít a športov.
Prečo je také dôležité ich získať?
Výskum ukázal, že deti, ktoré majú dobré základné pohybové zručnosti, majú aj vyššiu úroveň fyzickej aktivity a lepšiu zdravotnú kondíciu.
V tomto prípade vôbec nejde o to, aby sa z vášho dieťaťa stal premiant školy či olympionik.

„Nie každé dieťa pôjde alebo bude chcieť ísť na olympiádu. Je však dôležité, aby si rozvíjalo základné pohybové zručnosti,“ píšu lektori Stuart Evans a Kane Middleton z La Trobeovej univerzity v Melbourne. Potrebuje ich totiž na to, aby zostalo aktívne a zdravé počas celého života.
V texte na odbornom portáli The Conversation vysvetľujú, prečo je potrebné vedieť hádzať a chytať a ako s tým vedia pomôcť rodičia. Ako naznačuje výskum, základy aktívneho životného štýlu sa vytvárajú už v ranom detstve.
V texte sa dočítate:
- Čo dokáže päťročné dieťa.
- Ako vyzerá ideálna lopta.
- Ako môže rodič pomôcť dieťaťu s hádzaním a chytaním.
Hádzanie nie je automatické
Austrálsky vládny web uvádza, že ročné až dvojročné dieťa by malo zvládnuť kontakt s kotúľajúcou sa loptou na zemi alebo ťuknúť rukami do vznášajúcich sa balónov.
Medzi druhým až tretím rokom si s loptou poradí tak, že ju chytí rukami a pažami alebo ju zachytí trupom. Okolo piateho roku mu na to postačia už len ruky.
Ročné až trojročné deti by mali vedieť hodiť loptu nad hlavou dvoma alebo jednou rukou v stoji aj v sede. Okolo piatich rokov by dieťa malo byť schopné hádzať pomocou koordinovaného pohybu: čo znamená, že pri hádzaní vykročí protiľahlou nohou (keď hádže pravou rukou, vykročí ľavou nohou).
„Častým omylom je, že deti sa naučia zručnosti, ako sú hádzanie a chytanie automaticky,“ uvádzajú Evans a Middleton s tým, že výskumy ukazujú, že čoraz viac detí si primerane nerozvíja základné zručnosti.

Jedným z príkladov je aj štúdia o žiakoch základných škôl v Západnej Austrálii z roku 2014. Ukázala, že od 80. rokov minulého storočia sa výrazne znížili schopnosti šesťročných detí hodiť loptu zospodu, odraziť ju a chytiť.