Ak aj vy patríte k milovníčkam zvierat, iste považujete tie svoje za plnohodnotných členov rodiny, čo s vami trávia voľné chvíle, výlety a dovolenky… Ako sa postarať o domácich miláčikov počas horúcich dní, aby boli v bezpečí a bez stresov? Opýtali sme sa za vás.
PLÁVANIE SO PSOM
Plávanie patrí k najšetrnejším pohybovým aktivitám, preto je prospešné aj pre starších psov, ale aj pre psov v rekonvalescencii po úrazoch či operáciách, avšak s výnimkou po chirurgických zákrokoch, keď ešte nie je dobre zhojená rana. Vôbec nie je samozrejmé, že každý pes vie plávať. Zatiaľ čo jedinec toho istého plemena sa vo vode môže pohybovať s ľahkosťou, iný môže klesnúť na dno ako kameň. Preto k vodným plochám berieme až polročné šteniatka.
„S plávaním začíname pozvoľna, okolo prvého roku života, keď je pes dostatočne fyzicky vyvinutý. Preplávanú vzdialenosť prispôsobujeme jeho kondícii. Celkovo nepreceňujeme svoje sily ani sily psa,“ vysvetľuje Robert Schemmer, manažér vzdelávacieho a rozvojového centra Super zoo.
Pre pobyt vo vode volíme perforovaný obojok zabezpečujúci lepšiu cirkuláciu vzduchu alebo obojok z neoprénu. Po kúpaní necháme psa vyschnúť, prípadne mu vymeníme mokrý obojok za suchý.
Keď sa chystáme na náročnejšie plávanie, prípadne na splav rieky alebo na palubu lode, je dobré myslieť aj na bezpečnosť psíka. Rovnako ako ľuďom, aj jemu je vhodné obliecť plávaciu vestu, ktorá mu pomôže udržať sa v prirodzenej vzpriamenej polohe nad hladinou a zároveň mu nebráni v pohybe.
Tento článok nájdete aj v augustovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.8.

MAČKA, STRÁŽKYŇA DOMOVA

Na rozdiel od psov, ktoré sa naviažu na svojho majiteľa, mačky sa viac fixujú na konkrétne prostredie. Stručne povedané, dobre sa cítia vo svojom teritóriu, ktorým sú práve štyri steny príbytku, ktorý poznajú dokonale.
„Niektoré mačky sú až také naviazané na prostredie, že keď ich z neho zoberieme, často odmietajú vodu aj potravu. Extrémny stres môže mať rovnako priamy súvis so zhoršením zdravotného stavu,“ hovorí Robert Schemmer.