SME

Prísť o prsník je len časť problému. Niektoré ženy si po chemoterapii neoblečú ani bundu

Je jedno, či nosíte A alebo D.

Anna BrňákováAnna Brňáková (Zdroj: Archív A.B.)

„Do dnešného ku mne chodia ženy s ponožkami alebo pančuchami v podprsenke. Ženy, ktorým nikto nepovedal, že existujú silikónové epitézy a po odstránení prsníka by ich mali nosiť, aby predišli ďalším zdravotným problémom,“ vraví Anna Brňáková. Už viac ako desať rokov pomáha ženám, ktoré v dôsledku onkologického ochorenia prišli o prsník, vrátiť sa späť do aktívneho života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem výberu správnych pomôcok najnovšie napísala aj knihu s názvom A čo PO TOM?, ktorá je praktickým sprievodcom pre ženy po mastektómii. „Rakovina prsníka automaticky neznamená smrť a strata prsníka neznamená koniec aktívneho života. Je dôležité, aby sa ženy vedeli s novou situáciou popasovať najmä v prvom roku po operácii, pretože ten je najnáročnejší,“ vraví autorka.

SkryťVypnúť reklamu

Po mastektómii trpí chrbtica aj chodidlá

Rakovina prsníka je najčastejšou onkologickou diagnózou u žien. Novodiagnostikovaných je na Slovensku ročne zhruba 3300 žien a klesá aj ich vek. Pri včasnej diagnostike a správnej liečbe je veľmi veľká šanca na vyliečenie. Menej sa však už hovorí o tom, čím všetkým ženy prechádzajú popri operáciách, chemoterapii a že bežný život pre ne môže byť komplikovaný aj vtedy, ak sú v remisii.

Kniha Anny Brňákovej nemá ambíciu dávať medicínske odporúčania, v tom ponecháva plnú kompetenciu onkológom a onkologičkám. Ženy však upozorňuje na to, ako sa bezprostredne po odstránení prsníka alebo jeho časti majú o seba starať, aby sa vyhli ďalším komplikáciám spojeným s ich diagnózou.

Odobranie prsníka má veľký vplyv na fungovanie celého tela ženy. Koľko tkaniva chirurg pri mastektómii odoberie, závisí od druhu karcinómu aj od veľkosti ženských pŕs. Ak sa však odstráni celý prsník, priemerná žena príde zhruba o 350 až 400 gramov tkaniva. Podľa Brňákovej je pritom zmena citeľná aj pre ženy s menšími prsníkmi. „Trpia chrbtica, kolená aj chodidlá a v neposlednom rade sebavedomie ženy. V tomto zmysle nie je úplne rozhodujúca veľkosť prsníkov. Keď štyridsať rokov žijete v nejakej symetrii, telo na jej zmenu reaguje, či žena nosí košík A, alebo D,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Zásadné je, aby čo najskôr, ideálne po zahojení rany, žena začala nosiť základnú silikónovú epitézu. Ide o ortopedickú pomôcku, ktorej cena je zhruba 50 eur a časť sumy raz do roka pacientkam prepláca zdravotná poisťovňa.

Prvý rok po je najťažší

Epitéza je lekárky silikón zapustený vo fólii, zafarbený do telovej farby. Na dotyk pripomína ľudské tkanivo. Ide vlastne o viac-menej podobný materiál, ako je ten, ktorý by lekári použili pri rekonštrukcii prsníka s tým rozdielom, že sa neumiestňuje pod kožu, ale na kožu s pomocou špeciálnej bielizne.

Dostupné sú rôzne varianty vhodné na šport či plávanie, no prvý rok po liečbe Brňáková odporúča zaopatriť si základnú a spoznať svoje potreby. „V prvý rok sa pod vplyvom hormonálnej liečby, chemoterapie aj ožarovania telo žien mení. Niektoré priberú, niektoré schudnú, iným vystúpia rebrá, inak im reaguje pokožka, inak sa hojí jazva. Všetky tieto zmeny treba nejako zohľadniť.“

SkryťVypnúť reklamu

Pomoci pri výbere epitéz sa venuje už vyše desať rokov. Jej cesta však nebola priamočiara.

Značnú časť kariérneho života pôsobila v biznise. Pracovala v medzinárodných korporátnych spoločnostiach a tento životný štýl jej vyhovoval. „Čísla a biznis ma vždy fascinovali a myslela som si, že v tomto zostanem po celý život. Potom však prišla fáza, ktorú by som asi dnes nazvala vyhorenie, a ja som hľadala nové smerovanie. Potom, ako som si založila rodinu, ma moja sestra, ktorá sa venuje ortopédii, upozornila na to, že ženy po mastektómii u nás nemajú dostatočnú starostlivosť.“

Pomoc pre ženy po strate prsníka spočívala v tom, že im v lekárni poskytli katalóg, aby si pacientky mohli nejako svojpomocne vybrať a lekáreň im produkt objednala. „Výber silikónovej epitézy je však pomerne náročná vec, správny výber ovplyvňuje veľa faktorov. Napríklad to, koľko tkaniva bolo počas mastektómie odstránené, aký tvar má druhý – zdravý prsník, ako telo reaguje na chemoterapiu alebo či chce aktívne športovať.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na toto odvetvie sa spočiatku dívala iba z diaľky a keďže nemá medicínske vzdelanie, najskôr veľa študovala. „Kontaktovala som výrobcov v zahraničí, absolvovala som rôzne školenia, získala zahraničné certifikácie a po krátkom čase sme v Piešťanoch otvorili prvú predajňu so zdravotníckymi pomôckami určenými najmä ženám po mastektómii.“ Od roku 2015 však predajňu presťahovala a pôsobí v hlavnom meste.

Stretnutia so ženami bývajú neraz veľmi emotívne. "Aj sa zasmejeme, aj si poplačeme. Aj minulý týždeň sa u mňa jedna klientka rozplakala. Pridala sa k nej aj jej mamina a napokon aj ja, tak sme plakali všetky tri. A to len preto, že jej za dva roky nikto nepovedal, že existujú silikónové epitézy. Nevedela, že ju nemusí tak veľmi bolieť chrbát a že sa môže cítiť ucelenejšie, opäť ako žena.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri lymfedéme niekedy neviete dať ruku do rukáva bundy

Všetky klientky zároveň pozná po mene a pozná aj ich osobné príbehy. V priebehu rokov teda zistila, že kvalitu života žien počas a po onkologickej liečbe neovplyvňuje len strata prsníka a jeho náhrada, ale mnohé iné ťažkosti. Viacerým z nich by sa dalo vyhnúť jednoduchou prevenciou. Ženám znepríjemňujú život bolestivé jazvy, neuropatia spôsobená chemoterapiou, ale napríklad aj lymfedém.

Ide o lymfatický opuch ruky, ktorý vzniká po prerušení alebo poškodení lymfatických ciest operáciou a ide o najčastejší dôsledok mastektómie. Nie je síce bolestivý, ale je veľmi nepríjemný a, nanešťastie, je na celý život. Počas mastektómie dochádza k prerušeniu alebo poškodeniu lymfatických ciest, čo spôsobuje, že lymfa nepracuje tak, ako by mala. Opuch ruky vyvoláva pocit, akoby mali ženy „menšiu“ kožu, v tých najhorších prípadoch ju nevedia dostať ani do rukáva bundy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prevenciou je cvičenie jednoduchých cvikov hneď na druhý deň po operácii a pravidelné cvičenie aj neskôr, ako aj používanie kompresívnych návlekov. Spomedzi športov sú vhodné najmä plávanie a chôdza s paličkami.

„Čím lepšia je prevencia a čím väčšia starostlivosť o seba, tým väčšia je pravdepodobnosť, že k lymfedému nedôjde a ak aj áno, že bude lepšie zvládnuteľný,“ vraví. Jej kniha ponúka návody na jednoduché cvičenia, ako aj QR kódy, ktoré čitateľku presmerujú na videá.

Kniha vysvetľuje aj to, ako bojovať s bolestivou neuropatiou, ako sa starať o jazvy po operácii, ale napríklad aj to, ako sa zbaliť do nemocnice či ako zvážiť rekonštrukciu prsníka. Nezriedka sa podľa nej stáva, že onkológ ženám v dobrej viere pred začatím liečby povie, že po vyliečení môžu podstúpiť rekonštrukciu prsníka, a ženy sa nazdávajú, že ide o rovnaký zákrok ako pri estetickom zväčšovaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Je to iný a výrazne náročnejší proces. Najmä ak sa počas mastektómie odstráni tkanivo až na kosť, predchádza procesu opätovné naťahovanie pokožky expanderom a iné, komplikované a zdĺhavé procesy. Situáciu ešte komplikujú jazvy a ak žena podstúpila ožarovanie, je pokožka výrazne tenšia. Znamená to, že ak chce žena podstúpiť rekonštrukciu, môže to znamenať aj niekoľko bolestivých zákrokov.“

Kniha, ktorá sa dá čítať počas chemoterapie

Brňáková sa v tomto praktickom sprievodcovi usiluje vecne a zrozumiteľne hovoriť o možných ťažkostiach a komplikáciách, zároveň sa však snaží ukázať, že v každej situácii sa ženy môžu rozhodnúť zlepšiť svoj stav. „Kniha je tvorená tak, aby ju ženy mohli držať v ruke počas chemoterapie, aby si ju mohli vložiť do kabelky a aby si mohli naštudovať to, čo by vedieť mali,“ vraví jej autorka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vydanie knihy je naplánované na jeseň tohto roka a dostupná by mala byť v kníhkupectvách alebo priamo na objednanie u autorky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


21
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 189
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 789
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 35 697
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 393
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 734
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 21 320
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 553
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 935
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťZatvoriť reklamu