SME

Hrady a zámky stredných Čiech: Navštívte letné sídlo prezidenta, zámok kde dodnes žije knieža, či tajomný hrad nad Peklom

Dýchajú históriou a sú opradené legendami.

Mělník so zámkom nad sútokom Vltavy a LabeMělník so zámkom nad sútokom Vltavy a Labe (Zdroj: Libor Sváček)

V stredných Čechách sa nachádzajú desiatky krásnych hradov a zámkov. Okrem tých známych ako je Kŕivoklát, Konopište, či Karlštejn tu nájdete aj menej známe, avšak nemenej kúzelné objekty plné príbehov aj tajomstiev, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Poďte sa s nami na ne pozrieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mělník

Pri návšteve stredočeského regiónu si určite naplánujte návštevu Mělnika, ležiaceho na sútoku riek Labe a Vltavy, severne od Prahy. Toto mesto sa do histórie sa zapísalo aj tým, že počas vlády dynastií Přemyslovcov a Luxemburgovcov v Českom kráľovstve vznikla tradícia dávať ho českým kráľovnám ako veno. Tie tu mali svoje prechodné a neskôr vdovské sídlo.

SkryťVypnúť reklamu

Pýchou mesta je tunajší zámok, ktorý je od polovice 18. storočia vo vlastníctve kniežat z Lobkowicz, ktorí ho s kratšou prestávkou vlastnili až do roku 1948 a v roku 1992 im bol opäť vrátený.

Dnes na zámku žije knieža Jiří Lobkowicz, ktorý sa popri údržbe a správe rodového sídla venuje aj vinárstvu, čím nadviazal na vinársku históriu svojho rodu, ktorá tu začala v roku 1753. Mimochodom, tradícia pestovania vínnej révy sa tu objavuje už v 10. storočí, kedy tu sa tu prvú výsadbu viníc zaslúžila Ľudmila, manželka Bořivoja z rodu Přemyslovcov, za účelom zaistenia vína pre omšové účely.

Vinárstvo Chateau Mělník tu vlastní zhruba 23 ha viníc s produkciou 30 000 - 40 000 fliaš ročne. Ich produkciu môžete vyskúšať napríklad počas riadenej degustácie Lobkowických vín a to a v rozsiahlych historických pivniciach z 11 – 14. storočia pod zámkom. Ich celková rozloha je 1500 m2 a uvidíte tu aj umiestnené sudy, 100 – 200 rokov staré, ktoré slúžia iba na dekoráciu, vytvorenie atmosféry a predstavu, ako kedysi vyzeralo zámocké vinárstvo a pivnice.

SkryťVypnúť reklamu

Po prehliadke pivníc sa môžete vydať na prehliadku zámockých interiérov, kde na vás čakajú unikátne priestory plné umeleckých diel, starobylé kusy nábytku a iné zaujímavosti.

Po prehliadke si tu môžete posedieť v zámockej cukrárni, alebo reštaurácii na nádvorí a skvelé víno sa tu dá zakúpiť v tunajšom butiku. Na zámku sa často organizujú aj rôzne kultúrne a spoločenské podujatia a mimoriadne obľúbené sú tu aj svadby.

Kokořín

Ak ste milovníkmi starých hradov vydajte sa aj na neďaleký hrad Kokořín. Postavili ho v 14.storočí, často menil majiteľov ktorí ho príliš neudržiavali a navyše po tridsaťročnej vojne ho cisár Ferdinand zaradil medzi „prekliate“ hrady, ktoré už nesmeli byť opravované.

V 19. storočí bola z hradu už len zrúcanina, ktorá okúzľovala romantických umelcov - Karla Hynka Máchu, Jozefa Navrátila, či Antonína Mánesa. V roku 1895 hrad preslávil Klub českých turistov, ktorý ho predstavil verejnosti ako maketu na Národopisnej výstave v Prahe a zároveň sa zaslúžil o jeho čiastočné sprístupnenie.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1896 kúpil kokořínske panstvo s ruinou hradu Václav Špaček, ktorého rodina ho vlastní dodnes. V rokoch 1911 až 1918 dal hrad obnoviť v romantickom duchu a to za pomoci popredných historikov. Išlo vtedy o jednu z posledných romantických prestavieb v Čechách.

Dnes tu môžeme obdivovať mohutnú vežu vysokú 38 metrov s ktorej sa ponúkajú krásne výhľad na hradný areál a okolie a v interiéroch hradu je expozícia s ukážkou stredovekého bývania. Hrad sa objavil aj vo filme. Ako kulisa sa vyskytol napríklad v rozprávkach Princezná so zlatou hviezdou, Čarovný mešec alebo Korunný princ.

Houska

Neďaleko Kokoŕína sa uprostred lesov vypína ďalší hrad, o ktorom legenda hovorí, že je postavený na mieste kde bol vchod do Pekla. Nikto však nevie kedy bol presne postavený a za akým účelom, keďže nechránil ani obchodné cesty, ani hranice a navyše bol aj bez prístupu k vode.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Údajne bol vybudovaný niekedy v 13. storočí na skale, v ktorej sa nachádzala puklina vedúca do pekiel. Ľudia sa ju snažili zasypať a hoci sa spočiatku diera zdala byť bezodnou, nakoniec sa im to podarilo a vznikla tak akási zátka, ktorá mala zamedziť neľudským bytostiam a zlým silám v príchode na náš svet.

Nachádzať by sa mala na mieste, kde dnes stojí hradná kaplnka. Práve tu vraj senzitívni ľudia zažívajú euforické, alebo úzkostné pocity, silnú únavu, tŕpnutie rúk, či mdloby. Niektorým návštevníkom sa na hrade vraj nedarí urobiť pekné fotky, čo si taktiež vysvetľujú pôsobením nadprirodzených síl.

Na hrade sa vystriedalo viacero známych majiteľov, medzi nimi páni z Dubé, Smiřický, Valdštejnovci, či Kaunicovci. V roku 1924 kúpil hrad od grófky Andrássyovej senátor a prezident Škodových závodov Jozef Šimonek a jeho rodina ho až do roku 1939 využívala ako letné a reprezentačné sídlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Následne ho až do roku 1945 zabrali nacisti, ktorí tu vytvorili depozitár židovských a slobodomurárskych diel. Po vojne sa dostal do správy Štátnej knižnice Klementina.

Po páde komunizmu sa opäť vrátil do vlastníctva rodiny Šimonkových a tí ho sprístupnili verejnosti. Počas prehliadky hradu sa prejdete jeho dobovo zariadenými komnatami a taktiež aj „Peklom“ umiestneným v bývalej kočiarovni.

Toto ozvučené pohyblivé dielo, pripomínajúce betlehem bolo vytvorené na motívy Božskej komédie Dante Alighieriho zo začiatku 14. storočia. Má dĺžku 12 metrov, výšku 2 metre a obsahuje jedenásť výklenkov s ukážkami pekelných trestov za pozemské hriechy.

Vzhľadom k svojej jedinečnej akustike je hrad tiež častým miestom organizovania koncertov a kultúrnych podujatí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nelahozeves

S Lobkowiczovcami je spojené aj mestečko Nelahozenes západne od Prahy, pýšiace sa zámkom postaveným v renesančnom slohu v štýle talianskeho castella a zdobený sgrafitmi.

Na zámku, ktorý je v ich vlastníctve od roku 1623 dodnes si môžete pozrieť kniežaciu pracovňu, knižnicu, prijímací salón, spálňu kniežaťa a kňažnej, kaplnku, jedálne, izby so zbraňami i siene s poľovníckymi trofejami.

Nechýba ani galéria s portrétmi členov rodiny z 19. storočia, vrátane tých zo súčasnej generácie. V dobovo zariadených salónikoch možno uvidieť zbierku umeleckých diel Rubensa, Brueghela či Veroneseho.

Za pozornosť stojí tiež rytierska sála s originálnou renesančnou výzdobou a krbom. Jedinečná je aj kolekcia hudobných nástrojov, rukopisných aj tlačených partitúr, partov a libret.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pýchou tunajších zbierok je aj Hudobný archív s korešpondenciou členov rodu s mnohými umelcami, zbierky skladieb pre lutny, mandolíny a gitary z konca 17. a začiatku 18. storočia a tiež diela známych skladateľov ako napríklad Händla, Mozarta, Haydna a Beethovena.

Zo zámku sa vyberte aj do blízkeho revitalizovaného múzea slávneho českého skladateľa Antonína Dvořáka, nachádzajúce sa v jeho rodnom dome, v ktorom mali jeho rodičia kedysi mäsiarstvo a hostinec.

Antonín sa im tu narodil v roku 1841 ako prvorodený syn, strávil tu prvých 12 rokov života a taktiež tu získal svoje prvé hudobné vzdelanie. Potom v roku 1853 odišiel do neďalekých Zlonic.

Umelca pri komponovaní inšpiroval predovšetkým dedinský život, vidiecke tancovačky, aj neďaleká železničná trať. Múzeum s aktuálne rozšírenou dvojposchodovo expozíciou zoznamuje návštevníkov s prostredím a hudobnými motívmi Dvořákovho detstva s pomocou interaktívnych prvkov, audiovizuálnej technológie i kreatívne riešenej expozície s historickými exponátmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Expozícia prepája Dvořákovu hudbu s géniom loci jeho rodiska a predstavuje prostredie stredočeskej dediny tak, ako vyzerala v polovici 19. storočia, keď tu Dvořák vyrastal.

Návštevníci tu dostanú slúchadlá a do rúk malú krabičku. Tú potom môžu priblížiť k terčíku pri každom z exponátov a vtedy sa im spustí výklad.

Lány

Určite sa vyberte aj na krásny barokový zámok v obci Lány, ležiaci západne od Prahy, ktorý je oficiálnym letným sídlom prezidentov Českej republiky.

Na konci 16. storočia tunajšiu obec zakúpil cisár Rudolf II. a na mieste pôvodnej pevnosti nechal postaviť lovecký kaštieľ v renesančnom slohu. Na konci 17. storočia kúpili zámok Valdštejnovci a neskôr prešiel do vlastníctva rodu kniežat z Fürstenbergu. V roku 1921 ho zakúpil československý štát na reprezentačné účely hlavy štátu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prvý prezident Tomáš Garrigue Masaryk si zámok veľmi obľúbil a po jeho abdikácii v roku 1935 mu bolo umožnené presťahovať sa do Lán natrvalo, kde aj zomrel a bol pochovaný na tunajšom cintoríne.

Zámok nebol verejnosti prístupný vyše 100 rokov, čo sa zmenilo ku koncu úradovania prezidenta Miloša Zemana. Dnes sa tu konajú pravidelné komentované prehliadky, počas ktorých vás sprievodcovia prevedú jeho reprezentačným poschodím. Lístky si však treba vždy vopred zarezervovať cez web stránku správy Pražského hradu.

Prezriete si tu viacero miestností, ako Dverník, Masarykov salónik a pracovňu, Knižnicu s krbom, Žltý audienčný salón, Modrú jedáleň, Hudobný salón aj Veľkú jedáleň.

Následne môžete zavítať aj do rozľahlého zámockého parku a palmového skleníka z roku 1879. Jeho dnešná podoba je ovplyvnená úpravami architekta J. Plečnika, ktorého najvýraznejšou stopou je predovšetkým múr na východnej strane pri hrádzi rybníka, súčasťou ktorej je impozantná fontána.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do 31. augusta si tu aktuálne môžeme pozrieť aj výstavu prezidentských automobilov zo zbierok Národného technického múzea, ktorá formou textu aj fotografií podáva prehľad o všetkých prezidentských vozidlách a to v kontexte dobových udalostí.

Uvidíte tu však vystavené aj niektoré automobily a to napríklad Renault 21 TSE, ktorým jazdil prvé tri mesiace roku 1990 po svojom zvolení prezident Václav Havel a tiež Mercedes-Benz S 600, ktorý sa v roku 1993 stal vlajkovou loďou garáží Pražského hradu a Havla v nasledujúcich ôsmich rokoch sprevádzal pri výkone jeho štátnickej funkcie aj v súkromí. Uvidíte aj Škodu Superb V6 2.8 Václava Klausa a Aero 50 HP, ktoré krátko využíval Edvard Beneš v exile vo Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 019
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 923
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 479
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 219
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 654
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu