Predpokladá sa, že u dvoch až štyroch z desiatich ľudí by sa v žlčníku našli kamene. Prečo vznikajú, ako ich riešiť a kedy sú naozaj nebezpečné?
ŽLČNÍK, JEHO FUNKCIA A TVORBA KAMEŇOV
Malý vakovitý orgán sa nachádza v brušnej dutine pod pečeňou a jeho hlavnou funkciou je skladovanie žlče, tvorenej pečeňou, jej zhusťovanie a následne uvoľňovanie v prípade potreby.
Žlč slúži na trávenie tukov a zo žlčníka putuje cez žlčové cesty do tenkého čreva. K zmene zloženia a poruchám tejto žlče najčastejšie dochádza zvýšením cholesterolu, a spomalením jej odtoku, čo sa začne prejavovať tak, že žlč sa začne skladovať vo forme žlčníkových kameňov, odborne nazývaných cholecystolitiáza.
Človek o nich ani nemusí vedieť, ak sa nedostanú do žlčových ciest a nezaseknú sa v nich. V tomto prípade je však ich prejav veľmi výrazný, sprevádzaný intenzívnou bolesťou.
Žlčové kamienky môžu upchať žlčové cesty a vznikne biliárna kolika – tzv. žlčníkový záchvat, ktorý sa prejavuje silnou bolesťou, lokalizovanou do pravého podrebria či pod pravú lopatku. Žlčníkový záchvat trvá spravidla niekoľko hodín, zväčša štyri až šesť.
VÝSKYT KAMEŇOV A ICH PRÍČINY
Cholecystolitiáza postihuje približne 20 % – 40 % dospelých obyvateľov vyspelých západných krajín. Vzniku žlčníkových kameňov môže predchádzať aj prítomnosť drobných konkrementov v žlči – mikrolitiáza a takzvané žlčníkové blato, čo je vrstva zahustenej žlče na dne žlčníka, anglicky označovaná ako sludge.
Sklon k cholecystolitiáze zvyšujú poruchy vstrebávania a metabolizmu žlčových kyselín, choroby žlčových ciest a poruchy vyprázdňovania žlčníka, ktoré často
spôsobujú aj rôzne redukčné diéty (bez obsahu tukov).
K najrizikovejším faktorom vzniku žlčníkových kameňov patria:
- Pohlavie – ženy majú žlčníkové kamene trikrát častejšie ako muži a pôrodom sa riziko výskytu ešte viac zvyšuje.
- Vek – najčastejšie dochádza k vzniku žlčníkových kameňov po 40. roku života u oboch pohlaví.
- Nadváha a obezita – je zväčša spájaná so zvýšeným cholesterolom v krvi, ktorý spôsobuje žlčníkové kamene.
- Ochorenia pečene a cukrovka – ovplyvňujú funkciu žlčníka.
- Stres a nesprávna životospráva – hektický rýchly spôsob života a zlé stravovacie návyky sa môžu podieľať na tvorbe žlčníkových kameňov.
PRÍZNAKY, DIAGNOSTIKA, LIEČBA
Cholecystolitiáza je vo veľkej miere bezpríznaková, preto ľudia o kameňoch prítomných v žlčníku často ani nevedia. Príznaky sa prejavia iba u 1 % – 2 % zo všetkých pacientov ročne. Môže ísť pritom o už spomínanú biliárnu koliku (žlčníkový záchvat) alebo biliárnu dyspepsiu.
Biliárna dyspepsia zahŕňa celú skupinu príznakov – neurčité bolesti v hornej časti brucha, zvlášť v pravom podrebrí, pocit plnosti žalúdka a nafúknutého brucha, nepravidelná stolica. Môžu sa zhoršovať po mastných jedlách. Tieto príznaky sa však často vyskytujú aj pri iných chorobách, preto na ich základe nie je možné jednoznačne diagnostikovať cholecystolitiázu.
Tento článok nájdete aj v júlovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.7.

Biliárna kolika je naopak pomerne charakteristickým príznakom, pretože sa pri nej kamienok zasekáva v žlčových cestách, ktorých svalovina sa reflexne kŕčovito stiahne. To vyvolá záchvat silnej bolesti v pravom podrebrí, šíriacej sa do chrbta alebo nadbruška.
Často jej predchádza požitie mastného jedla a častejšie sa bolesť dostavuje večer. Pri kolikách sú nezriedka prítomné aj ďalšie príznaky ako vracanie, mierne zvýšenie telesnej teploty, slabá žltačka. Žlčník, ktorý sa nachádza v pravom podrebrí, je aj na pohmat bolestivý. Trvanie bolestí viac ako šesť hodín vyvoláva podozrenie na rozvoj komplikácií (napr. choledocholitiázu).
Diagnóza sa stanovuje najčastejšie prostredníctvom ultrasonografického vyšetrenia – sona brucha s vysokou presnosťou. Žlčové kamienky je možné vidieť aj pri vyšetrení CT (počítačovej tomografii). Presnou diagnostickou metódou je endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia (ERCP), používaná skôr u pacientov s komplikáciami, ktorá zároveň slúži aj ako liečebná metóda.