SME

Pomáha robiť školy bezpečnejším miestom: Pri krízových zásahoch sa nepitveme v emóciách

Rozhovor s Janou Lednickou.

Jana LednickáJana Lednická (Zdroj: Marko Erd)

Prípady násilia na školách nútia zodpovedných hľadať spôsoby, ako urobiť školy bezpečným miestom. Odborníci pripomínajú, že okrem zavádzania kamerových systémov či policajtov na školách, je potrebné myslieť na psychiku detí a zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Školy pochopili, že majú spolupracovať a svoje činnosti dopĺňať, nie navzájom súperiť," hovorí riaditeľka bratislavského centra poradenstva a prevencie JANA LEDNICKÁ v rozhovore pre SME.

Problémom je, že v školách chýbajú odborní pracovníci. "Učitelia veľakrát nevedia, čo majú robiť. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale niektorí zľahčujú, keď za nimi príde mladý človek s tým, že má depresiu," spomína príklady z praxe.

SkryťVypnúť reklamu

Aj preto odborníci združení v platforme Načúvajme si odovzdali ministrovi školstva Tomášovi Druckerovi (Hlas-SD) návrhy na zlepšenie duševného zdravia. Lednická hovorí, že nechcú zo systémom zápasiť, len upozorniť na ťažkosti, ktoré denne riešia.

Keď ste chodili do základnej školy, cítili ste sa v nej spokojne a bezpečne?

Vo veľkej miere áno. Dôvodom boli triedne učiteľky na prvom aj druhom stupni, ktoré mali skutočný záujem o žiakov. Teraz vidím, že sme mali mnoho viac interaktívnych hodín, počas ktorých sme sa rozprávali alebo sme išli spolu von.

Ak by ste sa pozreli na vašu školu dnes, čo jej chýbalo?

S odstupom času a po pracovných skúsenostiach by som povedala, že som necítila podporu. Pedagógovia mali záujem o mňa ako žiačku, no otvorene neoslovili veci, ktoré som doma riešila. Myslím si, že o ťažkostiach vedeli, no nikto mi vtedy nepomohol. Možno nevedeli, ako reagovať alebo sa báli o tom so mnou porozprávať.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Školy šikanovanie priznávajú, podľa inšpekcie ju neriešia dostatočne Čítajte 

Určite by pomohli školské podporné tímy a viac času pre pedagógov, aby sa mohli intenzívnejšie venovať žiakom, nielen s nimi prehodiť pár slov počas prestávky.

Pedagógovia potrebujú väčšiu podporu od vedenia na budovanie bezpečného prostredia v triedach. Nemajú robiť terapie, kľúčové je, keď ako mnohí z nich prejavia záujem, prípadne aj žiaka niekam nasmerujú.

Sú školy vo vašej pôsobnosti príkladmi dobrej praxe?

Pred tromi rokmi sme na školách ešte nemali podporné tímy. Podarilo sa nám však motivovať všetkých 17 základných škôl, ktoré máme v starostlivosti, aby ich zaviedli. Veľmi si to vážim, pretože mnohí riaditelia majú snahu inšpirovať sa, byť podporou svojim odborným zamestnancom, nedokážu ich však systematicky metodicky podporovať. My im s tým vieme pomôcť.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi našimi riaditeľmi existuje spojenectvo. Školy pochopili, že majú spolupracovať a svoje činnosti dopĺňať, nie navzájom súperiť. Vytvárajú podmienky pre každého. Snažíme sa obracať pozornosť riaditeľov na to, že nielen deti sa majú cítiť bezpečne, ale aj zamestnanci.

Ako to vyzerá na stredných školách, ktoré patria pod centrum?

Je to úplne iné. Zo šestnástich stredných škôl má podporný tím len štvrtina. Z nášho pohľadu je to omnoho alarmujúcejšie, pretože ide o citlivé obdobie v dospievaní.

Kým na základnej škole v témach duševného zdravia vo významnej miere môžu byť nápomocní rodičia, na strednej to je komplikovanejšie – objavujú sa tu depresie, úzkosti a sebapoškodzovania. Pedagóg, ktorý si dokáže budovať vzťahy s mladými ľuďmi, je v celom procese často kľúčový. Aj on na to potrebuje mať kapacitu a podporu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozhodne týmto školám chýbajú odborní zamestnanci, ktorí podporujú pedagógov, aby vedeli pomáhať mladým ľuďom, nasmerovať ich a dať im nádej a pozornosť.

Učitelia veľakrát nevedia, čo majú robiť. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale niektorí zľahčujú, keď za nimi príde mladý človek s tým, že má depresiu. Možno to robia preto, že aj ich pocity systém bagatelizuje a znižuje. Iní riešia tak veľa závažných vecí, že nemajú kapacitu venovať sa aj mladým ľuďom alebo nedokážu sa naladiť na to, čo žiaci prežívajú a čo potrebujú.

S akými prekvapivým príkladom dobrej praxe ste sa stretli?

Páčilo sa mi, ako na jednej škole riaditeľka s triednou učiteľkou využili kamerový systém pri konflikte dvoch žiakov. Dvojicu si zavolali a porozprávali sa s nimi o záberoch. V nich hľadali momenty, keď mohli žiaci urobiť veci inak a bitke predísť. Obe mali naozajstný záujem pátrať po tom, čo sa medzi deťmi udialo a nie, ktorý z nich za to môže.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Súvisiaci článok Psychologička: Tínedžerom nepomáha pripomínanie, že zlyhávajú. Treba im pomôcť nájsť riešenia Čítajte 

Kamerový systém nemá škole slúžiť pri konflikte ako dôkaz pre usvedčenie vinníka. Samozrejme je potrebné vyvodiť aj dôsledky, ale rovnako dôležité je vytvoriť priestor na to, aby žiaci medzi sebou vysvetlili konflikt a mali snahu hľadať riešenia a obnovovať narušené vzťahy.

Kľúčové je, aby dospelí vedeli počúvať mladých ľudí, a to sa na niektorých školách deje. Pedagógovia nás už s väčšou ľahkosťou púšťajú na svoje hodiny a prestávajú mať obavy, že nestihnú odučiť, čo majú. Vedia, že práca s triedou je potrebná, aby sa mohla sústrediť na učivo a napredovať. Aj vedenie škôl sa o tom výrazne viac rozpráva s pedagógmi.

Spomeniete si ešte na nejaké ďalšie pozitívne príklady?

Na viacerých školách máme zavedené ranné kruhy, čo bolo nesmierne ťažké. Prešli sme však od príkazov z direktívnej pozície k väčšej voľnosti a ukážkam rôznych prístupov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Riaditelia sa rozprávajú so svojimi učiteľmi o spôsoboch, ako to nastaviť v ich triede. Niektorí učitelia neinklinujú k interaktívnym aktivitám, a je to úplne v poriadku.

Dôležité je, že tam pre deti budú a prejavia záujem o to, čo im hovoria. Môžu im uvariť čaj a opýtať sa, čo riešia, či nenásilne prejaviť záujem žiakom, ktorí sa nezapájajú alebo sú viac ticho.

Chodíte do škôl aj v rámci krízového tímu. S čím sa v nich stretávate?

Krízové intervencie sa robia v čase mimoriadnych udalostí, pri ktorých jedna alebo viacero tried zažíva stres a žiaci a zamestnanci školy sa nemajú dobre. Vtedy sa najviac ukáže, ako funguje kolektív. Čím viac je v nich naštartovaná ľudskosť, vzťahy, spojenectvo, tým jednoduchšie sa s nimi pracuje pri takýchto krízach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak na to nie sú zvyknutí ani žiaci, ani pedagógovia, je to veľmi náročné. Bezpečné prostredie sa však dá vybudovať aj u nich, napriek mimoriadnej udalosti, ktorá ich napokon môže viac stmeliť.

Ktoré školy ste spolu s krízovým tímom navštívili?

Nerada by som menovala konkrétne školy, lebo je to z nášho pohľadu nekorektné. Pracujeme na všetkých školách, ktoré sú v rámci bratislavského kraja zasiahnuté mimoriadnou udalosťou. Aj v iných častiach Slovenska sú vyškolení odborníci zo štátnych poradenských zariadení, ktorí na školách pomáhajú zapracúvať náročné udalosti.

Čomu sa venujete v takýchto školách?

Najskôr prichádzame za vedením, ktorému vysvetlíme, akým spôsobom budeme fungovať na škole, v triedach.

Súvisiaci článok Psychologička: Pozornosť by sme mali venovať aj deťom, ktoré sú zdanlivo tiché a poslušné Čítajte 

Následne pracujeme s učiteľmi, ktorí nám pomáhajú cez „kruhy zraniteľnosti a podpory“ nastaviť skupiny zo žiakov a pedagógov podľa vzťahov, aké mali k udalosti či človeku, ktorého sa to týka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niekedy sa ľudia obávajú, že sa zbytočne pitveme v emóciách, ale nie je to tak. My ich pomenujeme a stabilizujeme, čo pomáha predchádzať rozvoju iných psychických ťažkostí. Pomenujeme s nimi pocity, ktoré cítia a uistíme ich, že je normálne cítiť sa v danej situácii vystrašene, smutne, mať zmätok či pocit prázdna. Spoločne zisťujeme, čo im pomáha, keď sa cítia ťažko a čo by teraz potrebovali. Tieto posolstvá odovzdáme späť dospelým - pedagógom aj rodičom.

Počas krízových intervencií hľadáme tiež rizikových žiakov, ktorí sa necítia v poriadku a nemajú sa o koho oprieť. Podporu sa im snažíme ponúknuť cez rodičov, pretože to je najprirodzenejšie. A cez kruhy podpory sa im snažíme nájsť spriaznené osoby v škole. Našou snahou je ľudí prepájať, vytvárať spojenectvá a hľadať bezpečie v prítomnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo vám robí najväčšie ťažkosti?

Jednou z komplikácii je, keď vedenie odmieta krízovú intervenciu, pretože nechce, aby sa udalosť spätne rozoberala. Hoci v našich školách sa to nestalo, viem o prípadoch, kde sa to udialo.

Je dôležité, aby deti a pedagógovia spracovali udalosť v skupine, inak je vysoký predpoklad, že sa u niektorých môže vyvinúť posttraumatická stresová porucha. Preto naše školy intenzívne edukujeme o význame tejto problematiky.

Ďalšou ťažkosťou je prechod zo „zraniteľnejšieho obdobia“ späť do predchádzajúcej rutiny. Vedieme školy k tomu, aby sa po udalosti čo najskôr vrátili k bežnému režimu, hoci žiakom umožňujeme postupný návrat k učivu, odporúčame učiteľom neskúšať. S deťmi môžu opakovať učivo, vysvetľovať látku či vypracovávať pracovné listy. Rituály pomáhajú normalizovať svet.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Školy zvyčajne vydržia v tomto citlivom období asi dva týždne, ale potom sa snažia všetko rýchlo dobehnúť. A to nie je v poriadku. Učitelia sú pod tlakom osnov, no pripomíname im, že je dôležitejšie stmeľovať kolektív a zapracovať udalosť do života.

Ako dlho by malo trvať zraniteľné obdobie?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAWXH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Školstvo

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 056
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 668
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 948
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 739
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 723
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 168
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 148
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Wall Street - ilustračná fotografia.

Na podvody telekomunikačného giganta WorldCom upozornila whistleblowerka.


1
Veľvyslanec v Británii a bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj.

K zmene svetového poriadku už prišlo.


Eliška Novotná a 1 ďalší 55

Sledujte s nami online prenos zo zápasu.


2
Americká ministerka vnútornej bezpečnosti Kristi Noemová na ikonickej fotke.

Noemovú prezývajú Barbie z migračného.


Tomáš Nídr a 1 ďalší 1
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 232
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 306
  3. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 909
  4. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 895
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 889
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 694
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 039
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 614
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu