Z pohodlného úkrytu samoty k odvážnemu životu plnému pohybu s Janou Šimkovičovou, zakladateľkou supershape.sk.
Na začiatok som jej položila otázku: Považuješ sa za odvážnu? „Dnes už áno, ale nebolo to tak vždy. Mala som v sebe určitú dávku lenivosti a mala som rada svoju samotu. Stačilo mi celý víkend preležať s knihou, nikam som nepotrebovala ísť. Nemala som v sebe chuť alebo potrebu prekonávať prekážky,“ začína náš rozhovor Jana Šimkovičová, zakladateľka supershape.sk, influencerka a žena, ktorá žije v neustálom pohybe. Stále organizuje, inovuje, angažuje sa, cvičí, behá…
Čo sa stalo, že je to dnes inak? „Zistila som, že mi aktívny život a predovšetkým pohyb, prinášajú nové poznanie. Či už cestujem, zdolávam nejaký kopec alebo idem na sky alp, bežky, plávam, v lete bicyklujem, to všetko mi prináša úplne nové zážitky, skúsenosti a poznanie, že čo je dobré pre telo, je dobré aj pre myseľ. Uvedomila som si, že to nie je len o fyzickom vzhľade, ale čoraz viac mi ide o mentálny relax a zlepšenie seba samej. To, čo som kedysi nedokázala, ako napríklad byť priama, povedať nie alebo postaviť sa sama za seba, postupne sa menilo. Tak ako sa posilňuje a stáva sa pevným naše telo, rastie aj naša vnútorná sila. To ide ruka v ruke.“

Aktívny život ju neustále motivuje pokračovať a vyskúšať nové veci, ako napríklad plávanie v ľadovej vode alebo účasť na triatlone. „Je skvelé, že sa tieto príležitosti ponúkajú a každý si ich môže vyskúšať a preskúmať svoje limity,“ povzbudzuje Janka aj ostatné ženy.
Priberanie nemusí byť strašiakom
Pri založení cvičte.sk pred 13 rokmi chýbali informácie o rôznych športových aktivitách. Facebook sa len začínal rozvíjať, a tak vznikol nápad založiť web, ktorý by poskytoval informácie o cvičeniach, ich výhodách, dostupných miestach, radách od trénerov a odborníkov na zdravý životný štýl.
Janka sa teraz venuje aj starším ženám a ponúka im prispôsobený program. Na otázku, čo ju k tomu motivovalo, odpovedá: „Dlho som nebola spokojná so svojím vzhľadom. Som typ, ktorý rýchlo naberie na váhe. Hľadala som spôsoby, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky a cvičenie, lebo nikto nás na to nepripravil. Keď som začala cvičiť, videla som, že sa začínajú diať zmeny, a postupne som bola so svojím telom spokojnejšia než v mladšom veku. Aj keď sa metabolizmus spomalil, vidím, že pravidelným pohybom a silovým tréningom sa vieme udržať v dobrej kondícii. Počujem príbehy žien, ktoré začali cvičiť po 40. roku a v päťdesiatke mali tehličky na bruchu.“
Tento článok nájdete aj v júnovom čísle magazínu SME ženy, ktoré je v predaji do 30. 6.

Cvičenie a pohyb ako súčasť životného štýlu
Janka cvičí pravidelne, pohyb je súčasťou jej životného štýlu, ale uvedomuje si, že to tak nemá každý a aj sama priznáva, že nevie, aké to bude o pár rokov. „Zmeny prichádzajú a každý sa s nimi musí vyrovnať. Biológiu a fyziológiu jednoducho neoklameme. Každá žena zažíva obdobie prechodu inak, môže mať rôzne symptómy a prejavy. Keď som hovorila s odborníčkami, zhodli sme sa, že prevenciou je možné ovplyvniť mnohé. Chcela som ženám ukázať, že sa nemusia so všetkým zmieriť.“
Čo všetko teda vieme a môžeme samy ovplyvniť? „Všetky ženy majú prospech z toho, ak sa vyhnú nadváhe. Lepšie zvládajú aj menopauzu. Môžeme ovplyvniť aj kvalitu spánku, čo je častý problém v tomto období. Rovnako aj pohybom sa dajú zmierniť mnohé príznaky.“
Buďme informované, nie ovplyvňované
Pre Janku je kľúčové prinášať vedecky podložené informácie, nie len osobné skúsenosti. Považuje to za dôležitý spôsob, ako môže pomôcť ženám lepšie sa pripraviť a porozumieť tomu, čo sa deje v ich tele a mysli v období perimenopauzy a menopauzy.
„Informujeme a vzdelávame. Identifikovali sme témy s najviac vedecky podloženými informáciami. Vysvetľujeme fyziologické zmeny, ktoré prechod so sebou prináša vrátane hormonálnych aspektov a poskytujeme informácie o tom, ako sa o seba môžeme postarať. Napríklad keď klesá hladina testosterónu, je dôležité dopĺňať vo svojej strave fytoestrogény. Ukazujeme, kde tieto látky nájdeme prirodzene a ako ich môžeme nahradiť.“
Zameriava sa aj na témy ako je stres, ktorý ovplyvňuje naše pocity a spánok. Keď tieto veci dokážeme zapracovať do nášho života, cítime sa podľa slov Janky lepšie. Dôraz kladie aj na tému akceptácie a komunikácie s okolím, pretože prechod je súčasťou života každej ženy. „Je dôležité prestať sa za to hanbiť a otvorene o tom hovoriť so svojou rodinou, deťmi a partnerom.“
Aj na tieto všetky aspekty môže mať pozitívny vplyv cvičenie a pohyb, nehovoriac o tom, že cvičením dokážeme ovplyvniť hormonálne procesy a posilniť kosti. „Každá tretia žena trpí osteoporózou, čo môže byť vážny problém, keďže osteoporóza sa často prejavuje nenápadne. Okrem toho svaly nie sú dôležité len z estetického hľadiska, ale ovplyvňujú aj hormonálne procesy, ktoré sa následne premietajú do mnohých ďalších aspektov života vrátane zdravia kostí. Preto sme zahrnuli do nášho programu špeciálne silové tréningy s odporom. Okrem toho sa venujeme aj téme návalov tepla a nespavosti.“

Počúvať samy seba
Je dôležité byť voči sebe pozorná nielen v neskoršom veku, ale aj počas celého života. Janka odporúča vyhradiť si pre seba pravidelný čas a priestor bez rušenia okolia.
„Na začiatok môže byť ten čas strávený pri okne, kde len pozorujem vonkajší svet a pijem svoju obľúbenú kávu alebo čaj, úplná pauza od myšlienok a oddych bez rušenia okolia. Keď som bola na vysokej škole, moja strava bola katastrofálna a doplatila som na to zápalom žalúdka. Bolo to pre mňa východiskovým bodom na vnímanie toho, čo mi prospieva a čo nie. Ak sme nepočúvali samy seba celý život, musíme niekde začať, aj keď to na začiatok bude len krátkych päť minút. Postupne si nájdeme čas pre seba a budeme ho viac a viac priorizovať, lebo chceme pre seba to dobré.“
Aj menopauzu prežíva každá žena inak a nie všetky stratégie fungujú rovnako, preto Janka odporúča experimentovať s rôznymi prístupmi a zistiť, čo najlepšie funguje v konkrétnej situácii. Ak sa príznaky menopauzy stávajú príliš ťažkými alebo výrazne ovplyvňujú kvalitu života, je vhodné konzultovať možnosti liečby a podpory s lekárom alebo odborníkom na ženské zdravie.
Pri akejkoľvek zmene považuje Janka za dôležitú motiváciu. „Je dôležité vedieť, že cesta k cieľu nie je vždy ľahká. Mnohí sa stretávajú s neúspechom a prestávajú. Aby sme túto cestu zvládli, musíme ju zahrnúť do svojho života a nájsť radosť v tom, čo robíme.“