Americká herečka Joyce Brothersová o ňom povedala krásnu myšlienku, že najlepšou cestou, ako ho dosiahnuť, je začať tým, že budeme pozitívne vnímať samých seba. Ale čo ďalej?
Pri pokuse zistiť, ako to s ním vlastne je, som zavarila internet, zo svojej obrej šálky s harmančekovými kvietkami vypila hektolitre čaju a aby sme mali aj názor odborníka, oslovila som aj životnú koučku. Nech sa páči, tu je výsledok môjho úsilia.
Úspech je váš, preto je o vás
Články z tejto oblasti sa väčšinou opierajú o motivačné knihy alebo sú o ľuďoch, ktorých na základe nejakého kľúča spoločnosť hodnotí ako úspešných. Všetky majú pritom spoločné dve veci. Po prvé, ako úspech označujú dosiahnutie určitej prestíže a nadobudnutie majetku. Po druhé, rady v nich sú orientované predovšetkým na to, ako rásť skôr profesionálne než ľudsky.
Nie je na tom nič zlé, no osobne dávam prednosť skôr hĺbke a čítaniu medzi riadkami než kĺzaniu sa po povrchu, preto poďme na to inak.
V prvom rade, kto okrem nás samých a na základe čoho má právo vyniesť ortieľ, či sme, alebo nie sme v našom živote úspešní? Predsa ak nehovoríme o nejakej oblasti, kde je úspešnosť exaktne merateľná (študijné a pracovné výsledky, veda, šport a podobne) faktom je, že úspech je výsostne subjektívny pocit. Odvíja sa pritom od množstva faktorov ako životná situácia, hodnotové nastavenie a priority daného človeka, zdravotný stav, kvalita vzťahov a rodinného zázemia a podobne.
Inak sa na úspech pozerá človek s pevným zdravím, dostatkom financií, zamestnaním a rodinným zázemím – a inak niekto, kto nemá kde bývať, čo jesť, koho milovať alebo mu lekári pri ťažkej diagnóze predpovedali pár mesiacov, no liečba náhle zabrala a prejavy choroby ustúpili natoľko, že sa stihne dožiť svojho vytúženého dieťaťa či vidieť miesta, ktoré chcel navštíviť po celý život.
Nie je to (len) o peniazoch
Jednotná definícia ani návod, ako na to, jednoducho neexistujú. Preto počúvame podcasty a platíme za webináre známych motivátorov, finančníkov a influencerov. Učíme sa reč tela, psychológiu predaja, zákonitosti efektívneho investovania... Skrátka, robíme všetko to, vďaka čomu by sme mali najneskôr v štyridsiatke dosahovať rekordné zisky vo vlastnom biznise, jazdiť na drahom aute, letá tráviť na jachte niekde v exotike a v zime lyžovať na švajčiarskych svahoch, kam nás vyvezie vrtuľník.
Rozhodne nehovorím, že takýto život je zlý a to, že peniaze hýbu svetom, je realitou dneška (či chceme, alebo nie). Ale prinesie nám to do života skutočný pocit naplnenia alebo si pripustíme, že je to všetko predsa len o niečom inom?
Tento článok nájdete aj v júnovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 30.6.

Dobrý človek, úspešný človek
Akosi sme sa zabudli na seba usmievať. Preto sa snažím aspoň sem-tam nadviazať očný kontakt s bytosťou, s ktorou sa míňam a iba sa usmiať. Ľudia na bezdôvodnú pozitívnu interakciu s niekým cudzím už nie sú zvyknutí. Žijeme v hektickej a pomerne chladnej a neosobnej dobe. Pandémia tú uzavretosť do vlastných mikrosvetov ešte prehĺbila a miesto vychutnávania momentu a radosti zo života (nie vždy sa to, samozrejme, dá – nebuďme utopisti. Ale vždy existuje voľba, či aspoň pripustíme nejaké pozitíva, aj keď v ťažkej situácii, alebo sa úplne opustíme) sme zachmúrení a nedôverčiví.
Preto sú reakcie často rozpačité alebo žiadne. Ale ak to zarezonuje a ľudský alebo často aj psí neznámy (áno, zdravím psov, no a čo) prijme vašu iskierku ľudskosti, rozžiari sa a obvykle nevedomky nesie svetielko ďalej a delí sa oň s inými. Aspoň chvíľku.
Skúste to. Vytvoriť takúto reťazovú reakciu dobra nestojí vôbec nič. Ale pre niekoho môže znamenať veľmi veľa. To, že má niečo vysokú cenu, neznamená, že to má veľkú hodnotu. A naopak. Ak teda môžem za seba povedať, čo je úspech – úspech je, ak medzi ľuďmi ostanete ČLOVEKOM.
Jedenásť postojov pre naplnenejší, zmysluplnejší a úspešnejší život
Radí Janette Šimková (50), odborníčka z lifekoucing.sk

1. Objaviť a prijať seba
Je cesta k vnútornému pokoju a k harmónii. Nemusíme plniť požiadavky iných ani bojovať so sebou. Môžeme sa naplno venovať vlastnému rozvoju. Môže sa stať, že sa dozvieme aj niečo, čo nebude ľahké prijať. Nie sme dokonalí. Ale je to cesta k ľudskosti. Ak prijmem seba aj s chybami, potom prijmem aj druhých – to vedie k rešpektu, úcte a dôvere – voči sebe aj voči ľuďom.
2. Budovať dôveru v seba