Keď sa povie „vynálezca“, väčšine ľudí napadnú mená ako Nikola Tesla alebo Thomas Alva Edison. Málokto však vie, že mnohé z vecí, ktoré nám denne uľahčujú život, nevynašli muži. Vznikli vďaka ženskej praktickosti, dômyselnosti a odhodlaniu uspieť. Tu sú aspoň niektoré z nich – štyri dámy, ktorých nápady zmenili svet.

Marion Donovanová (1917 – 1998)
Američankou, ktorej vynálezy denne používajú milióny ľudí po celom svete, je rodáčka z Indiany. Inovátorstvo mala takpovediac v krvi. Od útleho detstva trávila veľa času v továrni svojho otca, ktorý bol uznávaným inžinierom. Spolu so svojím bratom vyrábal hlavne pušiek a neskôr získal aj patent na stroj na brúsenie automobilových prevodoviek.
Keď Marion v roku 1939 spromovala z anglickej literatúry, zamestnala sa ako redaktorka v módnych magazínoch Harper´s Bazaar a Vogue v New Yorku. V roku 1942 sa vydala a postupne sa jej narodili tri deti. V roku 1958 vo veku 41 rokov ukončila na Yale štúdium architektúry a jej technické nadanie sa naplno prejavilo, keď si naprojektovala vlastný dom, ktorý v roku 1980 postavili v New Yorskej štvrti Greenwich Village.
Aj keď bola predovšetkým matkou a ženou v domácnosti, rozhodne nespĺňala vtedajšiu predstavu o tichej a poslušnej manželke bez ambícií. Aby si zjednodušila starostlivosť o deti, navrhla a vytvorila prvé nepremokavé návleky na plienky. Boli z nylónového padákového vlákna a spínali sa zapínacími špendlíkmi, ktoré neskôr z dôvodu bezpečnosti vymenila za lepiace pásky. Posteľná bielizeň a oblečenie tak ostávali suché, čo znamenalo menej prania a viac času na iné domáce práce.
Tento článok nájdete aj v júnovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 30.6.

Existujúce spoločnosti o budúcnosti jej zlepšováka pochybovali. Marion sa však nedala odradiť a založila vlastnú firmu. Jej nepremokavé detské nohavičky zakrátko dosiahli taký komerčný úspech, že ich predávala na slávnej Piatej avenue a v roku 1951 zarobila na patentoch k nim milión amerických dolárov. Ďalším cieľom boli jednorazové plienky. A aj keď sa jej nikdy nepodarilo vyrobiť naozaj funkčný model, z jej skúseností čerpala spoločnosť Procter and Gamble, ktorá ich naprieč kontinentmi predáva od roku 1961.