Ekonomické a psychické násilie patria ku skrytým formám násilia. Riaditeľka centra Alej DAŠA MALÍKOVÁ hovorí, že zneužívanie, pri ktorom jeden z partnerov využíva toho druhého na obohatenie sa, môže nastať vo všetkých fázach vzťahu.
„Nie je to tá najromantickejšia vec, ale už na začiatku vzťahu si treba určiť pravidlá. Pretože sa môže stať, že jeden z nich uchopí peniaze aj moc a ten druhý o ničom nerozhoduje a nemá ani financie,“ radí v rozhovore pre SME poradkyňa.
Aj keď sa s ekonomickým násilím môžu stretnúť ľudia bez ohľadu na rod. V rozhovore s odborníčkou sa zameriavame primárne na ženy, keďže pracuje v poradenskom centre pre ženy.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo je to ekonomické zneužívanie a ekonomické násilie.
- Či sa ekonomické násilie týka iba žien, ktoré majú malý príjem.
- Aké sú varovné signály, že sa vo vzťahu objaví ekonomické násilie.
V kampani Spolu s nami ste sa rozhodli informovať o psychickom a ekonomickom násilí ako o spojenom probléme. Prečo?
Pre ženy, ich okolie a verejnosť je oveľa náročnejšie identifikovať neviditeľné formy násilia, ktoré sa dejú za zatvorenými dverami.
Násilný partner sa snaží ohroziť a znížiť autonómiu ženy a jej slobodné rozhodnutia. Ekonomickým zneužívaním a násilím jej siaha na zdroje, ktoré by mohla použiť na to, aby mohla viesť samostatný slobodný život bez násilia, a teda bez neho. Minimalizuje jej zdroje, ktoré má, bráni jej vo zvyšovaní odbornej kvalifikácie či sabotuje získanie lepšej alebo viac finančne ohodnotenej práce.

Svoje postavenie umocňuje aj tým, že partnerke hovorí, že bez neho by bola nikto, neprežila by či umrela od hladu. Takto sa snaží zabrániť tomu, aby si uvedomila, že ak by využila svoje zdroje na odchod, tak by to zvládla a žilo by sa jej lepšie. A ak zrazu nie je zaťažená partnerom, ktorý sa nezodpovedne správa k spoločným peniazom a ktorý si napríklad neustále berie pôžičky, a tým ju zaťažuje aj do budúcnosti, mohlo by sa jej dariť aj finančne.
V kampani sme spojili ekonomické násilie s psychickým, pretože táto kombinácia je veľmi častá. Ak napríklad chce muž prinútiť ženu, aby mu posielala svoju celú výplatu alebo materskú a rodičovský príspevok na jeho účet, používa na to kombináciu psychologických taktík ako nátlak, manipuláciu, zastrašovanie, vyhrážanie sa či ponižovanie.
Ako vyzerá ekonomické zneužívanie a násilie?
Zneužívanie sa môže diať vo všetkých fázach vzťahu. Spočíva v nerovnomernom a nespravodlivom rozdelení a užívaní zdrojov, ktoré by mali byť spoločné, alebo v neprispievaní na spoločnú domácnosť. Zahŕňa aj obohacovanie sa, vedenie príživníckeho života zo zdrojov toho druhého, zadlžovanie rodiny alebo partnerky, nútenie k prepisu ženinho majetku aj na muža a podobne. Zoznam je naozaj veľmi dlhý.
Stáva sa, že muž zarába omnoho viac ako žena, no zatajuje jej svoj príjem a následne ju núti, aby sama splácala spoločné pôžičky alebo vkladala všetky peniaze do spoločného účtu, pričom on si peniaze odkladá inde.
Stretávame sa aj s tým, že muž už má exekúcie a nemôže si zobrať ďalšie pôžičky, tak núti ženu, aby sa aj ona zadlžila. Problém je v tom, že ona je týmito jeho dlhmi zaťažená aj po ukončení manželstva alebo vzťahu. Stáva sa, že ešte dlho, aj desať až pätnásť rokov spláca pôžičky, ktoré si zobrala pod nátlakom partnera. To je len jeden z mnohých príkladov.
Súčasťou ekonomického násilia je aj následné, teda po ukončení vzťahu, finančné vyčerpávanie ženy cez rôzne podania. Žena musí z už aj tak obmedzených zdrojov financovať napríklad právne spory.
Keď hovoríme o ekonomickom násilí, zvyčajne si predstavíme domácnosť, kde má iba jeden z partnerov prístup k peniazom. Prečo to tak nemôže fungovať?
Vôbec nie je v poriadku, aby iba jeden vo vzťahu držal všetky financie. A nezáleží na tom, či je to žena, alebo muž. Mal by fungovať spravodlivý a vyvážený model.
To však nie je možné vtedy, ak iba jeden z nich uchopí moc a zhromažďuje u seba všetky rodinné peniaze a partner, ktorý k nim nemá prístup, nevie nielen to, koľko zarába ten druhý, ale ani to, kam idú všetky spoločné peniaze či úspory.

Vo vzťahu alebo v manželstve by mali obaja partneri rozhodovať o peniazoch spolu a toto treba usadiť vo vzťahu hneď od začiatku. Ženy by sa nemali vzdávať práva rozhodovať o peniazoch, aj keď na ne partner tlačí a vytvára pocit, že on je kompetentnejší a schopnejší robiť finančné rozhodnutia. Najhorší spôsob je nechať veci padať samospádom, neurčiť si žiadne pravidlá a dúfať, že všetko bude v poriadku.
Nie je to tá najromantickejšia vec, ale už na začiatku vzťahu si treba určiť pravidlá. Pretože sa môže stať, že jeden z nich uchopí peniaze aj moc a ten druhý o ničom nerozhoduje a nemá ani financie.
Aké sú z vašej praxe najčastejšie prípady ekonomického násilia?
Ekonomické násilie je veľmi rôznorodé a je s ním spojené aj veľké množstvo stereotypov. Ženy ťahajú za kratší koniec, pretože obvykle zarábajú menej ako ich partner. Ide tiež o prípady, keď je žena na materskej či rodičovskej dovolenke, či prípady, keď muž zadlžuje rodinu alebo zatajuje svoj príjem.