SME

Spúšťače alergií máme často doslova pod nosom. Ako s nimi bojovať, aby sme sa cítili lepšie?

Ako si uľahčiť život s alergiou.

(Zdroj: pexels.com)

Všetko kvitne, zelená sa, príroda je vo vrcholovom rozkvete. Krásne košaté stromy, farebné kríky a pestré lúky… A k tomu plný nos, červené oči a neustále kýchanie. Teda v prípade, že ste alergici. Prírodu nestopnete, a ani by ste to určite nechceli. Ale čo tak si pomôcť aspoň vo vlastnej domácnosti? A celoročne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je to tá alergia?

Alergia je prehnaná až neprimeraná reakcia imunitného systému na látky, s ktorými sa bežne v živote stretávame. Spôsobuje ju nesprávne aktivovanie protilátok zo skupiny imunoglonulínu vplyvom alergénu. Alergény sú látky, ktoré nespôsobujú u nealergika žiaden problém.

SkryťVypnúť reklamu

Imunitný systém alergika ich však vyhodnotí ako hrozbu, preto vyplaví zvýšené množstvo histamínu, čím dochádza k alergickej reakcii. Alergia sa môže rozvinúť kedykoľvek počas života, v detstve, ranej či neskorej dospelosti. Za jej vznikom môže stáť genetická predispozícia (napr. na atopický ekzém či astma), ako aj životný štýl či stres.

Príznakmi alergie sú vodnatý výtok z nosa (tzv. alergická nádcha), svrbenie sliznice nosohltanu (a nadmerné kýchanie), náhle upchávanie nosa, pocit rezania a pálenia očí (nezriedka aj výtok z očných spojiviek) a svetloplachosť, ale tiež bolesť hlavy či dokonca sťažené dýchanie. Pri alergických reakciách bývajú časté aj zmeny na koži – napr. žihľavka, opuch či svrbenie.

Tráviaci trakt postihujú potravinové intolerancie a alergie na určitý druh potravy, ktoré sa prejavujú nevoľnosťou, vracaním, hnačkou či kŕčmi v brušnej dutine.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky druhy alergií majú aj spoločné sprievodné prejavy, ku ktorým patrí únava, ospalosť či celková telesná slabosť. O alergiu ide vtedy, ak sa prejavy opakujú vždy následne po kontakte s jednou danou látkou alebo jedným miestom (v prípade napr. alergie na peľ – les, roztoče – spálňa, plesne – kúpeľňa atď.).

Ako s ňou bojovať?

Alergiu síce nie je možné úplne vyliečiť, ale vieme výrazne zmierniť jej prejavy – a to antihistaminikami. Tabletky na alergiu sú určené zväčša na širokospektrálne problémy, a teda riešia zmiernenie prejavov všetkých druhov alergií.

Na trhu je niekoľko voľne dostupných, ktoré vám odporučí lekárnik, tie silnejšie na liečbu dlhodobých a náročnejších prejavov vám už musí predpísať lekár – alergológ.

Podľa odborníkov z online poradne MojaLekáreň.sk sú voľnopredajné antihistaminiká síce bezpečné, ale aj u nich je obozretnosť na mieste. „Zvlášť u tehotných a dojčiacich žien, detí, pacientov s retenciou moču, ťažkou poruchou funkcie pečene a u epileptikov,“ hovorí farmaceutka Mgr. Pavla Horáková, ktorá ďalej spresňuje: „Pokiaľ ide o alergickú reakciu, tak antihistaminikum zaberá rýchlo, väčšinou o niekoľko hodín. Takže ak počas 1-2 dní antihistaminikum nezaberie, nejde s najväčšou pravdepodobnosťou o alergickú reakciu.“

SkryťVypnúť reklamu

Tento článok nájdete aj v májovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.5.

Hrozby v domácnosti

V domácnosti nás všeobecne najviac ohrozujú vzdušné alergény. Medzi najväčšie zdroje patrí naše oblečenie, domáce zvieratá, čalúnený nábytok, plyšové hračky, koberce, izbové rastliny, posteľná bielizeň a vlhké miesta, ktoré najčastejšie vznikajú v kúpeľni, v kuchyni či v miestnostiach, kde vešiame opratú bielizeň.

Na oblečení si môžeme ľahko do domácnosti priniesť peľ, ktorý sa zo stromov v okolí do interiéru dostane aj cez okno, na vlhkých miestach vznikajú plesne, ktoré sa dostanú do vzduchu ako mikroúlomky a vedia spôsobiť závažné dýchacie problémy.

Prach je prakticky všade, najviac však v preplnenom priestore, preto je dobré interiér prečistiť od nepotrebných vecí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Roztočom sa skvelo darí v našich posteliach a matracoch, vyhovuje im vyššia vlhkosť a teplota, takže si rady zgustnú na prekúrených domácnostiach a zvieracie alergény sú samostatná kategória. Problémy alergikom nespôsobujú len ich chlpy, ale tiež látky obsiahnuté v ich slinách a moči. Tie sa držia najmä na podlahách, ale aj na iných predmetoch. Dobrou správou je, že všetko sa dá vyriešiť. A teda udržiavať domácnosť tak, aby sa v nej aj alergik cítil dobre.

Radí PharmDr. Kamila Horníčková, odborná farmaceutka online poradne MojaLekáreň.sk:

Dobré je udržiavať domácnosť bez kobercov a látok, ktoré sú potenciálnymi lapačmi prachu a zdrojom prostredia pre roztoče. Pravidelne perte lôžkoviny pri vyššej teplote v pracích práškoch pre alergikov alebo bez parfumácie. Lôžkoviny a pyžamo vyberajte z bavlny alebo biobavlny. Vankúše a periny je vhodné tiež pravidelne prať a následne dôkladne presušiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pravidelne vetrajte, vysávajte a vytierajte podlahu, utierajte prach z poličiek. Obmedzte parfumácie a aromatizované domáce upratovacie prostriedky. Vyskúšať môžete ekodrogériu bez parfumácie alebo domáce čističe ako ocot, jedlá sóda, kyselina citrónová a mydlo.

V domácnosti na čistenie vzduchu pomáhajú určité rastliny a určité druhy rastlín môžu byť aj v spálni. Medzi čističe vzduchu patrí lopatkovec, aloe, fikus, palmy alebo paprade. Pomôže aj samotná čistička vzduchu.

Základom je vetranie a udržiavanie primeranej pravidelnej teploty v domácnosti. Prekurovanie interiérov vedie k vyššiemu výskytu roztočov. Vetrať je vždy najlepšie skoro ráno a intenzívne, to znamená otvoriť okná dokorán na 10 - 15 minút. Má to väčší efekt ako vetrať celý deň vetračkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokiaľ v interiéri vešiate opratú bielizeň, je dobré vyvetrať miestnosť aj počas tohto procesu. Pomôže do miestnosti umiestniť aj pohlcovač vlhkosti. Dobrým krokom je však v tomto prípade investovať do sušičky.

O vysávaní, ktoré chráni všetkých, a najmä alergikov

Kamila Marešová, category manager v spoločnosti BSH domácí spotřebiče

Ako často treba v domácnosti vysávať v prípade, že nie sme alergici a v prípade, že nimi sme?

Frekvencia vysávania v domácnosti je vždy veľmi individuálna. Každá domácnosť funguje inak, inak vetrá, nachádza sa na inom mieste (dedina, mesto, veľkomesto), je v blízkosti rušnej cesty alebo v pokojnej oblasti bez dopravy, má iný počet členov, má alebo nemá domáce zvieratá a v neposlednom rade v nej žijú alebo nežijú alergici.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Od toho všetkého závisí potreba a frekvencia vysávania. Vo všeobecnosti možno povedať, že vysávanie približne raz až dvakrát za týždeň je dostatočné, ale alergik by mal určite vysávať ešte častejšie.

Čo všetko treba v domácnosti vysávať?

Vysávať sa dá takmer všetko - tvrdé podlahy, ako aj koberce, schody, povrchy nábytku, čalúnenie, záclony, lustre, matrace... závisí to najmä od vysávajúceho a príslušenstva, ktoré máte k vysávaču doma. Vďaka rôznym nadstavcom dokážete vysávať takmer akýkoľvek povrch.

Nezabúdajme však na vysávanie vozidla - v prípade alergikov by sa malo čistiť pravidelne a starostlivo, rovnako ako domácnosť. Všetky uvedené povrchy treba pravidelne udržiavať a vysávanie je jedným zo spôsobov, ako zmierniť vírenie prachu, oddialiť napríklad pranie ťažkých záclon alebo udržať rohy miestností bez pavučín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Existujú špeciálne vysávače vhodné do domácnosti alergikov? Na akom princípe fungujú?

Áno, existujú vysávače vhodné aj pre alergikov. Dôležitý je celkový dizajn vysávača. To znamená kvalitnú hubicu, ktorá vysaje čo najviac nečistôt, silný a spoľahlivý motor, ktorý vyvinie dostatočný výkon na vysávanie na rôznych typoch podláh, utesnenie celého vysávača, aby vysatý prach neunikal späť do miestnosti, a kvalitnú filtráciu - sem by som zaradila kvalitné vrecko na prach, filter pred motorom aj filter na vyfukovaný vzduch z motora. Ak vysávač spĺňa všetky tieto faktory, ocení ho každý používateľ, nielen alergik.

Vysávače, ktoré sú určené pre alergikov a skutočne spĺňajú úroveň filtrácie vzduchu minimálne Hepa 13, lepšie Ulpa 15, budú fungovať aj ako čistička vzduchu a pomôžu tak nielen pri upratovaní domácnosti a nečistôt (peľ, prach, zvieracia srsť...), ktoré alergikov trápia, ale aj pri filtrovaní vzduchu, ktorý v domácnosti každý deň dýchame.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V prípade používania takýchto vysávačov stačí vysávať menej často?

Opäť je to veľmi subjektívne. Pri používaní vysávačov zameraných na alergie je zaručené, že domácnosť bude dokonale čistá, zníži sa množstvo alergénov a vzduch v miestnosti bude čistejší.

Všetko ostatné však závisí čisto od každého z nás - z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že počas peľovej sezóny musím vysávať minimálne každý druhý deň, pretože rada vetrám a ak do miestnosti vpustím čerstvý vzduch, je to spojené s vpustením peľu, ktorý ma dráždi.

Takže to nie je o tom, že by som vysávala výrazne menej, ale skôr o kvalite. Častejším používaním kvalitného vysávača s vysokou úrovňou filtrácie dosiahneme lepšiu kvalitu vzduchu a prostredia, v ktorom trávime svoj čas. A to je, myslím, dôležité pre nás všetkých.

Alergia

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 242
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 935
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 431
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 334
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 103
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
  8. Ísť do kúpeľov je IN 3 899
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


9
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 058
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 982
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 894
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 11 067
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 379
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 239
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 894
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 6 639
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu