SME

Sharenting je out a súkromie je in. Rodičia, ktorí nezverejňujú fotografie detí, hovoria prečo

Rodičia sa obávajú umelej inteligencie.

Pokroky v oblasti umelej inteligencie len prehĺbujú obavy rodičov.Pokroky v oblasti umelej inteligencie len prehĺbujú obavy rodičov. (Zdroj: Adobe Stock)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Mesiac po narodení syna si tridsaťročná Samantha Taylorová a jej manžel uvedomili, že nechcú, aby sa fotografie ich dieťaťa zverejňovali na internete. Obávali sa, ako rýchlo napreduje umelá inteligencia a ako by fotografie mohli byť zneužité. Taylorová hovorí, že to bol silný inštinkt mamy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Akoby nás to pohltilo. Cítila som sa veľmi ochranársky,“ opisuje. Na sociálnych sieťach ponechala oznámenie o narodení syna, ale po roku ide o jedinú fotografiu dieťaťa, ktorá na internete existuje.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ako chrániť deti v dobe, keď rodičia vešajú na internet takmer čokoľvek Čítajte 

Taylorová patrí medzi zástup rodičov, ktorí sa rozhodli, že „sharenting“ je out a súkromie je in.

Už je to niekoľko rokov, čo sa niektorí rodičia rozhodujú, že svoje deti nedajú na internet alebo ich zobrazovanie budú prísne kontrolovať, lepiť emotikony na ich tváre alebo obmedzovať fotografie na komunitu „blízkych priateľov“ na instagrame.

Ale teraz je online prostredie ešte pochmúrnejšie. Nástup umelej inteligencie vyvolal nové obavy z toho, ako by sa nevinná fotografia mohla spracovať na deepfake alebo prispieť k podvodu s identitou a deti sa mohli stať terčom desivých vydieračských schém na sociálnych sieťach. Rodičia čoraz viac prehodnocujú, čo znamená vytvárať online stopu, s ktorou ich dieťa nemôže aktívne súhlasiť.

Rodina to nemusí chápať

Taylorová poslala rodine text, kde ich žiadala, aby dodržiavali ich želania. Chceli sa uistiť, že všetci sú na spoločnej lodi. Jej rodina prianiam bez problémov vyhovela, no s rodinou jej manžela to bolo inak.

SkryťVypnúť reklamu

„Vôbec nemali pochopenie. Vyslovene sa s nami hádali a hovorili, že to preháňame. Mysleli si, že som sa zbláznila,“ približuje Taylorová.

Jeden z členov rodiny sa jej dokonca opýtal, či toto rozhodnutie nebolo odrazom možnej popôrodnej úzkosti. Taylorová sa ohradila a vysvetlila, že jej nie je príjemné vystavovať tvár svojho syna ľuďom, ktorých nepozná. Členovia rodiny hľadali spôsoby, ako to obísť. „Čo ak by bola fotografia z veľkej diaľky? Čo ak by bola skupinová fotografia?“ pýtali sa.

„Rázne som im povedala, že žiadnu fotografiu. Nechcela som žiadne sivé zóny,“ hovorí.

A odhliadnuc od toho, že sa fotografie dostanú k ľuďom, ktorých Taylorová nepozná, pri rozhodovaní myslela aj na budúce pocity svojho syna.

„Nechcem, aby vyrástol a opýtal sa, prečo som to zverejnila bez toho, aby povedal, že je to v poriadku,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Bez tváre je to pokojnejšie

Tvorkyňa na aplikácii tiktok, 31-ročná Alex Kutcherová tiež zvažovala, ako jej dieťa v budúcnosti bude vnímať príspevky o ňom.

Na tiktoku zverejňuje skúsenosti s prvorodičovstvom, má takmer 200-tisíc sledovateľov, ale tvár dcéry zobrazuje len zakrytú emotikonmi hviezd alebo gifom Julie Robertsovej. Nezakryté fotografie vidí len zoznam jej blízkych priateľov na instagrame. Toto rozhodnutie považuje za súčasť svojej rodičovskej filozofie.

Súvisiaci článok Fotka spiaceho dieťaťa na nočníku možno získa veľa lajkov. No o pár rokov mu môže spôsobiť traumu Čítajte 

„Skutočne ide o to, aby sme jej zachovali súkromie a umožnili jej vybrať si. Je to rovnaké, ako keď ľudia hovoria, nebudem svoje deti nútiť, aby objímali alebo bozkávali príbuzných len preto, že sú príbuzní,“ vysvetľuje.

Kutcherová dopĺňa, že okrem toho je to takto pokojnejšie. Všimla si, že odkedy drží dcéru z dosahu siete, stáva sa menej terčom nevyžiadaných rodičovských rád.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Je to veľmi pokojné. Nechcela som, aby sa toľko ľudí, ktorých nepoznám, miešalo do súkromnej časti môjho života. To by malo byť vyhradené pre tých, s ktorými sa neustále stretávam,“ hovorí.

Odpovede na obavy

Odborná asistentka na Pennsylvánskej štátnej univerzite Priya Kumarová, ktorá sa zaoberá súkromím detí v súvislosti s digitálnymi technológiami, spája tento trend s väčšími spoločenskými obavami týkajúcimi sa online platforiem.

„Spoločne sme sa snažili vyrovnať s mnohými dôsledkami toho, že nielen naša komunikácia, ale aj interakcie, kultúra a demokracia fungujú prostredníctvom týchto obrovských korporátnych platforiem, ktoré vlastní malý počet ľudí,“ hovorí Kumarová.

Myslí si, že to vyvolalo otázky typu, čo môžeme ako jednotlivci urobiť, aby sme si chránili súkromie tvárou v tvár tejto situácii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kumarová vysvetľuje, že myšlienka individuálneho rozhodnutia môže byť lákavá, a práve tu prichádza na rad rodičovská voľba. Informáciu o svojom tehotenstve môžete oznámiť alebo si ju nechať pre seba. Môžete svoje dieťa zavesiť na sociálne siete alebo ho držať mimo nich. Ukázať ho môžete zozadu alebo iba s emotikonom zakrývajúcim tvár.

Súvisiaci článok Desaťtisíce ľudí sledujú život ich detí. Plačková a ďalšie influencerky hovoria o sharentingu Čítajte 

Pokroky v oblasti umelej inteligencie len prehĺbili obavy rodičov. Ben Colman, generálny riaditeľ spoločnosti Reality Defender, ktorá sa zaoberá detekciou AI, hovorí, že existencia deepfakes spôsobila čoraz väčšiu opatrnosť rodičov.

Technológia umelej inteligencie umožnila veľmi ľahko vytvárať falzifikáty – a to tak jednoducho, ako keby ste zadali niekoľko kľúčových slov do programu, ako je ChatGPT.

„Rodičia sa obávajú, že tváre ich detí budú umiestnené do vymyslených a vygenerovaných diel, pričom majú strach najmä z toho, že budú zobrazené bez súhlasu a v kompromitujúcej podobe,“ vysvetľuje Colman a dodáva, že rodičia si neskoro uvedomili, že internet nikdy nezabúda.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Napriek tomu si cez medializované škandály uvedomili, že zverejnením obrázkov svojho dieťaťa na internete mu odopierajú možnosť vyjadriť sa k tomu, či chce, aby existovali v digitálnej sfére navždy,“ hovorí.

Oplzlé komentáre

Jillian Schmitzová, ktorá má 42 rokov a čaká svoje prvé dieťa, sa už rozhodla, že jeho tvár nebude ukazovať na internete. Ešte si nie je istá, či ho fotografie budú zachytávať zozadu alebo mu emotikonmi zakryje tvár.

V pozvánke na oslavu príchodu bábätka, požiadala účastníkov oslavy, aby nič nezverejňovali na sociálnych sieťach. „Všetci to rešpektovali. Neviem, ako to vnímali, ale rešpektovali to,“ hovorí.

S blížiacim sa koncom tehotenstva sa Schmitzová zamýšľa, či bude musieť zopakovať svoje želanie, aby jej dieťa zostalo offline. Premýšľa aj o tom, či budú členovia rodiny rešpektovať jej rozhodnutie, a ak nie, ako bude tento konflikt vyzerať. Napriek týmto neznámym je presvedčená o svojom rozhodnutí, ktoré sa upevnilo, keď si prečítala odhalenie New York Times o účtoch detí, ktoré majú veľký počet dospelých mužských sledovateľov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Súvisiaci článok Vitajte vo svete deepfake. Neverte všetkému, čo vidíte a počujete Čítajte 

Tridsaťšesťročná Ashley Kochová zvykla na instagrame a facebooku uverejňovať synove fotografie a príbehy, ale keď mal približne päť rokov, neznámy človek oplzlo okomentoval jeden z príspevkov, čo ju prinútilo prehodnotiť synovu online stopu.

„Začala som sa zamýšľať nad tým, či by som ho mala tak často vystavovať. To, že náhodní cudzí ľudia majú možnosť komentovať jeho roztomilé fotografie, ma zneistilo,“ priznáva.

Kochová si tiež spomína na vlastné detstvo a ako jej bolo trápne, keď jej rodičia rozprávali svojim priateľom príbehy o nej alebo ukazovali veci, ktoré považovala za súkromné.

„Neviem si predstaviť, ak by sme to zväčšili v meradle sociálnych sietí. Keby si dieťa vygooglilo samo seba a videlo by tam všetky tieto veci o sebe, bolo by to naozaj zdrvujúce. Je to priveľa informácií. Ako dieťa máte nad svojím životom aj tak len malú kontrolu,“ hovorí a dúfa, že tým, že sa rozhodla držať svojho syna mimo internetu, mu dala trochu viac kontroly.

Internet

Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 3
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 362
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 041
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 621
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 390
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 120
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 807
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 342
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 996
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 009
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 975
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 985
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 466
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 222
  7. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 776
  8. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 669
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťZatvoriť reklamu