Stať sa rodičom je neprenosná skúsenosť. Starí rodičia, tety a ujovia, sesternice aj kamaráti ju môžu priblížiť cez rady a postrehy a vedecky ju vedia podložiť psychológovia a lekári. No pre čerstvého rodiča bude aj tak v niečom jedinečná.
Ešte špecifickejšia bude pre tých rodičov, ktorí nemajú so starostlivosťou o bábätko buď žiadne, alebo len matné skúsenosti. A aj keď sa svedomito pripravia na rôzne situácie, určite budú prekvapení napríklad tým, že dieťa bude plakať príliš, ale aj tým, že vôbec.
Psychologička Jana Zemandl, jedna z autoriek knihy Psychológia pre milujúcich rodičov, vybrala päť rád pre prvorodičov, ako zvládnuť výraznú životnú zmenu.

V texte sa dočítate:
- Prečo by ste mali veriť svojej intuícii.
- Ako si stanoviť pravidla s blízkymi.
- Prečo byť láskavý aj k sebe.
- Ako využiť šestonedelie.
- Čo je v skutočnosti ťažké zvládnuť.
1. Verte svojej intuícii
Zemandl považuje za najškodlivejšie mýty v rámci raného vývinu tieto tvrdenia: „Neber ho na ruky, lebo ho rozmaznávaš, a plačom tebou manipuluje.“
Dieťa sa totiž narodí nesamostatné, slabé, potrebuje pomoc, a preto ho netreba tlačiť do nezávislosti, ale napĺňať jeho potreby. Psychologička zdôrazňuje, že rodičia by mali veriť svojej intuícii a pripomína, že bábätko sa v prvom roku nedá rozmaznať tým, že mu dávame, čo si pýta.
Po období plnej blízkosti a závislosti príde na rad aj vzďaľovanie sa od „maminej sukne“ z bezpečného prístavu a samostatnosť. Tvrdí, že naopak to nepôjde.
„Ak dieťa nemá dostatočne naplnenú potrebu bezpečia, bude neisto odchádzať od rodiča. Výskum potvrdzuje, že bude pravdepodobne menej smelé a samostatné,“ vysvetľuje.

Zdravé dieťa sa naučí spať samo, naučí sa aj samo upokojiť, no ide už o vývinovú úlohu neskoršieho obdobia.
„Vývinová úloha prvého roka je získať istotu, že keď potrebujem, je tu niekto, kto ma utíši. Zabezpečí mi komfort, pohodlie. Úloha prvého roka je vybudovať si bazálnu dôveru v to, že svet je pre mňa bezpečné miesto, je tu o mňa postarané,“ hovorí.
Takmer každá mama to podľa psychologičky aj takto cíti, no strach z toho, že by niečo pokazila, ak nepočúvne rady z okolia, ju núti robiť to inak.
„Verte svojej intuícii, povedie vás dobre,“ radí Jana Zemandl.
2. Stanovte si s rodinou pravidlá a naučte sa pýtať si pomoc
Pre mnohé páry sú stretnutia s rodinou, ktorá sa na bábätko teší, príjemné a podporujúce. Niektoré však čelia nedorozumeniam vyplývajúcim z toho, že nedokážu pre zvyšok rodiny nastaviť jasné pravidlá.