Dívate sa na stránky rozčítanej knihy, na novinky v smartfóne alebo televízny seriál a začína sa vám rozmazávať obraz? Tak potom by ste mali vedieť, kedy stačí navštíviť optometristu v očnej optike a kedy je nutné navštíviť oftalmológa – očného lekára.
Mnohí ľudia majú stále mylnú predstavu o tom, že na predpísanie okuliarov či kontaktných šošoviek musia zájsť na vyšetrenie k očnému lekárovi - oftalmológovi. Pritom návštevou správneho odborníka v očnej optike môžu ušetriť nielen čas, ale aj peniaze.
Vedeli ste, že optometrista vám môže pomôcť rovnako odborne a profesionálne bez toho, aby ste sa museli objednávať a čakať aj niekoľko mesiacov na termín u očného lekára? Dnes sa už dokonca samotní lekári snažia pacientov s potrebou zmerania zrakovej ostrosti presmerovať k optometristom.
Aký je rozdiel medzi optometristom a oftalmológom?
Optometristi sú špeciálne vyštudovaní zdravotnícki pracovníci, ktorí počas štúdia nadobudli vzdelanie v odbore očných porúch. „Našou úlohou je zmerať zrakovú ostrosť, predpísať dioptrické hodnoty na optickú pomôcku, pomôcť s výberom okuliarov či kontaktných šošoviek a riešiť technické parametre spojené s okuliarmi.
Tento článok nájdete aj v aktuálnom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.3.

,,Optometristi síce nie sú kompetentní na vyšetrovanie a liečenie očných ochorení, vedia však pri podozrení ochorenia očí odporučiť návštevu u oftalmológa,“ vysvetľuje optometriska Ing. Dominika Štáliková z Očnej optiky Mania, ktorá hovorí, že z merania zrakovej ostrosti vedia optometristi vyčítať oveľa viac. Návštevou v očnej optike optometristi vedia zmerať ostrosť zraku, farbocit, hrúbku a zakrivenie rohovky, očný tlak či zistiť podozrenie na očné ochorenie.