„Najnáročnejšie pre mňa bolo prijať situáciu a zmieriť sa s faktom, že som jednorodič. Či sa mi to páči alebo nie, som slobodná matka. Bolo to pre mňa veľmi nekomfortné a hanbila som sa za to. Mala som pocit, že som totálne zlyhala,“ spomína na najťažšie obdobie svojho života výtvarníčka Zita Pisárová.
Potom, čo ju krátko po predčasnom narodení syna opustil partner, vychovávala syna ako slobodná matka. Stretávala sa s pocitmi osamelosti a popôrodnou depresiou, obavami o zdravie predčasne narodeného syna, nedostatkom akejkoľvek podpory zo strany štátu aj právnej pomoci, ktorú potrebovala.
Dnes je vydatá, jej manžel si plánuje jej syna osvojiť a svoj život považuje za stabilizovaný. Aj preto sa rozhodla pomáhať iným osamelým rodičom.
V rámci projektu s názvom V jednom je sila organizuje podporné skupiny pre jednorodičov. Dáva im možnosť riešiť problémy výchovy, vzťahov, ale aj osobných neistôt a strachov.
V texte sa dočítate:
- Ako sa dostala do situácie, keď musela sama vychovávať dieťa,
- prečo ako najväčší problém vnímala osamelosť a ako dlho trvalo jej najhoršie obdobie,
- kedy sa rozhodla sama pomáhať jednorodičom,
- prečo je pre túto skupinu rodičov komunita dôležitá.
Jednorodičia majú pochybnosti, či sú jednorodičia
„Neplánovane som otehotnela, keď som mala 21 rokov. S otcom môjho syna som sa poznala krátko a tušila som, že to nie je dobrý partner pre mňa, ani dobrý otec pre dieťa. Napriek tomu som mala veľkú vnútornú silu tejto situácii čeliť a rozhodla som sa dieťa si nechať. Vravela som si, že to dám, že som ochotná prejsť všetkým, čo mi život prinesie. Vtedy som ešte nevedela, čo ma čaká.“
Biologický otec dieťaťa ich opustil zo dňa na deň. Zita Pisárová sa tak stala súčasťou početnej skupiny ľudí, ktorí vychovávajú dieťa bez pomoci partnera. Na Slovensku zatiaľ jednorodičovstvo nemá legislatívny rámec, a preto existujú iba odhady, o akú veľkú skupinu ide.