Mať dobrú imunitu a byť stále zdraví, to by sme chceli všetci. No bylinkový sirup či multivitamín na to stačiť nebudú. Je to dlhodobá cesta a nepozná skratky. Nie je to žiadne prekvapenie - jej hlavnými piliermi je práve zdravý životný štýl, ale aj zdravá váha.
Píše PharmDr. Katarína Skybová, riaditeľka Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment®
Základnou funkciou imunitného systému je obrana organizmu proti cudzorodým látkam a infekciám. Imunita je prepojená s naším nervovým, ale aj endokrinným (hormonálnym) systémom. Preto jeho funkciu ovplyvňuje nielen genetika, ale aj naša strava, pohyb, spánok, stres a celková kondícia a spôsob života, čo je veľmi dobrá správa. Znamená to, že stav našej imunity vieme sami do veľkej miery ovplyvniť. Pre dobrú imunitu je dôležité pravidelne športovať, jesť pestro a kvalitne, tráviť čas vonku, otužovať sa, ale zároveň si aj dopriať – kvalitný spánok a kompenzáciu stresu. Určite to stojí za to.
Strava pre dobrú imunitu
Stravou vieme dosiahnuť veľa, to sa týka aj imunity. Naše telo potrebuje pre správnu imunitu dostatok energie, ale aj vitamínov a minerálnych látok. Nekvalitná strava plná polotovarov, vyprážaných jedál, nekvalitných tukov a cukru imunitu oslabuje. Rovnako aj nedostatok zeleniny a ovocia, nedostatok bielkovín či zdravých tukov. Takáto strava podporuje tvorbu zvýšeného množstva reaktívnych foriem kyslíka, ktoré poškodzujú bunky. To spôsobuje zápal, dráždi imunitu a zvyšuje riziko infekcií.

Zdravé črevá a imunita
O úzkej spojitosti medzi črevnou mikroflórou, imunitou a civilizačnými ochoreniami vieme stále viac. Výskumy potvrdzujú, že s nezdravou črevnou mikroflórou súvisí mnoho ochorení tráviacej sústavy a imunitného systému, rakoviny, vplýva aj na duševné zdravie.
Prečo je to tak? Funkčnosť črevnej bariéry závisí od výživy črevných buniek. Tie vyživuje najmä látka s názvom butyrát, ktorý tvoria práve probiotické črevné baktérie rozkladaním vlákniny, a aminokyselina glutamín. Ak je však probiotických baktérií málo, málo je aj výživy pre črevné bunky a prichádza k zníženiu ochrannej funkcie čreva.
To spôsobuje prienik veľkých molekúl cez črevo, prichádza k neustálemu dráždeniu imunity a k procesu, ktorý spôsobuje zápal. Zápal neustále zaťažuje imunitu a oslabuje ju. Ak sa tomu chceme vyhnúť, naša výživa by mala obsahovať dostatok vlákniny z celozrnných výrobkov, zeleniny, ovocia a strukovín, kyslomliečne výrobky a kvasenú zeleninu.

Tento článok nájdete aj vo februárovom čísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 29. 2.
Zdravá hmotnosť pre silnú imunitu
Nadváha, no najmä obezita výrazne znižujú imunitu. Štúdie preukázali, že obézni ľudia majú zmenenú či zníženú funkciu buniek imunitného systému. Obezita je sprevádzaná chronickým zápalom, čo vedie nielen k rozvoju metabolických či kardiovaskulárnych ochorení, ale aj k zníženej funkcii imunity. Nezdravá hmotnosť tak skutočne nie je len estetickým problémom, má veľmi negatívny vplyv aj na naše celkové zdravie.