Mnoho žien má obdobie klimaktéria spojené s pocitom hanby a neistotou. Našťastie, existujú ženy, ktoré to netolerujú a vyzývajú na plnohodnotný život aj v zrelom veku. Pridávame sa k nim.
Akoby to nebolo málo, že sa roky ženské telo každý mesiac trápi menštruáciou, ktorá vždy alebo občas poriadne bolí, je to nekomfortné, prípadne príde v nevhodnej chvíli alebo rovno na dovolenke pri vytúženom mori, kde je prvá polovica v tom prípade istejšia na ležadle, aby sa nestala žiadna nehoda.
A teraz toto. Návaly tepla, únava, nespavosť, problémy s koncentráciou či búšenie srdca, nehovoriac o podráždenosti. Z čohokoľvek. Aj z toho, čo vás pred ňou rozhodne nevytáčalo a už vôbec nie do nepríčetnosti...
Lenže každá minca má dve strany, a ako je na tej druhej menštruácia skvelá, lebo sa prostredníctvom nej ženské telo čistí, tak aj menopauza môže mať svetlé stránky. A možno na to, aby ste ich konečne videli, ste potrebovali práve tento článok. Tak nech sa páči.
Tento článok nájdete aj v decembrovo-januárovom dvojčísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.1.2024

Kedy sa to začína a čo sa deje?
Na začiatok si treba ujasniť jednu vec. Menopauza vo svojej podstate (teda vyvrcholení) trvá len jediný deň a je len jednou skladačkou klimaktéria (prechodu), ktoré má dokopy štyri časti - premenopauzu, počas ktorej dochádza k poklesu hormónov, no ešte stále je prítomné krvácanie. Ak začne byť nepravidelné a s rôznou intenzitou, žena prechádza do perimenopauzy a hormonálna nerovnováha začína byť čoraz viac viditeľná. Samotná menopauza nastáva s posledným menštruačným krvácaním a obdobie prechodu uzatvára postmenopauza – vtedy, ak sa krvácanie neobjaví počas obdobia jedného roka, obdobie prechodu je ukončené.
Obdobie menopauzy je však veľmi individuálne, a ak sa o nej bavíme z pohľadu príznakov a sprievodných javov, jej trvanie môže mať rôznu dĺžku, prechádzať ňou môžeme od jedného až do pätnástich rokov.
Zo štatistík vyplýva, že sa udeje najčastejšie medzi 45. - 50. rokom života ženy. Dĺžka menopauzy je závislá nielen od genetiky, ovplyvňuje ju aj životný štýl a stav hormónov.
Po odznení menopauzy trvá až po zvyšok života obdobie postmenopauzy a mnohé nepríjemné symptómy ustupujú, aj keď podľa štatistík môžu u niektorých žien trvať až ďalších sedem či viac rokov. Nebývajú však už také výrazné, preto sa vám, jednoducho povedané, intenzívne uľaví na duši aj tele.
Nie ste sama
Našťastie, dnes sa na menopauzu konečne pozerá ako na dôležité obdobie v živote ženy, ktoré treba riešiť, pochopiť a najmä o ňom rozprávať. To v minulosti často ženám chýbalo a k nepríjemným pocitom spojených s úbytkom hormónov im nepridávalo na sebavedomí ani označovanie rôznymi prívlastkami ako suchá vagína či neúrodná (neplodná) jabloň. Áno, takto necitlivo sa na menopauzu občas pozeralo v minulosti, keď bola osveta o období múdrosti ešte v plienkach.
Lenže aj odborníci z radov lekárov a psychológov ju pár rokov dozadu začali viac rozoberať, vysvetľovať súvislosti a poskytovať rady, ako ju zvládnuť. Napokon, je to nezvratný proces, takže bolo načase. Pridali sa aj známe kozmetické a módne značky, ktoré do svojho portfólia zaradili produkty špeciálne vyvinuté pre toto životné obdobie, a tak môžete už aj u nás nájsť krém na potreby pleti v menopauze či vhodnú spodnú bielizeň.

A áno, aj keď je menopauza jedným z najznámejších príčin vaginálnej suchosti, dnes ju viete jednoducho vyriešiť jednou návštevou lekárne. Treba tiež povedať, že jabloň, ktorá si už svoje odrodila a mnohí z jej plodov mali úžitok, si zaslúži uznanie a úctu. A hoci jedno zo svojich poslaní už naplnila, stále môže byť krásnou a váženou, múdrou a zrelou ozdobou záhrady...
Čo by vám ešte mohlo pri tomto uvedomení si pomôcť je fakt, že milióny žien na svete