Ako nájsť odvahu prekročiť svoje hranice a vytvárať si život, ktorý zodpovedá našim snom? O tom sme sa rozprávali s mentorkou životných zmien Monikou Végh.
Kto je Monika Végh?
- Pätnásť rokov pôsobí ako mentorka životnej zmeny, ktorá pracuje so systémom temperamentov.
- K tejto metóde sa dostala pred 20 rokmi, keď ju štyri roky študovala pod vedením svojej mentorky.
- Súčasne sa začala venovať aj aromaterapii, ktorú vyštudovala na Primavera Academy v Nemecku a na Gesundheits und Krankenpflegeschule Univerzitnej nemocnice Tulln v Rakúsku, kde získala titul klinický aromaterapeut.
- Pred ôsmimi rokmi založila Školu aromaterapie a sebapoznania štyroch živlov, v ktorej okrem práce s esenciálnymi olejmi a bylinami učí pochopeniu vlastnej jedinečnosti cez systém temperamentov.
- Ako mentorka životnej zmeny pomáha klientom prejsť životnými križovatkami a rozhodnutiami prirodzenou cestou – cez sebapoznanie a ich vlastný príbeh.
- Ukazuje im smer ich jedinečnej a radostnej cesty životom.
- V súčasnosti sa venuje mentoringu životnej zmeny aj aromaterapii.
Súhlasíte s tvrdením, že všetko je v živote o rozhodnutí?
Súhlasím. Veľmi veľa závisí v našom živote od toho, ako sa v danom okamihu rozhodneme. Určujeme si tým naše ďalšie pôsobenie a cestu v živote.
Kde sa skrýva sila, ktorú potrebujeme na životnú zmenu?
Sila sa skrýva v nás samotných, v radosti zo života, v životnej iskre, teda v našej vôli a prejave „chcem“ a „túžim“. To je to, čo nás ženie vpred a práve v tom sa skrýva veľký potenciál na životnú zmenu.
Stále viac ľudí hľadá v dnešnom uponáhľanom svete rovnováhu, avšak mnohí ju nevedia nájsť. Prečo je to tak, kde vidíte problém?
Problém vidím v instantných riešeniach, ktoré ľudia uprednostňujú. Majú pocit, že rovnováhu nájdu vtedy, keď budú mať toto alebo tamto, keď budú vyzerať tak alebo onak. Rozhodujú sa na základe toho, ako im to svet prezentuje. Nadobúdajú pocit, že ak budú podľa týchto nepísaných pravidiel žiť, dosiahnu rovnováhu. Rovnováha je však prienik medzi našimi očakávaniami a realitou. Medzi tým, čo zažijeme a ako sa tomu postavíme, a tým, čo prichádza zvonku.
Ako konkrétne môže mentoring životnej zmeny obohatiť dnešného človeka, ktorý napríklad stratil prácu a nevie sa znova adekvátne začleniť do spoločnosti?
Prvým krokom je, keď svoj príbeh vypovie a situáciu, v ktorej sa nachádza, prijme. Treba akceptovať, že niečo skončilo. A aj keď to na prvý pohľad nevyzerá dobre, treba si uvedomiť, že zmena nastáva preto, že treba urobiť ďalší krok. Kým to človek nevypovie a neprijme, tak môže byť veľmi náročné ísť ďalej.
Ako mentorka životnej zmeny pomáham klientom bez posudzovania a prirodzenou cestou – cez ich vlastný príbeh. Poskytujem im bezpečné miesto, kde sa môžu vyrozprávať a kde sú vypočutí. Spoločne pracujeme na tom, aby vypovedaním príbehu danú skutočnosť prijali a mohli sa posunúť v živote ďalej. Druhým krokom je sebapoznanie, kde pracujem so systémom temperamentov.
Čo sú to temperamenty?
Jednoducho povedané, každý temperament obsahuje súbor určitých vlastností, zrelých i nezrelých, ktoré vytvárajú našu osobnosť a na základe ktorých podvedome reagujeme. Každého z nás tvorí viacero temperamentov, ktoré sa počas života menia a vyvíjajú.
Jeden temperament je však vždy dominantný, pričom zrelé a nezrelé vlastnosti tohto temperamentu najviac ovplyvňujú konanie človeka. Prežitými skúsenosťami a prácou na sebe sa tento temperament zušľachťuje a dovoľuje človeku využívať stále viac zrelých alebo inak povedané pozitívnych a silných vlastností.
Ako nám vedia temperamenty pomôcť?
Temperamenty definoval už známy psychológ Carl Gustav Jung a rozdelil ich do skupín: cholerik, flegmatik, sangvinik a melancholik. Odhaľujú nám, akí naozaj sme bez masiek a pretvárok.
V súvislosti so životnými zmenami ide o veľmi efektívnu a zároveň prirodzenú metódu sebapoznania, pretože v čase nepohody reagujeme podvedome, čo nám o našej osobnosti veľa napovie. Keď vieme, prečo reagujeme tak, ako reagujeme, prídeme na to, ako aj zložitú zmenu zvládnuť s väčšou ľahkosťou. Ide totiž o premenu zvnútra a zmenu pohľadu na svet a ľudí okolo nás.

Aký efektívny je mentoring životnej zmeny pre riešenie psychických problémov, ako je nízke sebavedomie, nedôvera, strach, stres, úzkosti? Je vôbec mentoring vhodný?
Mentoring je vhodnou cestou, aj keď klient zažíva strach, úzkosti a má nízke sebavedomie. Ide o formu podpory a vie byť veľmi efektívny, ak sa človek naozaj rozhodne urobiť v živote zmenu.
Čo vás inšpirovalo stať sa mentorom životnej zmeny a aká je vaša osobná motivácia v tejto oblasti?
Keď som mala 19 rokov, začala som sa zaujímať o psychológiu a narazila som na knihu o živloch a temperamentoch. Vždy som bola zvedavá a systém temperamentov ma veľmi zaujal.
O desať rokov neskôr, v čase, keď sa v mojom živote dialo veľa vecí a sama som stála na križovatke, som stretla svoju učiteľku. Ukázala mi spôsob, akým sa môžem pozerať na situácie v mojom živote. Štúdium trvalo štyri roky a počas neho som sa vďaka systému temperamentov naučila lepšie spoznať a pochopiť samu seba.
Porozumela som tiež širším súvislostiam a prepojeniu rôznych smerov. Skutočne to zmenilo moju cestu životom a veľmi ma to inšpirovalo stať sa mentorom, sprevádzať ľudí nachádzajúcich sa v procese životnej zmeny, učiť ich sebapoznávaniu a cez sebapoznanie ich nasmerovať na jedinečnú a radostnú cestu životom.
Aké sú najčastejšie oblasti života, kde ľudia hľadajú podporu pri zmene?
V poslednom čase sa často stretávam s tým, že ľudia síce zažívajú dostatok, napriek tomu sa však cítia prázdni. Nenapĺňa ich to, čo robia, nevedia byť šťastní sami so sebou a tiež nevidia, kam má smerovať ich život. Cítia, že to skrátka „nie je ono“.
Čo sa týka žien, určite sú to vzťahy, či už partnerské, rodinné, alebo aj pracovné. Niekedy je to aj o tom, že si klientka hľadá rovnaký typ partnera a vo vzťahu je nešťastná, prípadne sa cíti utláčaná. S tým však súvisí spoznanie a prijatie samej seba.
A veľkou témou je aj žena v prechode. Ide o naozaj náročnú životnú zmenu, o ktorej sa v minulosti veľa nehovorilo, aj keď dnes sa už táto téma, našťastie, pomaličky otvára.
Ako môže mentoring životnej zmeny pomôcť jednotlivcom identifikovať a dosiahnuť svoje ciele a zmeniť tak svoje životy?
Ako mentorka sa nesnažím zmeniť človeka ako takého. Ale tým, že osvetlím ťaživý bod situácie a identifikujem temperament klienta, teda jeho zrelé i nezrelé vlastnosti, vieme sa pohnúť ďalej. Klient pochopí na svojom vlastnom príbehu a najmä na situáciách, ktoré sa mu možno nejakým spôsobom opakujú, kde by mohol reagovať lepšie, teda kde dokáže využiť zrelé vlastnosti svojho temperamentu.
Tento rozhovor nájdete aj v decembrovo-januárovom dvojčísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.1.

Keď svoj temperament využije na svojej vlastnej ceste životom, ide za tým, čo ho naozaj v živote napĺňa. Tým sa dostáva do väčšej osobnej rovnováhy. Okrem jeho vlastnej vnútornej zmeny, ktorá mu zrazu prináša viac spokojnosti, sa táto jeho zmena odráža aj v jeho okolí. Premieta sa do interakcie s ľuďmi okolo neho. Ide o zmenu zvnútra, ktorá navonok otvára novú a jasnejšiu cestu.
Aké sú hlavné výhody spolupráce s mentorom životnej zmeny v porovnaní s pokusmi o dosiahnutie zmien samostatne?
Prvou výhodou je osvetlenie bodu ťaživej situácie a dodanie jasnosti v situácii životnej zmeny. Ďalšou výhodou je, že mentor vie pomôcť klientovi odosobniť sa od jeho situácie a kolotoča problémov, z ktorých nevidí cestu von. Niekedy stačí aj napríklad poukázať na pokroky, ktoré klient vôbec nemusí zaznamenať.