SME

Mentorka životnej zmeny Monika Végh: Kľúčové je naozaj chcieť zmenu a byť ochotný pozrieť sa na veci z iného uhla pohľadu

Ako nájsť odvahu žiť podľa svojich predstáv?

Mentorka životnej zmeny Monika VéghMentorka životnej zmeny Monika Végh (Zdroj: archív M. V.)

Ako nájsť odvahu prekročiť svoje hranice a vytvárať si život, ktorý zodpovedá našim snom? O tom sme sa rozprávali s mentorkou životných zmien Monikou Végh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súhlasíte s tvrdením, že všetko je v živote o rozhodnutí?

Súhlasím. Veľmi veľa závisí v našom živote od toho, ako sa v danom okamihu rozhodneme. Určujeme si tým naše ďalšie pôsobenie a cestu v živote.

Kde sa skrýva sila, ktorú potrebujeme na životnú zmenu?

Sila sa skrýva v nás samotných, v radosti zo života, v životnej iskre, teda v našej vôli a prejave „chcem“ a „túžim“. To je to, čo nás ženie vpred a práve v tom sa skrýva veľký potenciál na životnú zmenu.

SkryťVypnúť reklamu

Stále viac ľudí hľadá v dnešnom uponáhľanom svete rovnováhu, avšak mnohí ju nevedia nájsť. Prečo je to tak, kde vidíte problém?

Problém vidím v instantných riešeniach, ktoré ľudia uprednostňujú. Majú pocit, že rovnováhu nájdu vtedy, keď budú mať toto alebo tamto, keď budú vyzerať tak alebo onak. Rozhodujú sa na základe toho, ako im to svet prezentuje. Nadobúdajú pocit, že ak budú podľa týchto nepísaných pravidiel žiť, dosiahnu rovnováhu. Rovnováha je však prienik medzi našimi očakávaniami a realitou. Medzi tým, čo zažijeme a ako sa tomu postavíme, a tým, čo prichádza zvonku.

Ako konkrétne môže mentoring životnej zmeny obohatiť dnešného človeka, ktorý napríklad stratil prácu a nevie sa znova adekvátne začleniť do spoločnosti?

Prvým krokom je, keď svoj príbeh vypovie a situáciu, v ktorej sa nachádza, prijme. Treba akceptovať, že niečo skončilo. A aj keď to na prvý pohľad nevyzerá dobre, treba si uvedomiť, že zmena nastáva preto, že treba urobiť ďalší krok. Kým to človek nevypovie a neprijme, tak môže byť veľmi náročné ísť ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Ako mentorka životnej zmeny pomáham klientom bez posudzovania a prirodzenou cestou – cez ich vlastný príbeh. Poskytujem im bezpečné miesto, kde sa môžu vyrozprávať a kde sú vypočutí. Spoločne pracujeme na tom, aby vypovedaním príbehu danú skutočnosť prijali a mohli sa posunúť v živote ďalej. Druhým krokom je sebapoznanie, kde pracujem so systémom temperamentov.

Čo sú to temperamenty?

Jednoducho povedané, každý temperament obsahuje súbor určitých vlastností, zrelých i nezrelých, ktoré vytvárajú našu osobnosť a na základe ktorých podvedome reagujeme. Každého z nás tvorí viacero temperamentov, ktoré sa počas života menia a vyvíjajú.

Jeden temperament je však vždy dominantný, pričom zrelé a nezrelé vlastnosti tohto temperamentu najviac ovplyvňujú konanie človeka. Prežitými skúsenosťami a prácou na sebe sa tento temperament zušľachťuje a dovoľuje človeku využívať stále viac zrelých alebo inak povedané pozitívnych a silných vlastností.

SkryťVypnúť reklamu

Ako nám vedia temperamenty pomôcť?

Temperamenty definoval už známy psychológ Carl Gustav Jung a rozdelil ich do skupín: cholerik, flegmatik, sangvinik a melancholik. Odhaľujú nám, akí naozaj sme bez masiek a pretvárok.

V súvislosti so životnými zmenami ide o veľmi efektívnu a zároveň prirodzenú metódu sebapoznania, pretože v čase nepohody reagujeme podvedome, čo nám o našej osobnosti veľa napovie. Keď vieme, prečo reagujeme tak, ako reagujeme, prídeme na to, ako aj zložitú zmenu zvládnuť s väčšou ľahkosťou. Ide totiž o premenu zvnútra a zmenu pohľadu na svet a ľudí okolo nás.

Aký efektívny je mentoring životnej zmeny pre riešenie psychických problémov, ako je nízke sebavedomie, nedôvera, strach, stres, úzkosti? Je vôbec mentoring vhodný?

Mentoring je vhodnou cestou, aj keď klient zažíva strach, úzkosti a má nízke sebavedomie. Ide o formu podpory a vie byť veľmi efektívny, ak sa človek naozaj rozhodne urobiť v živote zmenu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo vás inšpirovalo stať sa mentorom životnej zmeny a aká je vaša osobná motivácia v tejto oblasti?

Keď som mala 19 rokov, začala som sa zaujímať o psychológiu a narazila som na knihu o živloch a temperamentoch. Vždy som bola zvedavá a systém temperamentov ma veľmi zaujal.

O desať rokov neskôr, v čase, keď sa v mojom živote dialo veľa vecí a sama som stála na križovatke, som stretla svoju učiteľku. Ukázala mi spôsob, akým sa môžem pozerať na situácie v mojom živote. Štúdium trvalo štyri roky a počas neho som sa vďaka systému temperamentov naučila lepšie spoznať a pochopiť samu seba.

Porozumela som tiež širším súvislostiam a prepojeniu rôznych smerov. Skutočne to zmenilo moju cestu životom a veľmi ma to inšpirovalo stať sa mentorom, sprevádzať ľudí nachádzajúcich sa v procese životnej zmeny, učiť ich sebapoznávaniu a cez sebapoznanie ich nasmerovať na jedinečnú a radostnú cestu životom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké sú najčastejšie oblasti života, kde ľudia hľadajú podporu pri zmene?

V poslednom čase sa často stretávam s tým, že ľudia síce zažívajú dostatok, napriek tomu sa však cítia prázdni. Nenapĺňa ich to, čo robia, nevedia byť šťastní sami so sebou a tiež nevidia, kam má smerovať ich život. Cítia, že to skrátka „nie je ono“.

Čo sa týka žien, určite sú to vzťahy, či už partnerské, rodinné, alebo aj pracovné. Niekedy je to aj o tom, že si klientka hľadá rovnaký typ partnera a vo vzťahu je nešťastná, prípadne sa cíti utláčaná. S tým však súvisí spoznanie a prijatie samej seba.

A veľkou témou je aj žena v prechode. Ide o naozaj náročnú životnú zmenu, o ktorej sa v minulosti veľa nehovorilo, aj keď dnes sa už táto téma, našťastie, pomaličky otvára.

Ako môže mentoring životnej zmeny pomôcť jednotlivcom identifikovať a dosiahnuť svoje ciele a zmeniť tak svoje životy?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako mentorka sa nesnažím zmeniť človeka ako takého. Ale tým, že osvetlím ťaživý bod situácie a identifikujem temperament klienta, teda jeho zrelé i nezrelé vlastnosti, vieme sa pohnúť ďalej. Klient pochopí na svojom vlastnom príbehu a najmä na situáciách, ktoré sa mu možno nejakým spôsobom opakujú, kde by mohol reagovať lepšie, teda kde dokáže využiť zrelé vlastnosti svojho temperamentu.

Tento rozhovor nájdete aj v decembrovo-januárovom dvojčísle mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.1.

Keď svoj temperament využije na svojej vlastnej ceste životom, ide za tým, čo ho naozaj v živote napĺňa. Tým sa dostáva do väčšej osobnej rovnováhy. Okrem jeho vlastnej vnútornej zmeny, ktorá mu zrazu prináša viac spokojnosti, sa táto jeho zmena odráža aj v jeho okolí. Premieta sa do interakcie s ľuďmi okolo neho. Ide o zmenu zvnútra, ktorá navonok otvára novú a jasnejšiu cestu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké sú hlavné výhody spolupráce s mentorom životnej zmeny v porovnaní s pokusmi o dosiahnutie zmien samostatne?

Prvou výhodou je osvetlenie bodu ťaživej situácie a dodanie jasnosti v situácii životnej zmeny. Ďalšou výhodou je, že mentor vie pomôcť klientovi odosobniť sa od jeho situácie a kolotoča problémov, z ktorých nevidí cestu von. Niekedy stačí aj napríklad poukázať na pokroky, ktoré klient vôbec nemusí zaznamenať.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAN6N na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 417
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 091
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 030
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 755
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 085
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 925
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 600
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


20
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 830
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 004
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 590
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 326
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 627
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 759
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 813
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu