Nech už vás priťahuje ktorékoľvek obdobie histórie, do viacerých epoch naraz môžete nahliadnuť pri návšteve Českého Krumlova.
Nie náhodou sa sem vracajú filmári, či už to boli tvorcovia rozprávok Pyšná princezná, Z pekla šťastie, Anjel Pána, alebo filmov Jen ho nechte, ať se bojí či Hop a je tu lidoop. Pre väčšinu návštevníkov je akiste prvou a neobíditeľnou zastávkou hrad a zámok s druhým najväčším zámockým areálom v strednej Európe.
Naša prvá cesta však viedla k legendárnemu Fotoateliéru Seidel, ktorý stojí na svojom mieste od roku 1905.
Cestovanie plynutím času
V najkrajšom meste na Vltave, ktoré pre ucelenosť kultúrneho dedičstva znalci neváhajú klásť aj nad Prahu, pôvodne sídlili až tri významné ateliéry. No iba jeden z nich zostal uchránený pred zmenami a ničivým vyčíňaním režimov. Fotoateliér Seidel sídli v pôvodnej secesnej vile na Lineckej ulici. Návštevníci si tu môžu aj dnes prehliadnuť ukážku súdobého života prakticky v nezmenenej podobe.

Zachovala sa tu nielen ohromujúca zbierka dobových fotografií a sklených negatívov, ktorá je tiež zdigitalizovaná, ale tiež kompletné vybavenie vrátane obytných priestorov od fotokomory až po spálňu, keďže rodina fotografa Josefa Seidla v tomto dome žila svoj normálny každodenný život.
Ateliér s presklenou strechou síce istý čas upadol do „spánkového režimu“, no dnes je opäť v prevádzke a každý tu ihneď ucíti genius loci. Určite využijete možnosť odfotografovať sa v niektorom z prvorepublikových odevov a posunúť sa v čase o storočie bližšie k dejinám.

Schieleho si podmanila bielizeň krumlovských dám
Ďalším významným umelcom, ktorého osud je nerozlučne spätý s Českým Krumlovom, je rakúsky výtvarník Egon Schiele. Zatiaľ čo Josef Seidel bol skôr umierneným a serióznym reprezentantom svojej doby, a zanechal nám o nej ucelené obrazové svedectvo, búrlivák Egon Schiele prišiel do tohto mesta bez akéhokoľvek rešpektu k jeho hodnotám.
Veľmi vážnym spôsobom znepokojil nielen tunajších mešťanov, ale aj celú svetovú kultúrnu obec. Nakoniec bol z rodného mesta svojej matky vyhnaný a vracal sa sem len úchytkom. Pre niekoho sú v jeho práci kľúčové akty neplnoletých dievčat, ktoré žili v jeho susedstve, kým iných zaujmú rovnako intenzívne pohľady na pitoreskné domy Krumlova.

Vystihol ich možno práve vďaka čistej bielizni, sušiacej sa na pavlačiach a priedomkoch. Schiele zostal Schielem, či už zachytával krásy tohto mesta s vlajúcou čistou bielizňou s budovami v pozadí, alebo zvečnil tunajšie krásky bez bielizne.
Na dôkladné oboznámenie sa s jeho prácami slúži Egon Schiele Art centrum, kde objavíte aj diela ďalších moderných umelcov. Prehliadku však určite začnite druhým poschodím so Schielem, na viac vám asi nezvýši čas.

Zdalo by sa, že po výtvarnej stránke už mesto nemá viac čo ponúknuť. No opak je pravdou.
V Európe jedinečný výstavný priestor knižných ilustrácií pre deti 3+ galéria sídli v budovách stredovekých kláštorov, ktoré prešli v roku 2015 nákladnou rekonštrukciou. Za honosnými sakrálnymi priestormi objavíte celé labyrinty klenbových miestností spojených schodišťami aj so sprístupnenými podzemnými priestormi a povalami.

Deti tu nájdu všetko, po čom prirodzene túžia. Môžu si vyskúšať renesančné či gotické kostýmy, stať sa pisármi v skriptóriu, oboznámiť sa s bylinkami a zostúpiť do podzemného alchymistického laboratória. V remeselnej uličke sa zoznámia s farbením hodvábu i viazaním kníh, prácou s kožou aj točením na hrnčiarskom kruhu.

Zatiaľ čo budú bezpečne pracovať so žeravým železom alebo ohňom pri výrobe korálikov, tatkovia môžu obdivovať umenie starých tesárskych majstrov pri prehliadke krovov a mamičky sedieť na kávičke v cukrárni.
Skvostný zážitok, vhodný pre všetky vekové kategórie, ponúka výstava detských knižných ilustrácií. Návštevníci si tu môžu prezrieť 600 ilustrácií od 30 autorov zo všetkých kútov sveta.
Čerešničkou na torte je výstava Bim, Bam, Bum, prierez tvorbou Vlasty Baránkovej, ktorá navrhovala hračky a bábky a venovala sa tvorbe knižných ilustrácií a obľúbených animovaných seriálov. Jej ilustrácie ozdobili vyše 140 kníh a sú stále živou spomienkou na éru večerníčkov pre deti v Česku i na Slovensku.

Pod snehom a pod zámkom
Na návštevu 40 budov a palácových stavieb Štátneho hradu a zámku Český Krumlov si určite vyhraďte letné mesiace, pretože počas zimy sú zámky v Česku uzavreté. Otvorené zostávajú len nádvoria a spojovacie chodby, ako aj prístup k vyhliadkam, z ktorých sa vám naskytnú netušené výhľady na mesto. Celkom jedinečné vyžarovanie v lete či v zime má most Na plášti, niekoľkoposchodové premostenie Jelenej záhrady, a takisto unikátne chodbové prepojenie, prechádzajúce naprieč palácmi, ktoré spája zámocké záhrady, zámok a pivovar.

Ak sa aj v zime nedostanete do Zámockej záhrady a k otáčavému divadlu, prídete aspoň po sochu svätého Fiakra, patróna záhradníkov. Na prvom nádvorí možno stretnete aj medvediara Míšu, ktorý vám porozpráva kuriozity o svojich zverencoch, ako aj o svojich predchodcoch. A možno vás pozve aj do svojej pracovne, kde na stenách visia portréty viacerých jeho predchodcov. Medvede sa tu totiž nepretržite chovajú už 370 rokov.
Ich kŕmičmi boli zväčša zámockí záhradníci alebo kočiši. Niektorých z nich zachytil svojím objektívom aj všadeprítomný Josef Seidl, s ktorého dielom sa pri prechádzkach uličkami Krumlova a jeho čarovnými zákutiami stretávate prakticky na každom kroku.
Vnútorné mesto tvorí systém krivolakých ulíc s pravidelným námestím, ktorý sa nezmenil od doby svojho založenia. Pre veľký počet zachovaných mestských domov v gotickom, renesančnom, a v menšej miere i v barokovom štýle, ako aj ikonický zámok s priľahlými stavbami sú tieto miesta nezmazateľne zapísané v srdciach každého návštevníka, ako aj na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Vianočné trhy
Ak plánujete navštíviť mesto v predvianočnom období, zájdite aj na pekné vianočné trhy, ktoré sa tu budú konať až do 1. januára 2024. Nájdete ich na Námestí svornosti v centre mesta.
V stánkoch je tu pre vás pripravená gastronomická ponuka s množstvom chutí a vôní vrátane tradičného punču, rovnako ako aj výrobky s vianočnou tematikou a tradičné remeselné predmety, ale aj rôzne adventné a vianočné koncerty, betlehemy či vianočné rozprávky, ktoré oslovia malých aj veľkých.

Kúzelným zavŕšením predvianočného obdobia bude 23. decembra aj Živý Betlehem v podobe stvárnenia biblického príbehu za pôsobivého hudobného sprievodu.
Na Štedrý deň o 10. hodine ráno sa na zámockom nádvorí budú konať Medvedie Vianoce. Vtedy budú môcť návštevníci sledovať vypustenie medveďov do výbehu, ktoré sa s nadšením pustia do pripravených pochúťok, ako sú sladké perníčky, vianočné cukrovinky a najrôznejšie ovocie, zavesené na niekoľkých vianočných stromčekoch. Vedzte však, že takéto hody majú medvede len výnimočne, pretože pravidelne dostávajú inú stravu, ako je pečivo, tvaroh, jogurty, a hlavne ovocie a zelenina.

Rádio Telefunken je najlepšie na svete
V tesnej blízkosti Námestia svornosti nájdete Múzeum obchodu, kde vás uvedú do prvorepublikovej atmosféry aj bez vstupného. No určite neodmietnete niektorý z roztomilých suvenírov, ktoré si tu zakúpite za tónov archívnych reklám z čias, keď bolo „rádio Telefunken najlepšie na svete“.
Repliky smaltovaných reklám v rôznych veľkostiach od magnetiek až po napodobeniny originálov 1:1 sú vôbec silným zdobným prvkom miestnych prevádzok a stretnete sa s nimi všade od obchodíkov s českými remeselnými predmetmi až po ľudové hostince, kde vás privítajú sugestívne čapovaným pivom a hrou na harmonike. Improvizovaný hudobný program môžete napokon podľa stúpajúcej hladiny nálady aj ovplyvniť vlastnou voľbou starého šlágru a okoreniť vlastným spevom.

Za výraznejšími gastronomickými zážitkami sa posúvate od brehu Vltavy vertikálne aj horizontálne. Samozrejme, priepastné rozdiely sú nielen vo výhľadoch, ale i v ponuke a cenách. Romantické dvojice akiste zláka bistro Topinka s balkónom, odkiaľ sa vám naskytne jedinečný výhľad na Vltavu.
Splavovanie Vltavy je, samozrejme, už záležitosťou letných mesiacov. Pozýva na dobrodružstvo plavby nielen partie vodákov, ale aj rodiny s deťmi, pre ktoré je ďalším silným magnetom neďaleké Lipno. Počas zimnej návštevy určite neobíďte Vax museum, Synagógu ani Chrám svätého Víta.
Český Krumlov vás na každom kroku odkazuje na neúprosné plynutie času. Je pripomienkou toho, čo sa dnešnému človeku zažiť už nikdy nepodarí, avšak plným priehrštím ponúka to, čo ešte zažiť môžete - a musíte.