Koža na perách je ešte jemnejšia ako na krku či na očných viečkach. Preto veľmi citlivo reaguje na zmeny vonkajšieho prostredia, ale odzrkadľujú sa na nej aj procesy v organizme. Popraskané pery môžu signalizovať aj vážnejší vnútorný problém.
Na perách sa prejavujú alergie (vtedy sú bledšie), kvasinková infekcia (začervenané a boľavé kútiky), herpes (boľavá vyrážka vo forme pľuzgiera), Crohnova choroba (pery sú opuchnuté) a dokonca aj nedostatok vitamínov alebo onkologická choroba (vtedy sa na vnútornej strane pier tvoria afty).
Každý tento prejav by ste mali konzultovať s lekárom. Samozrejme, s popraskanou kožou na perách za ním chodiť netreba, hoci ak sa zanedbá, cez rany v koži môžu do organizmu preniknúť cudzorodé organizmy a robiť šarapatu.
Zima je obdobie, keď je koža na perách vystavená väčšiemu riziku praskania a teda reaguje aj na zmeny počasia.
Tento článok nájdete aj v decembrovo-januárovom dvojčísle mesačníka SME ženy. ktoré je v predaji do 31. 1.

Najlepšia prevencia
Najjednoduchší spôsob ochrany pier je prevencia, čiže dostatočná hydratácia v podobe tekutín a taktiež lokálna hydratácia v podobe balzamov, lekárskej vazelíny alebo prípravkov obohatených napríklad o aloe vera, ktoré majú navyše protizápalové účinky.
Aby boli pery a koža na nich v dobrej kondícii, chce to aj kolagén, kyselinu hyalurónovú a prírodné oleje. Po lete aj teplej jeseni má pritom väčšina z nás hladinu kolagénu zníženú.
„Kolagén je bielkovina, ktorá predstavuje základnú stavebnú hmotu pre naše podporné tkanivá. Slnečné lúče spolu s ďalšími vplyvmi prostredia a starnutím sa podieľajú na jej poškodzovaní až rozklade. Riešením môže byť zvýšená konzumácia potravín s esenciálnymi mastnými kyselinami a perorálne užívanie vysoko koncentrovaného morského kolagénu, ideálne v hydrolyzovanej tekutej forme,“ radí MUDr. Svetlana Šefčíková z Bellesa Piešťany, odborná konzultantka pre Pharma MKL.
Lokálna starostlivosť
Chladnejšie dni si vyžadujú inú kozmetiku, než používame počas teplých letných dní. Ideálne na báze oleja, ktorý na pokožke vytvára ochranný film a ten v nej udržiava vlhkosť. Vhodný je kokosový, mandľový alebo avokádový olej, najlepšie v biokvalite a vo vysokej koncentrácii.
Ideálne je v tomto období - nielen pre pokožku na perách - používať beta glukán, ktorý výrazne pomáha na posilnenie imunity. „Ak je olej kombinovaný aj s beta glukánom, pokožka je hydratovaná a chránená dvojnásobne. Zároveň sa rýchlejšie zregenerujú prípadné poškodenia, pretože beta glukán je osvedčený rejuvenizátor,“ dopĺňa Ing. Adrián Doboly z biochemického laboratória Natures.