Vianoce sú obdobím, v ktorom sa len ťažko vyhneme vôni perníkov, jagavým ozdobám, svetielkam či vianočným koledám. Mnohým ľuďom to neprekáža, ba vítajú, že sychravé a chladné dni sa trochu rozžiaria. Pre iných však ide len o nevítanú kulisu.
Vie o tom svoje terapeutka Alli Spotts-De Lazzerová, pretože sama má k tomuto ročnému obdobiu komplikovaný vzťah.
„Ľudia ma často opravujú alebo odpovedajú, akoby som ich urazila tým, že nás nespája spoločné nadšenie. Chápem, že to myslia dobre. Napriek tomu sa pri každej šokovanej tvári cíti, osamelo a ako čudáčka,“ píše odborníčka na webe Psychology Today.
Skúsenosť s tým má aj diplomovaná psychologička Karen Rodhamová z University of Chichester v Anglicku. Pred viac ako piatimi rokmi si začiatkom decembra našla na pracovnom stole balík s nápisom „Karenina vianočná pomoc“. Obsahoval množstvo darčekov a výziev s vianočnou tematikou, napríklad pozrieť si vianočný film či ísť koledovať. Mali jej pomôcť nájsť na Vianociach niečo, čo sa jej páči.

„Všetko som vyskúšala. Predsa len, niekto sa veľmi snažil. Ale hoci som mala radosť z plnenia každej výzvy, moje hodnoty to nezmenilo. Zostala som Grinčom,“ konštatuje psychologička vo svojom texte na portáli The Conversation.
Rodhamová približuje, že v mnohých častiach sveta sa očakáva, že Vianoce sú milované. A kto ich nemá rád, je hundroš Grinč zo známej vianočnej rozprávky, v ktorej sa pokúša prekaziť sviatky. A okolie mu radí, aby si svoje názory nechal pre seba, aby tak ostatným nepokazil toto čarovné obdobie.
Spotts-De Lazzerová tvrdí, že aj ľudia, ktorí nadchádzajúce sviatky považujú za bolestivé alebo ich jednoducho tolerujú, môžu prekvitať počas sezóny a uprostred rôznych dodatočných emocionálnych a sociálnych tlakov.
Obe psychologičky sa snažia vo svojich textoch poskytnúť niekoľko zásad, ktoré vám môžu pomôcť toto obdobie zvládnuť.
V texte sa dočítate:
- Ako pristupovať k spoločenským stretnutiam.
- Ako sa im vyhnúť.
- Ako neklamať pri pozdravoch.
- Ako komunikovať s ľuďmi s opačnými názormi.
- Ako pracovať so stresom.