Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Na prvom terapeutickom sedení sa so mnou istý pár podelil o to, že sa snažia rozhodnúť, či sa dá ich 17-ročné manželstvo zachrániť. Úvodné sedenia sa zameriavali na vyjasnenie toho, čo každý z nich v tejto fáze svojho manželstva chce.
Na šieste sedenie však dvojica prišla pomerne otrasená. Jeden z partnerov odhalil, že mal mimomanželskú aféru.
Nevera môže zničiť ľudí a vzťahy - a práve tieto následky vedú k otázke, ktorú mi páry ako párovému terapeutovi niekedy kladú: Je dobré priznať neveru?
V článku sa dočítate:
- Prečo je nevera Hlava 22.
- Čo môže odhalenie spôsobiť.
- V čom môže byť prospešné.
Početné dôvody
Približne 16 percent ľudí podľa odhadov uvádza, že počas svojho života mali mimomanželský sex.
Bolo by jednoduché radiť ľuďom, aby nemali aféry. Môže k nim však viesť množstvo komplikovaných faktorov vrátane pocitu zlého zaobchádzania zo strany partnera alebo zlého úsudku z opojenia alkoholom. Mnohí partneri, ktorí boli neverní, prežívajú hlboký pocit ľútosti a zmätku.
Je to Hlava 22: Udržiavanie aféry v tajnosti prehlbuje priepasť medzi partnermi, no odhalenie znamená, že partnerovi zlomíme srdce.
Neexistuje jediný „správny“ alebo jednoduchý spôsob na odhalenie aféry. V určitých prípadoch, napríklad vo vzťahu, v ktorom dochádza k zneužívaniu, môže byť odhalenie nebezpečné. Odhalenie aféry, ktorá sa stala pred rokmi a ktorej jediným prínosom je zmiernenie pocitu viny, môže byť chybou.
V mnohých prípadoch však môže byť priznanie múdre. Dobrovoľné priznanie je voľba, ktorá môže vzťah podporiť, a ktorá „ctí aspoň zámer mať dôverný, blízky vzťah, aj keď jedna osoba túto dôveru porušila,“ hovorí Daphne de Marneffe, psychoterapeutka a autorka knihy The Rough Patch.
Odhalenie pravdy
Keď zistíme, že náš partner mal aféru, môže to viesť k zvýšeniu stresu, ale aj k plnohodnotnej diagnóze, ako je napríklad depresia, povedal Mark Whisman, profesor neurovedy a psychológie na Coloradskej univerzite v Boulderi.
„Zradený jedinec má pocit, akoby mu niekto vytrhol koberec spod nôh,“ povedala Kristina Coop Gordon, výskumníčka a spoluautorka knihy Getting Past the Affair. „Porušuje to všetky ich základné predpoklady o nich samých, ich partneroch alebo ich vzťahu.“
Účinky na duševné zdravie sa neobmedzujú len na zradených partnerov. Aj tí, ktorí boli neverní, zažívajú zvýšené riziko hanby, depresie a úzkosti. A priznanie sa k afére destabilizuje vzťahy. Medzi pármi, ktoré sa rozvádzajú, sa nevera bežne uvádza ako „hlavný prispievateľ“ aj „posledná kvapka“.
Partneri, ktorí sú zapletení do aféry, si uvedomujú, že odhalenie môže byť zdrvujúce, a preto sa môžu rozhodnúť, že ju budú tajiť. Aj toto rozhodnutie však sprevádzajú značné problémy.
Živenie klamstva
Neodhalenie aféry môže sťažiť ozdravenie manželstva. „Ľudia často viac premýšľajú o dosahu odhalenia a nie o tom, čo sa stane, ak sa nepriznajú,“ povedal Whisman.
Napríklad v mojej praxi partner, ktorý mal aféru, priznal, že tajomstvo ho veľmi ťažilo a nebol preň schopný hovoriť o urážkach, ktoré viedli k afére.
Osoba, ktorá svojho partnera alebo partnerku podviedla, môže predpokladať, že niesť bremeno je to najmenej, čo môže urobiť, aby im nespôsobovala ďalšiu bolesť. No nezverejnenie môže spôsobiť viac škody ako zverejnenie.
Malá štúdia z roku 2005 skúmala účinky párovej terapie na tri skupiny: na tých, ktorí nemali neveru, na tých, ktorí sa priznali k nevere, a na tých, ktorí svoju neveru tajili. Páry s aférou začali terapiu s vyššou úrovňou manželského stresu ako páry bez aféry, ale ich stav sa zlepšoval rýchlejšie. Tí, ktorí neveru tajili, mali z terapie menší prospech. Počas piatich rokov po ukončení terapie bola viac ako polovica - 57 percent - párov, ktoré aféru netajili, stále manželmi, ale len 20 percent párov, ktoré aféru tajili.
Náhle zistenie
Výskum ukazuje, že pristihnutie alebo odhalenie informácií treťou stranou môže byť pre vzťah škodlivejšie ako odhalenie partnerom. Nie všetky odhalenia sú však rovnaké.
Odstupňované alebo čiastočné priznanie, napríklad odhalenie flirtu, ale nie mimomanželského sexu, môže byť menej užitočné. Partneri sa môžu cítiť vinní za odhalenie čiastočnej pravdy, a ak sa neskôr odhalí celá pravda, môže to poškodiť obnovenú dôveru.
Ak sa partner obáva, že by sa aféra mohla odhaliť, môže byť rozumné iniciovať odhalenie skôr ako neskôr a na priamu otázku úprimne a úplne odpovedať.
V jednej štúdii opísanej vo fascinujúcej knihe The Secret Life of Secrets od výskumníka Michaela Slepiana požiadali ľudí vo vážnych vzťahoch, aby si predstavili, že ich partner odcestoval z mesta, opil sa a mal sex s niekým iným.
V tomto imaginárnom scenári nebola aféra príznakom väčšieho problému vo vzťahu a zaručene sa už nikdy nezopakovala - aj za týchto nikdy sa neopakujúcich okolností však viac ako tri štvrtiny účastníkov uviedli, že to chcú vedieť.
O tom, koľko informácií treba zverejniť, sa medzi odborníkmi tiež vedú rozsiahle diskusie, pretože zdieľanie konkrétnych podrobností o afére môže byť viac traumatizujúce ako užitočné.
Hľadanie podpory
Pomôcť môže konzultácia so spoľahlivým dôverníkom zvonka. Zverenie sa priateľovi však so sebou nesie riziko odsúdenia a prezradenia informácií iným. Zvážte radšej diskusiu s terapeutom. Terapeuti sú profesionálne zaviazaní zdržať sa odsudzovania a zachovávať dôvernosť informácií a môžu pomôcť pri psychických symptómoch oboch partnerov.
Ľudia môžu prekonať aféry a premyslené priznanie sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa to podarí, hoci tento proces môže byť desivý a bolestivý.
V terapii sa moji pacienti snažili pochopiť, prečo k afére došlo, obnoviť dôveru, dosiahnuť nápravu, ponúknuť odpustenie a zrekonštruovať vzájomne uspokojivejší vzťah. Podľa ich slov to bola mučivá, ale aj produktívna a uzdravujúca práca.
„Mnohé páry hovoria, že by túto skúsenosť nikomu inému nepriali,“ povedal výskumník nevery Gordon, „ale rast, ktorý s tým súvisel, ich priviedol k oveľa lepšiemu pochopeniu seba samých a svojho vzťahu a často k silnejšiemu vzťahu.“
Autor: Yael Schonbrun