Všetci jej hovorili, aký je veľký. Obrovský. Nádor, ktorý Barbare Leschingerovej (32) našli na hrudníku, lekárov v istom zmysle udivoval. Nebola si istá, či sú jeho veľkosťou fascinovaní len z medicínskeho hľadiska, alebo či jej naznačujú, že jej situácia je veľmi vážna a treba rýchlo konať.
"Bola som vyplašená. Do toho som strašne kašľala a zhoršovalo sa to," hovorí o jari tohto roka. Práve vtedy sa začali mesiace jej nového neplánovaného života. Diagnóza znela - Hodgkinov lymfóm. Jeden zo zriedkavých druhov rakoviny, na ktorý ročne na Slovensku ochorie zhruba 500 ľudí.
Najprv začala iba nenápadne pokašliavať, čo nepovažovala za nič vážne. Lekárka jej predpísala antibiotiká na bronchitídu a pre istotu ju ešte poslala na RTG pľúc. Lenže tam sa to neskončilo. Nasledovalo CT a na ňom nečakaný nález.
Ochorenie Leschingerovú šokovalo. Nedávalo jej zmysel, lebo si myslela, že jej sa také niečo nemôže stať. Veď je mladá, nefajčí, alkohol pije len príležitostne a žije pomerne zdravým spôsobom života. Pred sebou mala navyše veľké plány - chystala sa nastúpiť do novej práce a začiatkom leta ju čakala svadba.
"Keď mi primárka na pľúcnom oddelení v Ružinove povedala, že je to lymfóm, absolútne som netušila, čo to znamená. Potom dodala, že ide o zhubný nádor, musia mi odobrať vzorku a neminie ma chemoterapia. Najprv som si vravela, že to nemôže byť pravda, že mi hovorí diagnózu niekoho iného. Rozplakala som sa, keď mi došlo, čo ma čaká a čoho sa budem musieť vzdať," spomína Leschingerová.
Lekárky a sestričky sa v šoku spýtala, či umrie. "Obe ma upokojovali, že sa normálne vyliečim. Že majú kopu pacientok, ktorým zachránili život," opisuje dodávanie nádeje.

Hodgkinov lymfóm patrí medzi hematoonkologické ochorenia. Ide o jeden z viacerých podtypov lymfómov. Vyskytnúť sa môže v akomkoľvek veku, no je jedným z najčastejšie sa objavujúcich druhov rakoviny u detí a mladých ľudí.
Podľa štatistík diagnostikujú takmer tri štvrtiny všetkých prípadov vo veku 17 až 35 rokov.
V článku si prečítate:
- Aké sú príznaky Hodgkinovho lymfómu a ako sa lieči,
- prečo hematoonkológia ľahšie lieči aj pokročilé štádiá rakoviny,
- čoho všetkého sa musela mladá žena vzdať a prečo onkoochorenie odsúva aj myšlienky na deti,
- prečo si myslí, že k jej ochoreniu prispel stres a čo v tejto súvislosti radí lekár,
- ako onkologickým pacientom pomáha psychoterapia a čo môže urobiť okolie.
Za všetkým hľadaj uzlinu
"Čo sa týka príznakov, typické sú zväčšené lymfatické uzliny, ktoré nemusia mať žiadnu bolestivosť. Môžu napríklad aj tlačiť na nejaký orgán a spôsobovať s ním problémy, napríklad útlak dýchacích ciest či obličiek, tlak v oblasti pľúc spôsobujúci respiračné problémy," vysvetľuje onkohematológ z Národného onkologického ústavu (NOÚ) Martin Rázus.
Podobný je aj Leschingerovej prípad. Jej nádor bol na pravej strane hrudníka, masa jej tlačila na bránicu a to u nej vyvolávalo kašeľ. Pre svoju veľkosť sa nádor nedal operovať.