Text pôvodne vyšiel v denníku Washington Post.
Ak väčšine detí chýba jedna vlastnosť, tak určite je ňou trpezlivosť. Nie div. Jej rozvoj môže byť v modernom svete čoraz náročnejší, keďže deti majú okamžitý prístup k mnohým veciam, očakávajú instantné uspokojenie 24 hodín denne, sedem dní v týždni.
Deti majú neustály prístup k internetu aj televíznym službám na požiadanie. Nemusia čakať na vyvolanie fotografie, aby vedeli, či sa im podarila, pretože to okamžite zistia na displeji digitálneho fotoaparátu alebo telefónu.
A vďaka textovým správam či telefonátom sa môžu spojiť so svojimi rodičmi, nech sú kdekoľvek. Aj vizuálne.

„Je to generácia prítomnosti – všetko je okamžité a dostupné. A deti sú zvyknuté mať všetko rýchlo. Táto nová realita však ide na úkor toho, aby si osvojili schopnosť tolerovať čakanie alebo meškanie bez toho, aby sa hnevali,“ hovorí Michele Borbaová, pedagogická psychologička z Palm Springs v Kalifornii a autorka knihy o dôvodoch, prečo niektoré deti majú ťažkosti a iné vynikajú.
V texte sa dočítate:
- Aké hry môžu deťom pomôcť s trpezlivosťou.
- Ako zabaviť dieťa pri čakaní v rade.
- Ako byť vzorom pri zvládaní frustrácie.
- Prečo by malo dieťa počkať, kým vám odpovie.
- Či môžu pomôcť pri učení trpezlivosti tabuľky a presýpacie hodiny.
- Prečo by ste mali potvrdiť, že čakanie je ťažké.
- V čom je užitočné porozprávať sa dieťaťom o jeho rozhodnutiach.
- Ako by ste mali pochváliť dieťa za trpezlivosť.
Trpezlivosť nie je vlastnosť, ktorú človek získa automaticky pri narodení. Treba si ju získať a osvojiť.
„Malé deti majú byť egocentrické, pretože celý ich svet sa točí práve okolo nich,“ vysvetľuje Borbaová.
Čiastočne je to preto, že rodičia a opatrovatelia neustále dbajú na ich potreby a bezpečnosť, a čiastočne preto, ako funguje ich mozog. Cieľom je pomôcť deťom postupne si vybudovať sebakontrolu tak, ako im mozog dozrieva a vyvíja sa.
„Žijeme v spoločnosti a nemôžeme mať všetko, čo chceme a kedy to chceme – vtedy nastupuje trpezlivosť a sebaovládanie. Roky medzi obdobím batoľaťa a materskou školou sú rozhodujúce pre rozvoj trpezlivosti,“ hovorí Pamela Coleová, profesorka psychológie a ľudského rozvoja v Penn State University.
V šiestich alebo siedmich rokoch môžu deti začať premýšľať o svojom správaní a jeho dôsledkoch a lepšie chápať koncept trpezlivosti, dodáva Pamela Davis-Keanová, profesorka psychológie z Michiganskej Univerzity.
„Trpezlivosť je iný výraz pre sebareguláciu, ktorá súvisí so správaním aj s emóciami,“ vysvetľuje.

Školy sú síce významným prostredím, kde sa deti učia trpezlivosti – neraz preto, že musia čakať v radoch a striedať sa – no pri jej budovaní môžu pomôcť aj rodičia. A stojí to za námahu, pretože ako hovorí Borbaová „trpezlivé dieťa je šťastnejšie.“
Prečo?
„Bude menej vystresované, bude sa lepšie ovládať a bude robiť menej unáhlených rozhodnutí,“ dopĺňa.
Ďalšia výhoda: výskum naznačuje, že keď ľudia popracujú na svojej trpezlivosti budú mať menej depresií a pozitívnejšiu náladu.
Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete pomôcť deťom pestovať trpezlivosť:
1. Hrajte hry, pri ktorých je nutná trpezlivosť
Mnohé v živote sa učíme prostredníctvom hier. Prečo teda nie trpezlivosť? Ide napríklad o hry v exteriéri ako „Cukor, káva, čaj, rum, bum“ alebo „Janko, Janko, koľko je hodín?“ pomáhajú deťom naučiť sa, kedy konať a kedy treba trošku vyčkať.
V interiéri môžete hrať kartové hry, ako je kvarteto, alebo stolové hry, ako je Candy Land (stolová hra, pri ktorej farba karty rozhoduje, kam sa hráč s figúrkou posunie, pozn. red.) alebo Hady a rebríky, ktoré sú podľa Borbaovej skvelým spôsobom, ako pomôcť deťom naučiť sa čakať, kým na ne príde rad a zvládať frustrácie.
2. Presmerujte pozornosť
Ak chcete dieťaťu pomôcť s trpezlivosťou pri čakaní v rade, rozptýľte ho napríklad aktivitami, pri ktorých sa používajú ruky, napríklad hrou „Papier, kameň, nožnice“ alebo „Hádaj, čo vidím“. Vyskúšať tiež môžete spievanie.