Moravské kúpeľné mestečko zasadené do krásnej prírody v podhorí Bielych Karpát a Vizovických vrchov disponuje vyváženou kombináciou kúpeľného priestoru a moderného života.
Je plné zelene, kvetov, farebných fasád domov a kúpeľných víl a jeho bohatstvom sú minerálne pramene. Najznámejší minerálny prameň je Vincentka, ďalšie pramene sú Aloiska, Ottovka, Nový Jubilejný, prameň Dr. Šťastný a Nová Janovka.
Ich minerálne vody, ktorých teplota sa pohybuje medzi 10 a 14 °C majú vysoký obsah minerálnych látok a vynikajúce preplynenie voľným oxidom uhličitým a sú považované za jedny z najúčinnejších v Európe. Luhačovice sa tým zaraďujú medzi špičku v kúpeľnej liečbe dýchacích ciest ako je astma, alergie a taktiež aj tráviaceho a obehového ústrojenstva, onkologických či nervových chorôb, obezity, cukrovky aj pohybového aparátu.

Prírodné minerálne vody tu majú svoje uplatnenie predovšetkým pri pitných kúrach a taktiež inhaláciách Vincentkou, ktoré zvlhčujú povrch dýchacích ciest, napomáhajú rozpúšťať hlieny a uľahčujú odkašliavanie.
Samotnú liečbu potom podporia prechádzky na čerstvom vzduchu, či dychová gymnastika. Minerálne vody sú tiež využívané pri uhličitých kúpeľoch, počas ktorých bublinky oxidu uhličitého priľnú na pokožke. Tú tak prekrvujú, otvárajú póry a tým zaistia lepšie vstrebávanie účinných minerálnych látok z vody. Kúpele tiež priaznivo pôsobia na srdcový a cievny systém, napríklad na znižovanie krvného tlaku.
Architektonické skvosty
Do týchto najväčších moravských kúpeľov sa však nechodí len za zdravím, ale aj za unikátnou architektúrou. Dôležitým obdobím pre mestečko bola predovšetkým prvá polovica minulého storočia. Jedinečnú tvár Luhačoviciam v tomto období dal predovšetkým známy slovenský architekt Dušan Jurkovič, ktorý tu zrealizoval svoje sny o urbanizme v duchu ľudovej secesie.
Mestečko zdobia viaceré jeho stavby ako je napríklad hotel Jurkovičov dom, vily Chaloupka, Valaška, Vlastimila, hotel Jestřabí, či aktuálne rekonštruované Slnečné kúpele, ktoré sa plánujú sprístupniť verejnosti budúci rok.

Prirodzeným centrom kúpeľného života je luhačovická kúpeľná kolonáda, vybudovaná v polovici 20. storočia architektom Oskarom Poŕískom.
Kolonádu, začínajúcu pri Jurkovičovom dome tvoria tri prepojené objekty - Veľká kolonáda, Malá kolonáda a taktiež unikátna hala Vincentky. Luhačovická kolonáda veľmi získala po rozsiahlej rekonštrukcii v rokoch 2018 a 2019. Je príjemným prechádzkovým miestom pre korzujúcich kúpeľných hostí a turistov rovnako ako kúpeľný park.

Nájdete tu aj turistické informačné centrum, viacero kaviarní a obchodíkov, či interaktívnu výstavu venovanú minerálnym prameňom. Pri potulkách kúpeľným parkom si prezrite aj Bruselskú fontánu od sochára Jana Kavana, ktorá v roku 1958 zdobila československý pavilón na EXPO v Bruseli, nachádzajúcu sa pred secesným hotelom, Domom Bedřicha Smetany,

Zaujímavá je aj Biela štvrť neďaleko prameňa Aloisky, ktorej funkcionalistické stavby zodpovedajú požiadavkám vtedajšieho moderného urbanizmu. Postavená bola počas Prvej republiky, kedy tu vznikla séria kúpeľných domov od architekta Bohuslava Fuchsa - penzión Avion, Vily Viola a Eva, hotel Radun aj budova pošty. Boli to práve ich biele fasády, ktoré štvrti dali meno.
Klenotom tunajšej architektúry je aj Spa & wellnes hotel Alexandria, postavený v roku 1939 podľa návrhu ďalšieho architekta Alexandra Lozovského, ktorý nesie aj jeho meno. Medzi slávne mená, ktoré v ňom strávili príjemné chvíle patril napríklad Oldřich Nový, Jaroslav Marvan, Adina Mandlová, Miroslav Zikmund, Jiří Hanzelka, či Karel Gott.

Výlety do okolia
Popri liečebných procedúrach sa tu môžete vydať aj do prírody. Sú tu príjemné turistické terény umožňujúce pokojné túlanie v blízkosti mesta, ale tiež môžete vyraziť do okolitých kopcov a užívať si výhľady do krajiny, v ktorej sa striedajú husté lesy s pastvinami a sadmi.
Pre milovníkov jazdy na bicykli dobre poslúžia cyklotrasy vedené údolím riečky Šťávnice, ktorá Luhačovicami preteká, ale aj na traily vedené úbočím hory Komonec. V sezóne môžete vyskúšať aj zaujímavý 30 kilometrov dlhý cyklovýlet do Bojkovíc a Uhorského Brodu s návratom po železnici. Vychádzkové, turistické aj cykloturistické trasy sú popísané v turistických sprievodcoch, ktoré dostanete v Turistickom informačnom centre v Dome kultúry Elektra.

Na skok to budete mať napríklad k Luhačovickej priehrade, ktorá je častým cieľom vychádzok a relaxačnou zónou. Vydať sa môžete aj do neďalekých Vizovíc s krásnym zámkom a známou likérkou Rudolf Jelínek, prípadne do obce Modrá, kde si budete môcť prezrieť archeoskanzen s replikou veľkomoravského opevneného sídliska.
Vo vedľajšej expozícii Živá voda sa zase môžete prejsť v sklenenom tuneli pod vodnou hladinou rybníka a vidieť z blízka život vo vode a okolo rieky Morava. V susednom Velehrade navštívte tunajšiu nádhernú baziliku, ktorá patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam Moravy.
