Kde sa to začína?
Až u 95% detí je príčinou nedostatok pohybu, veľa kalorických jedál, sladených nápojov, sedavé trávenie času, často stráveného pred obrazovkou a nekvalitný spánok.

Pri určovaní toho, čo je „normálne“, je vždy rodina. Tá zadáva krok aj v nastavení životného štýlu, v množstve športu, výbere jedál či veľkosti porcií.
Dôležitú rolu hrá aj škola, krúžky či priatelia, no aj verejná politika, regulácie a reklama, ktorej deti ľahko podliehajú.
Tento článok nájdete aj v septembrovom čísle magazínu SME ženy, ktoré je v predaji do 30.9.

Nie je to len o kilách navyše
Vieme, že nadváha a obezita zhoršujú takmer každý aspekt zdravia, a platí to u dospelých, ako aj u detí. Hovoríme o zvýšenom riziku atériosklerózy, poruchách metabolizmu glukózy, riziku diabetu druhého typu, inzulínovej rezistencii a ďalších zdravotných problémoch.
Deti sú o to zraniteľnejšie, že sa ich môže výrazne dotýkať prípadné vylučovanie z kolektívu či šikanovanie. Tento psychický tlak môže viesť k utiekaniu sa k samote a utešovaniu sa jedlom. Tento zlozvyk si potom deti prenášajú aj do dospelosti ako emocionálne jedenie. Mnohým deťom sa podarí nadváhy zbaviť, no asi polovica z nich si nezdravú váhu nesie so sebou až do dospelosti.

Aby mali deti zdravú váhu, je dobré dodržať pár jednoduchých pravidiel. Najdôležitejšie je ísť deťom príkladom. Deti nás kopírujú, je preto najefektívnejšie začať u seba.
1. Raňajkovať. Ukázalo sa, že deti, ktoré raňajkujú, majú nižšie riziko nadváhy a obezity. Deti, ktoré ráno nejedia, majú tendenciu kúpiť si sladené nápoje a sladkosti.