SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián
reklama

Politikom vysvetľuje, že nie je dôležité, čo má medzi nohami. Nemám sa za čo hanbiť, vraví Králová

Lenka Králová je česká transrodová youtuberka a aktivistka.

Lenka Králová, česká youtuberka a autorka relácie V Tranzu je jednou z najvýraznejších osobností a aktivistiek za práva trans ľudí v Česku.Lenka Králová, česká youtuberka a autorka relácie V Tranzu je jednou z najvýraznejších osobností a aktivistiek za práva trans ľudí v Česku. (Zdroj: Anna Boháčová)

V spálni, len kúsok od postele, má postavený stolík a dve ikonicky známe kreslá mätovej farby. Sedávajú v nich rôzni odborníci a odborníčky, ale predovšetkým transrodoví ľudia so svojimi osobnými príbehmi, ktorých si česká transrodová aktivistka, youtuberka a softvérová vývojárka LENKA KRÁLOVÁ (41) pozýva do relácie V Tranzu.

Za vyše dva roky sa v susednom štáte stala osobnosťou, ktorá robí nielen osvetu o queer menšine, stretáva sa s politikmi, ale tiež rozpráva svoj vlastný príbeh, v ktorom sa nebojí zdôveriť aj s citlivými témami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Po prvýkrát žijem moje autentické ja. Malo to obrovský efekt na môj život," hovorí o tranzícii, ktorú začala až krátko pred štyridsiatkou.

"Najprv som si prešla obrovskou krízou, v prechodnom období po coming oute som si siahla na úplné dno. Po pätnástich rokoch sa mi rozpadol vzťah, prišla som preto o domov, musela som začínať odznova na zelenej lúke. Nevedela som, čo so mnou bude a mala som z toho veľké depresie. No teraz po štyroch rokoch... všetko do seba zapadlo a konečne žijem svoj potenciál," hovorí.

Mnohí českí trans ľudia majú podľa nej dojem, že hlavným účelom tranzície je splynúť s davom, lebo ide o niečo zahanbujúce, čo treba tajiť. "Mám veľa priateľov, ktorí to úzkostlivo taja, pričom ja si hovorím opak - no a čo, veď sme ľudia ako všetci ostatní. Už som zvyknutá robiť coming out. Zároveň mi to pomáha odbúravať obrovské množstvo stresu," vraví. O rôznych intímnych detailoch zo svojho života či tela sa rozpráva aj s vrcholovými politikmi. Vraví totiž, že jej osobný príbeh môže pomôcť, aby aspoň o trochu viac pochopili svet trans ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď začala vznikať myšlienka na podcast denníka SME TransFér o transrodových ľuďoch, dostala som tip pozrieť si vašu youtubovú reláciu V Tranzu ako pozitívnu inšpiráciu z Česka. Zdá sa mi to alebo je po vyše dvoch rokoch tá relácia už tak trocha ikonická a stavia mosty medzi väčšinovou spoločnosťou a trans menšinou u vás?

Robím to síce ako koníček a chodím popritom normálne do práce, no určite to tak vnímam. Od ľudí dostávam veľmi veľa správ a myslím aj ľudí z väčšinovej spoločnosti. Hovoria, že boli po pozretí si V Tranzu veľmi prekvapení a pomohlo im to otvoriť oči, lebo mali úplne iné predstavy o trans ľuďoch a ich živote.

Načítavam... 1. Kto sú trans ľudia a čo prežívajú? - Nenávidela som svoj mužský obraz v zrkadle, hovorí transrodová žena Nina"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

S akým zámerom ste sa do relácie púšťali?

Pôvodne som ju začala robiť s jedným človekom, ktorý z toho neskôr vycúval. Vôbec sme však nepredpokladali, že by nejakí trans ľudia chceli ísť pred kameru, takže pôvodne sme plánovali robiť rozhovory s ľuďmi, ktorí s témou majú niečo do činenia - psychologičky, sexuológovia a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Až neskôr mi napadlo nakrúcať trans príbehy a zistila som, že ochota ľudí je vysoká. Prišla som aj na to, že poznať priamo niekoho transrodového dokáže ľuďom úplne zmeniť pohľad na celú tematiku.

Ak poznajú tú osobu zoči-voči, zistia, že sú to obyčajní ľudia s obyčajnými životmi, chodia do normálnej práce a nie sú nijako exotickí. Akurát majú nejakú životnú komplikáciu navyše. Veľkému množstvu ľudí tak môžem túto skúsenosť sprostredkovať cez obrazovku, lebo keď sledujú našu reláciu, majú pocit, akoby toho človeka osobne stretli.

Vďaka tejto aktivite ste sa v posledných rokoch stali azda najviditeľnejšou transrodovou osobnosťou a aktivistkou v Česku. Vzhliadajú k vám mnohí ľudia, dávate množstvo rozhovorov, zachytila som aj niekoľko článkov v bulvári. Prečo ste sa na túto cestu vybrali, keď ste mohli iba súkromne urobiť tranzíciu a žiť si svoj život?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V skutočnosti som si nikdy nemyslela, že tranzíciu budem môcť urobiť len tak skryto. Od začiatku som bola skalopevne presvedčená, že to na mne bude vždy na päťdesiat metrov vidieť, lebo som začala príliš neskoro.

Hormóny som začala užívať v 38 rokoch a myslela som si, že už nebudem mať šancu splynúť s davom. Potom sme začali točiť V Tranzu, čo bol spontánny nápad bez veľkolepejších plánov a ja som zistila, že ma to pred kamerou veľmi baví. Medzitým sa však stalo, že hormóny zapôsobili, získala som vzhľad, keď už by som aj s davom splynúť mohla, no už bolo neskoro, už sme reláciu rozbehli.

Potom mi už bolo jedno, že to ľudia o mne vedia. Aj teraz sa mi niekoľkokrát týždenne stáva, že ma ľudia spoznávajú na ulici, ale je to asi tou samotnou témou. Nevnímam to však ako svoju profesiu, naozaj sa tomu venujem len vo voľnom čase. Aj štúdio mám doma v rohu spálne a v zábere nevidno, že hneď vedľa mám posteľ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nakrúcate teda vo veľmi intímnom prostredí a púšťate si doň rôznych ľudí. Prečo?

Hlavným dôvodom je, že treba ukazovať cestu. Keď som bola dieťa, nikde som nikoho transrodového nevidela, nemala som ako zistiť, čo so mnou je.

Vidieť ľudí, ktorí si tranzíciou prešli, je veľmi dôležité pre tých, ktorí sa na to odhodlávajú alebo ktorí si ešte nie celkom uvedomujú, že sú trans.

Rozhodla som sa preto neprezentovať len svoj príbeh, ale najmä príbehy druhých. Ukazovať obyčajných ľudí, ktorí by sa k tomu, že by vzali kameru do ruky a točili o sebe videá, nikdy nedostali.

Predpokladám, že títo ľudia musia mať vo vás aj veľkú dôveru, lebo ísť na video rozprávať o svojom súkromí pre nich môže znamenať aj vystavenie sa riziku, je to tak?

Dávam niekoľko výhod, ktoré asi v iných podcastoch nie sú. Prvý je, že moje hostky a hostia vždy dostanú celú epizódu vopred na schválenie a môžu sa rozhodnúť, či chcú čokoľvek vystrihnúť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dokonca aj po rozhovore mi môžu povedať, že do toho vôbec nechcú ísť, nebudem sa hnevať. Dávam im aj možnosť kedykoľvek povedať, že chcú video po zverejnení úplne odstrániť, čo už sa mi aj niekoľkokrát stalo. Ľudia si to napríklad po pol roku rozmysleli, lebo zažili neželanú publicitu.

Napríklad žili v malom meste, niekto ich spoznával a bolo im to nepríjemné. Vytváram im teda bezpečný priestor.

Teraz dokonca koketujem s myšlienkou natočiť niekoľko rozhovorov tak, že budú mať respondenti rozmazanú tvár a upravený hlas. Mám totiž okolo seba zaujímavé prípady trans ľudí, ktorí však žijú skryto.

Vo viacerých rozhovoroch ste povedali, že pre tranzíciu ste sa rozhodli preto, že už ste ďalej nemohli žiť ako muž a že ak by ste to neurobili, asi by ste umreli. Bolo ťažké žiť tak 37 rokov?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To, čo spomínate, je až následok toho uvedomenia. Veľmi dlho som si myslela, že som chlapík, ktorého by bavilo hrať sa na dievča. Vnútorne som po tom túžila.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  4. Prišli na to, že odpad je cenný
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Všetkým lepí pred voľbami
  7. Najlepšie poviedky domácich autorov
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Všetkým lepí pred voľbami
  2. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  3. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  4. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  5. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  6. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  7. Bratislavská Kuchajda ožije športom
  8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 052
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 547
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 117
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 4 653
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 776
  6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 208
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 782
  8. Najlepšie poviedky domácich autorov 2 508
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia

Prečo je nutné učiť deti trpezlivosti.


a 2 ďalší 14 h
Viera Hincová je psychologička, ktorá sa venuje problematike ľudí na autistickom spektre. Sama žije s Aspergerovým syndrómom.

Ženy to dokážu oveľa lepšie maskovať.


18. sep
Lenka Svoradová a Mária Jaššová

Rozhovor o zvládaní emócii v škole.


23. sep

Morava, Miláno či Amsterdam? Spoznajte bezpečné miesta v Európe, ak ste na cestovateľské dobrodružstvá pripravená len vy sama.


22. sep
reklama

Blogy SME

  1. Martina Paulenová: Prečo môžu moje deti spať v šatách s volánikmi
  2. Martina Paulenová: Akú stratégiu zvoliť pri prechádzke s dieťaťom?
  3. Larisa Vitányiová: Ako sa vedome snažím viac zženštiť, hoc už som žena
  4. Danica Chames: O dôležitosti selfíčok (a iných záberov z dovoleniek)
  5. Martina Paulenová: Ako som pri varení špenátu zistila, že dokážem viac, než som si myslela
  6. Jozef Varga: Bol som kvartálny alkoholik ... ako s tou pliagou bojovať ?
  7. Monika Bošková: Moja záhrada. Od projektu po realizáciu
  8. Lukáš Zeleník: Od kašľu k nádoru
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 55 445
  2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 488
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 248
  4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 36 189
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 32 953
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 557
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 655
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 251
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu