Sebavedomie nevieme operovať. Ale vieme mu trošku pomôcť, napríklad aj estetickými zákrokmi. Vo svojej ambulancii takéto „terapie“, ktoré pomôžu nielen pokožke, ale aj duši, robí aj dermatologička Ružena Sochorová. Čo jej klientkam pri lepšom sebahodnotení pomáha a čo alebo skôr kto ubližuje?
Prichádzajú aj do vašej ambulancie ženy, možno aj muži s naštrbeným sebavedomím, ktoré pramení zo zmien ich vzhľadu?
Myslím, že každý klient, ktorý vstúpi do kliniky estetickej dermatológie, a nielen tej našej, rieši niečo, čo mu prekáža a čo narúša aj jeho sebavedomie. U niektorých ľudí sú to drobnosti, ktoré si nik iný nevšimne, ale im prekážajú. U iných to býva napríklad danosť, ktorá je viditeľná od detstva, ako napríklad príliš malá brada alebo asymetria tváre. V iných prípadoch to môže byť ochorenie kože typu akné či rozacea, kde už nejde iba o vzhľad, ale aj o zdravie.

Akú podobu môže mať zdeformované sebavedomie, pre ktoré vás pacientky navštevujú? Čo ich zásadne trápi aj z pohľadu ich sebahodnotenia?
Je to veľmi individuálne. Mám veľa klientok, ktoré majú tesne po štyridsiatke a riešia zvýrazňujúce sa vrásky na čele a okolo očí. Zrazu si to začínajú všímať aj pod tlakom sociálnych sietí, kde sú bez vrások aj päťdesiatničky.
Tento článok nájdete aj v augustovom čísle magazínu SME ženy, ktoré je v predaji do 31.8.

V tomto prípade ide o mimické vrásky, ktorým vieme veľmi jednoducho predchádzať aplikáciou botulotoxínu, a to približne dva- či trikrát ročne. S pribúdajúcim vekom riešia ovisnutú pleť okolo sánky, strácajúce sa objemy z líc, pier a tváre alebo zvädnutú pleť.
Tieto problémy riešime efektívne aj bez veľkých zákrokov – 3D niťovým liftingom, certifikovanými výplňami kyseliny hyalurónovej či 3D tekutým liftingom. U nás vždy platí zásada, že radšej aplikujeme menej a keď sa klientke po čase zdá, že to treba ešte doladiť, tak objem doplníme. Doplniť sa dá vždy.
Samostatnou kategóriou je akné. Ako veľmi dokáže nabúrať sebavedomie?
Veľmi. Akné zasahuje nielen kožu, ale aj dušu. Pri akné preferujem lokálnu liečbu, ktorá nezaťažuje celý organizmus, napríklad špeciálnym smoothbeam laserom, ktorý má vlnovú dĺžku na ničenie mazových žliazok, čím dosiahneme znormalizovanie tvorby mazu v koži.
Momentálne veľmi často riešim padanie vlasov, ktoré sa objavuje po prekonaní covidu. Ženy sa tým veľmi trápia. Tu máme veľmi dobré výsledky s aplikáciou špeciálnych prípravkov ku korienkom vlasov, ktoré pôsobia priamo na korienky, aby vlasy posilnili a nevypadávali.
Stretávate sa aj pacientkami, ktoré sú voči sebe mimoriadne kritické a vidia samy seba úplne inak ako ich okolie?
Áno, my ich vidíme ako krásne ženy, ale ony si aj tak nájdu niečo, čo treba doladiť. Snažím sa im dohovoriť a zistiť, prečo vidia nedokonalosti aj tam, kde nie sú. Často to súvisí s vonkajšími vplyvmi, napríklad s kritikou od partnera či snahou o dokonalosť pod tlakom sociálnych sietí. Vždy im hovorím, že ak chcú na sebe niečo zmeniť, tak nech to urobia. Ale musia to robiť iba kvôli sebe.
Čo robíte, keď vidíte neprimeraný tlak z ich okolia?
Občas so ženami dokonca prídu aj páni a priamo sa zapájajú do konzultácie o zákrokoch, ktoré sa týkajú ich partneriek. Sú to nie veľmi príjemné situácie. Ako lekárka sa môžem snažiť dohovoriť klientke a jej mužovi, ale zvyčajne to nepomôže. A veľký tlak pociťujú hlavne mladí ľudia od sociálnych sietí. Tam tiež treba občas dohovárať, že ženy, ktoré sú na fotografiách, naozaj reálne tak nevyzerajú.
Estetická medicína urobila v tomto smere veľké pokroky. Keďže je čoraz viac dostupná, môže si ju dovoliť široké spektrum žien. Na druhej strane ideály krásy, ktoré vidíme v médiách či na sociálnych sieťach, môžu ešte viac prehĺbiť naše pochybnosti. Ako nájsť dobrý prienik medzi týmito dvomi množinami?
Toto je veľmi ťažká otázka. Stretávame sa s klientkami, ktoré majú po dvadsiatke a chcú zákroky, ktoré sme bežne robievali klientkam po štyridsiatke, alebo chcú vyplniť pery, alebo líca. Ale chcú to nadmerne. Snažím sa im to vyhovoriť, pretože je to neestetické a niekedy aj nebezpečné. Ale ony to videli na sociálnych sieťach a chcú to tiež.

- Je to neuveriteľné, ale už 15- a16-ročné dievčatá chodia na výplň pier.
Začína byť alarmujúci aj vek dievčat, kedy začínajú s estetickými