SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián
reklama

Rakúske divadlo pod holým nebom: Opera v kameňolome a muzikál na jazere

Zažite nezabudnuteľný večer u našich susedov v atraktívnom prostredí.

Aj počas leta, keď sú kamenné divadlá zatvorené máte príležitosť navštíviť skvelé operné, či muzikálové predstavenie. Rakúsky Burgenland sa každoročne počas letných divadelných prázdnin, premieňa na jedno veľké javisko medzi vinicami a Neziderským jazerom.

Predovšetkým klasická hudba tu dominuje na open air hudobných festivaloch, ktoré každoročne navštívia desaťtisíce milovníkov tohto hudobného žánru, ale aj divákov, ktorí by napríklad počas roku do kamenného divadla na operu nezavítali. Letné operné festivaly pod holým nebom majú jednoducho nezameniteľné čaro. Vnímate na nich intenzívnejšie nielen krásnu hudbu a skvelé spevácky výkony, ale aj prostredie, kde sa hudobná produkcia odohráva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Atraktívne prostredie bývalého rímskeho kameňolomu v St. Margarethen dokáže priam zázračne zmobilizovať záujemcov operných festivalov pod holým nebom. Tento rok do hľadiska s kapacitou 4 700 miest sa môžete vybrať na jednu z najpopulárnejších opier svetových operných javísk – Bizetovu Carmen.

Nie menej atraktívnym prostredím je pre milovníkov muzikálov a operiet najväčší jazerný amfiteáter v Európe pre 6 200 divákov priamo pri Neziderskom jazere v Mörbisch am See, kde sa tento rok prvý krát uvádza svetoznámy muzikál Mamma Mia! s hitmi švédskej skupiny ABBA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Mekka opery na dosah
Operný festival v obci St. Margarethen patrí ku geograficky najbližším letným ponukám tohto hudobného žánru pre slovenských divákov, keďže sa nachádza necelých 70 km od slovenských hraníc, neďaleko Eisenstadtu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mekka milovníkov opery sa nachádza v tesnej blízkosti najväčšieho rakúskeho zábavného parku FamilyPark, ktorý už navštívila aj nie jedna slovenská rodina. Starý rímsky kameňolom, ktorý sa stal prírodnou kulisou jedinečného operného festivalového areálu prešiel v roku 2006 veľkými stavebnými úpravami, pod dohľadom známych architektov, ktorí z neho urobili jeden z najkrajších a najveľkolepejších prírodných arén v Európe.

Opery sa v kameňolome uvádzali už od roku 1996, ale až vďaka tejto prestavbe, ktorú financovala súkromná Nadácia Esterházy, ktorá kameňolom vlastní, navštívi jedno z najväčších open air operných podujatí v Európe za leto skoro toľko divákov, ako naše Národné divadlo za celý rok.

Kameňolom na zozname UNESCO
Dvetisíc ročný rímsky kameňolom v minulosti poskytoval stavebný materiál na rôzne stavby v celej rakúsko-uhorskej monarchii. Tunajší pieskovec sa tu pravidelne ťažil už od gotiky. Použili ho aj na stavbu viedenského Dómu sv. Štefana či domov na viedenskej Ringstraße.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes je kameňolom spolu s celou krajinou okolo Neziderského jazera na zozname svetového dedičstva UNESCO. V roku 1959 tu založil uznávaný rakúsky sochár Karl Prantl „Sympózium európskych sochárov“, ktoré až do roku 1977 poskytovalo rámec a inšpiráciu pre tvorbu umelcov pracujúcich s kameňom.

Početné kamenné plastiky vystavené v kameňolome dodnes dodávajú krajine v jeho okolí jedinečnú atmosféru. Z tohto miesta máte aj pozoruhodný výhľad na panorámu, ktorá siaha od Eisenstadtu cez pohorie Leitha, Neziderské jazero, do Rustu až po panónsku nížinu v Maďarsku.

Architektonický skvost
Kreatívny tím architektov dokázal vytvoriť architektonické riešenia, ktoré citlivo dotvárajú tento jedinečný prírodný priestor. Základným materiálom nových stavieb sú štýlovo vyzerajúce, hrubé plechové pláty s hrdzavou povrchovou úpravou. Celý areál je plne bezbariérový. Ešte aj toalety sú tu vysoko nad štandard, aký by ste očakávali od podobnej letnej akcie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasťou areálu sú aj občerstvovanie zariadenia, kde môžete pred predstavením, či počas prestávky stráviť príjemné chvíle pri kvalitnom víne z Esterházyho pivníc a chutnom jedle. Odporúčame vám aj po skončení predstavenia ešte chvíľu zostať pri dobrom víne miestnych výrobcov.

Dopravná záťaž tejto malej dedinky je pri tisíckach áut a desiatkach autobusov vysoká, keďže kapacita operného areálu je až 4 700 miest. S malým zdržaním treba rátať aj pri príchode, preto vám odporúčame na bezplatné parkovisko prísť v dostatočnom predstihu. Samotný areál sa otvára pre divákov už dve hodiny pred predstavením.

Tepláky nechajte doma, zoberte si možno pršiplášť
A ako sa treba na operu pod holým nebom obliecť? Nie je síce predpísaný dresscode a takéto podujatia si chodia vychutnať aj ľudia bez akéhokoľvek hudobného vzdelania, netreba byť preto spoločensky tip top oblečený, ale taktiež si zo skrine nevyberte váš športový outfit do fitka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každopádne si pre istotu pribaľte aj pršiplášť, teplejší sveter či deku na zakrytie nôh a aj repelent proti komárom, keďže sa nachádzate neďaleko najväčšieho stepného jazera v strednej Európe.

Carmen na premiére pohorela
Operný festival v St. Margarethen sa každoročne snaží prilákať aj tých, čo v divadle nikdy neboli a zároveň neodradiť ani milovníkov tradičnej opery. Tí druhí musia pod šírym nebom pretrpieť nielen prípadný vietor, dážď, komárov, ale aj ozvučenie cez reproduktory, bez ktorého sa však táto prírodná koncertná sála pod holým nebom s rozlohou 7000 m2 pre 4700 divákov nezaobíde.

A samozrejme na repertoári sú svetovo najpopulárnejšie opery. Tento rok usporiadatelia siahli po jednej z najobľúbenejších opier vôbec, po Carmen od Georgesa Bizeta. Síce premiéra opery dňa 3. marca 1875 v Opéra comique v Paríži nepriniesla pozitívne reakcie, z čoho bol Bizet sklamaný a o tri mesiace na to zomiera.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Opera bola však po jeho smrti doplnená o recitatívy, preložená do nemčiny a v roku 1879 úspešne uvedená vo Viedni a odtiaľ sa vydala na víťazné ťaženie po všetkých svetových operných domoch a dodnes sa hráva s veľkým diváckym záujmom. Dej opery sa odohráva v štyroch dejstvách vo francúzskom jazyku s nemeckými titulkami.

Carmen je fatálnym príbehom tragického ľúbostného trojuholníka plného žiadostivosti, zvádzania vášne a neohraničenej slobody. Hlavná hrdinka Carmen, je mladá a krásna robotníčka v tabakovej továrni v Seville obletovaná mužmi. Vojenský kapitán Don José nedokáže odolať jej vábeniu, jeho záujem o Carmen sa stáva posadnutosťou. Je to príbeh plný citov - lásky, žiarlivosti, krásy a tragickej smrti.

Hollywood v Burgenlande
Pódiu pod majestátnou kamennou stenou kameňolomu dominuje šesť gigantických hrdzavočervených oceľových otočných pódií, vysokých až jedenásť metrov a s celkovou hmotnosťou viac ako 70 ton, umožňujú divákom nahliadnuť za fiktívne scény.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Francúzsky režisér Arnaud Bernard umiestnil Carmen v Burgenlande roku 2023 do hollywoodskeho filmového štúdia z 50. rokoch 20. storočia , kde sa nakrúca film o španielskej občianskej vojne z 30. rokov 20. storočia, sprevádzané hudbou z roku 1875. Pred každou áriou budete počuť z megafónu obligátne „ klapka, strih, akcia“, ako pri každej filmovačke a pred vami sa budú hemžiť kameramani, komparzisti a kaskadéri, ktorí však nebudú narúšať hudobný tok známych árii.

Často nebudete ani vedieť kam sa skôr pozerať, keď na extrémne širokej scéne paralelne prebiehajú dve, alebo tri akcie naraz. Je to celé detailne premyslené a vy sa nebudete ani na chvíľu nudiť. Predstavenia v kameňolome v St. Margarethen začínajú o 20:00 hod., vstup je už od 18:00 hod. a predstavenie trvá zhruba 2:45 hod., vrátane jednej prestávky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lístky na posledné štyri tohtoročné predstavenia, ktoré sa uskutočnia 17.8. - 20.8. si môžete zakúpiť v cenových reláciách od 49 EUR po 168 EUR. A ak vás opera v kameňolome uchvátila ako nás, tak už teraz si môžete v predpredaji zakúpiť lístky na budúcoročnú operu AIDA, ktorá sa uskutoční od 10. júla do 25 augusta 2024.

Mamma mia na najväčšom jazernom pódiu
O pár kilometrov ďalej, priamo na brehu najväčšieho stepného jazera v strednej Európe – Neziderského jazera sa v malej vinárskej dedinke Mörbisch am See, rozkladá 3500 m2 veľký amfiteáter pre 6200 divákov.

Toto najväčšie európske jazerné pódium je už od roku 1957 mekkou známych operiet a muzikálov. Tento rok si usporiadatelia pripravili pre skoro 200 tisíc divákov, ktorí každoročne navštívia tento tradičný Seefestspiele Mörbisch lahôdku v podobe celosvetového muzikálového hitu Mamma mia! s nesmrteľnými hitmi švédskej hudobnej skupiny ABBA.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najväčsia diskoguľa na svete a 108 kostýmov
Svetový muzikálový bestseller Mamma mia! prináša do Burgenlandu nielen typickú atmosféru gréckeho ostrova, ale aj extra dávku dobrej nálady. Tento muzikál s 20 hitmi skupiny ABBA, ako „Dancing Queen“, „Chiquitta“ alebo „Money, Money, Money“ videlo od premiéry v roku 1999 na celom svete už viac ako 60 miliónov nadšených divákov a teraz po prvý krát sa uvádza aj v Mörbischi.

Mamma mia! rozpráva príbeh matky a dcéry, slobodnej matky Donny a jej 20-ročnej dcéry Sophie, ktorá chce krátko pred svadbou odhaliť tajomstvo, kto je jej otec. Príbeh je vyrozprávaný dojímavým spôsobom a zároveň umne prepletený. Témy ako láska, priateľstvo a rodina, sny a túžby sa prelínajú s nezabudnuteľnými svetovými hitmi skupiny ABBA a vytvárajú strhujúcu pódiovú show s množstvom humoru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto hudobná ikona stelesňuje letnú ľahkosť a preto bola priam predurčená na uvedenie na javisku na Neziderskom jazere. Fascinujúce scénické stvárnenie gréckeho ostrova, mohutne znejúci ansábl, swingujúce choreografie, farebné kostýmy.

Na pódiu uvidíte 45 sólistov a členom súboru a 20 komparzistov pre ktorých bolo ušitých až 108 kostýmov. Súčasťou scény s gréckou tavernou je aj najväčšia disko guľa na svete vážiaca 20 ton s priemerom 9 metrov a výškou 11,5 metra.

Letná rozprávka so šťastným koncom
Pre veľký divácky záujem museli usporiadatelia pridať ďalšie reprízy a tak si môžete aj vy ešte zadovážiť posledné vstupenky na túto burgenlandskú letnú rozprávku v gréckom prostredí.

Posledných päť predstavení sa uskutoční od stredy 16.8 do nedele 20.8. 2023. Vstupenky sú v cenách od 29 EUR po 109 EUR. Predstavenia začínajú o 20 hodine, festivalový areál je otvorený už od 18 hod. a predstavenie trvá zhruba 2,5 hodiny. Príďte radšej v predstihu, aby ste pohodlne zaparkovali na bezplatnom parkovisku priamo pri festivalovom amfiteátri a vychutnali si pohár sektu, či dobrého burgenlandského vínka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri odchode počítajte so zdržaním, keďže naraz bude chcieť odísť z parkoviska veľké množstvo automobilov. A už teraz sa môžete tešiť na budúcoročnú lahôdku - populárny muzikál My fair lady, ktorý sa v Mörbisch am See uskutoční od 11. júla do 17. augusta 2024. Lístky sa už dajú kúpiť v predpredaji.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

 1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 2. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 4. Prišli na to, že odpad je cenný
 5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 6. Všetkým lepí pred voľbami
 7. Najlepšie poviedky domácich autorov
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Všetkým lepí pred voľbami
 2. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
 3. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
 4. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
 5. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
 6. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
 7. Bratislavská Kuchajda ožije športom
 8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 059
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 551
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 117
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 4 749
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 788
 6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 181
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 799
 8. Košice budú vďaka tejto zmene fungovať efektívnejšie 2 515
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia

Prečo je nutné učiť deti trpezlivosti.


a 2 ďalší 15 h
Viera Hincová je psychologička, ktorá sa venuje problematike ľudí na autistickom spektre. Sama žije s Aspergerovým syndrómom.

Ženy to dokážu oveľa lepšie maskovať.


18. sep
Lenka Svoradová a Mária Jaššová

Rozhovor o zvládaní emócii v škole.


23. sep

Morava, Miláno či Amsterdam? Spoznajte bezpečné miesta v Európe, ak ste na cestovateľské dobrodružstvá pripravená len vy sama.


22. sep
reklama

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Prečo môžu moje deti spať v šatách s volánikmi
 2. Martina Paulenová: Akú stratégiu zvoliť pri prechádzke s dieťaťom?
 3. Larisa Vitányiová: Ako sa vedome snažím viac zženštiť, hoc už som žena
 4. Danica Chames: O dôležitosti selfíčok (a iných záberov z dovoleniek)
 5. Martina Paulenová: Ako som pri varení špenátu zistila, že dokážem viac, než som si myslela
 6. Jozef Varga: Bol som kvartálny alkoholik ... ako s tou pliagou bojovať ?
 7. Monika Bošková: Moja záhrada. Od projektu po realizáciu
 8. Lukáš Zeleník: Od kašľu k nádoru
 1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 537
 2. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 48 553
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 256
 4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 36 453
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 32 969
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 585
 7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 663
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 266
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu