Ruku na srdce. Koľkokrát ste prstom zastali na instagramovej fotke, možno si ju aj viackrát priblížili a zapriali si, aby ste vyzerali rovnako ako žena, ktorá na nej ukazuje dokonalé telo, bezchybnú pleť alebo žiarivo lesklé vlasy? Koľkokrát ste zatúžili po umelej realite namiesto toho, aby ste boli spokojné s tou skutočnou? Spokojné samy so sebou?

Vitajte v hrozbe zvanej sociálne siete.
Keď som bola malé dievča, mala som veľa vzorov. Od žien, ktoré som mala priamo okolo seba až po tie slávne z televízie či kníh, alebo plagátov, ktoré zdobili moju detskú izbu. Obdivovala som, okrem prirodzených vzorov mamy a starej mamy, napríklad Audrey Hepburnovú, o ktorej dávali dvojdielny film na Hallmarku a videla ho asi dvadsaťkrát, či Annu zo Zeleného domu, čo je síce naozaj prvoplánové, ale bolo to tak. Čítala som tých kníh o rôznych dievčatách a ženách enormné množstvo.
A keď sa mi podarilo ukradnúť mame časopis, prezerala som si pekné, aj upravené, ale stále viac skutočné fotky známych tvárí a modeliek.
Keď som bola malé dievča a otec priniesol domov počítač, veľký ako motorová kosačka, mali sme len hry na disketách, ktoré ma denne nebavili dlhšie ako tri minúty.
Keď som bola malé dievča, s kamarátmi sme na seba kričali pod oknami panelákov, nepísali sme si na messengeri.
Tento článok nájdete aj v augustovom čísle magazínu SME ženy, ktoré je v predaji do 31.8.

Keď som bola malé dievča, chcela som byť úspešná ako staršia sestra – nie pre jej pekné fotky na sociálnej sieti, ale pre dokončenie školy a zamestnanie, vďaka ktorému mala vlastné peniaze.
Keď som bola malé dievča, netušila som nič o zväčšovaní pier, podviazaní žalúdka, diétach v práškoch, obrúsení zubov pilníkom ani liposukcii či zväčšení zadku a poprsia.
Keď som bola malé dievča, internet bol už síce niekde vo vedeckom svete v obrovskom vývoji, no stále bol ešte pre nás bežných smrteľníkov v plienkach.
A potom sa to celé začalo

Napriek tomu, že mnohí odborníci datujú vznik internetu do roku 1989, keď Tim Berners-Lee, počítačový vedec z CERNu vytvoril návrh známeho www (World Wide Web), založeného na internetových stránkach a hypertextových odkazoch, už v roku 1965 bola vytvorená prvá sieť WAN, ktorú vyvinuli vedci z agentúry ARPA.
Tá vznikla ako reakcia Ameriky na technologické úspechy Sovietskeho zväzu – najmä na vypustenie prvej družice Sputnik, a už v roku 1969 sa cez americkú sieť Arpanet podarilo odoslať prvú kompletnú správu.
Vedci z ARPA v roku 1972 prišli aj s prvou podobu mailu a vznikol zavináč ako spôsob adresovania správ. O dva roky neskôr vyvinuli