SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián
reklama

Prírodné krásy na Severovýchode Slovenska. Viete, čo ukrýva Prešovský kraj?

Nájdete tu vodopády, rokliny aj najkrajšiu nočnú oblohu.

Lačňovský kaňónLačňovský kaňón (Zdroj: KOCR SVS)

Vydajte sa s nami na málo známe turistické miesta regiónu, kde na vás čakajú jedinečné vyhliadky, náučné chodníky, tajomné rokliny aj miesta opradené legendami. Všetky tieto miesta hravo zvládnu aj tí najmenší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Národný park Poloniny

Prvým zaujímavým výletným tipom je náš najvýchodnejší národným park na slovensko-poľsko-ukrajinskom pohraničí. Tento horský celok, v ktorom národný park vyhlásili, je známy pod názvom Bukovské vrchy.

Minulý rok tu pribudla nová značená turistická trasa do prírodnej rezervácie Gazdoráň. Trasa má dĺžku cca sedem kilometrov, zvládnete ju za dve-tri hodiny. Tento pomerne nenáročný turistický chodník vedie po červenej značke z obce Príslop popri Chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalej pokračuje k vysielaču nad lokalitou Karcaba, potom cez lúky naprieč Náučnou geologickou lokalitou Dara pozdĺž štátnej cesty k Sedlu Barankovec. Lesný chodník ústi priamo na Gazdoráni (511 m n. m.), odkiaľ budete mať krásne výhľady na celú vodárenskú nádrž Starina, pohorie Vihorlat, ako aj Bukovské vrchy.

Menej zdatní turisti môžu začať túru priamo na Sedle Barankovec alebo pri Starine v lokalite nad Brezoveckou zátokou. Poloniny sú známe tiež ako Park tmavej oblohy, za ktorý boli vyhlásené v roku 2010 ako prvá oblasť tmavej oblohy na Slovensku. Je tu výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu je možné vidieť aj niekoľko tisíc hviezd. Pozorovanie tejto oblohy si môžete aj s deťmi vyskúšať v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Taktiež ich potom môžete vziať do blízkej Sniny, kde na nachádza krásny kaštieľ s múzeom, prípadne na minifarmu, aby spoznali domáce aj voľne žijúce zvieratá vrátane zubra Matúša, ktorý tu našiel svoj nový domov. Pokojnú atmosféru Polonín dopĺňajú typické drevené chrámy, ktoré nájdete v Topoli, Hrabovej Roztoke, Jalovej, v Uličskom Krivom a v mnohých ďalších drobných obciach roztrúsených v regióne.

Vodopády Starý mlyn

Ďalšou pomerne málo známou turistickou atrakciou sú vodopády Starý mlyn v malebnej doline Čierneho močiara, pre ktorú sú charakteristické strmé skaly, stromy a úzka lesná cesta. Trasa s dĺžkou zhruba 3,7 kilometra, ktorú môžete absolvovať buď pešo, alebo na horskom bicykli, sa začína v obci Nižný Slavkov a vedie po červenej turistickej značke.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po ceste sa môžete občerstviť vodou z tamojšej studničky. Najmenším tu môžete porozprávať legendu o šikovnom mlynárovi Mišovi, ktorý tu mal kedysi mlyn, kde mlel kvalitnú múku, ale časom toto remeslo zavesil na klinec, keďže ľudia mu jeho šikovnosť a zárobky závideli a prestali k nemu chodiť.

V centre obce Nižný Slavkov dodnes mlynársku históriu pripomína nedokončený mlynský kameň, ktorý návštevníkom i domácim pripomína kus ich histórie. Ak vám bude málo, môžete ich vziať aj do nového oddychovo-relaxačného areálu Žabia cesta pri Levoči, kde sa môžete okúpať vo vodnej nádrži, požičať si člnky či vodný bicykel.

Okrem kúpania si môžete prenajať ihrisko na futbal, volejbal, basketbal a tenis alebo zažiť trošku adrenalínu v tunajšom lanovom parku. Súčasťou areálu je interaktívny náučný chodník prezentujúci život tunajších obojživelníkov a najvzácnejšie prvky miestnej flóry. Od centra starobylej Levoče s početnými historickými pamiatkami je nový areál vzdialený len päť kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zapikan

V Slanských vrchoch nájdete ďalší krásny výletný cieľ a to krasovú roklinu Zapikan. Jej meno pochádza z miestneho nárečia a znamená zbojník. Ten sa tu aj údajne pred žandármi v 19. storočí aj úspešne ukrýval. V najzaujímavejšej časti rokliny, cez ktorú tečie Komorský potok, je prístup zabezpečený drevenými mostíkmi a rebríkmi. Táto nenáročná trasa s modrým turistickým značením, dĺžkou zhruba dva kilometre s miernym stúpaním je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi.

Na Zapikan vedú turistické chodníky z obce Davidov. V centre obce treba prejsť cez most na ľavú stranu a následne pokračovať popri tanku až k futbalovému ihrisku, kde je možné zaparkovať. Po 15 minútach chôdze sa dostanete na širokú lúku s krásnymi výhľadmi, kde budete môcť načerpať sily pri altánku s ohniskom. Odtiaľ je to k rokline, ktorá je aj vedecky náučnou lokalitou, už len na skok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lačnovský kaňon

Veľmi pekným miestom v prírodnom prostredí je aj dvojkilometrový Lačnovský kaňon pri obci Lipovce neďaleko Prešova. Patrí do chráneného územia Národnej prírodnej rezervácie Kamenná Baba a je prístupný náučným chodníkom, ktorého východiskovými bodmi sú obec Lipovce a osada Lačnov.

Chodník v kaňone je vo viacerých častiach vybavený kovovými schodmi, rebríkmi, lávkami a pomocnými reťazami. Aj v okolí kaňonu nájdete viacero ďalších zaujímavých miest. K najznámejším patrí napríklad zrúcanina Lipovského hradu, jaskyňa Zlá diera či vyhliadková lávka Srdiečko, nachádzajúca sa pri ceste k jaskyni.

Milovníci tradičnej ľudovej architektúry obľubujú návštevu osady Lačnov, ktorá je pamiatkovou zónou vidieckeho typu. Súčasťou prírodnej rezervácie Kamenná Baba je skalná brána Vrátnica či útvar Kamenná baba, ktorý na prvý pohľad pripomína skamenenú ženu. K tomuto útvaru sa viaže legenda. Skamenenou ženou je vraj zlá macocha, ktorá sa chcela zabaviť malého plačúceho dieťaťa a zhodiť ho do rokliny. Udrel však do nej blesk a na mieste skamenela. Okolie kaňonu sa dá spoznávať aj zo sedla elektrobicykla, ktorý si zapožičiate priamo v Lipovciach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zámčisko

Chystáte sa na turistiku do Vysokých Tatier? Okrem tradičných trás, ktoré bývajú preplnené návštevníkmi, tu nájdete aj menej frekventovanú lokalitu, kde nestretnete davy ľudí. Tým je kopec Zámčisko pri Poprade. Na tomto mieste, na ktorom sa v stredoveku nachádzala malá pevnosť, budete odmenení nádhernými výhľadmi na Poprad, Tatry a okolie. Nejde o žiadnu náročnú turistiku, skôr príjemnú prechádzku, ktorú v pohode zvládnu aj deti.

Najjednoduchšia trasa vedie po zelenej značke náučným lesným turistickým chodníkom Zámčisko z Kvetnice, mestskej časti Popradu. Na vrchole nájdete informačné tabule o histórii tohto miesta.

Po výlete sa ešte zastavte v Poprade, kde si môžete prezrieť novú expozíciu v Podtatranskom múzeu. Ide o kniežaciu hrobku zo štvrtého storočia, ktorú náhodne objavili pri výstavbe priemyselného parku. Expozícia ponúka ukážky artefaktov, ktoré sa v nej našli, ako napríklad vonkajšia a vnútorná komora hrobky, nábytok, hracia doska, keramika a kovové nálezy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najmenších určite poteší aj jazda historickou električkou Kométa, ktorá počas sobôt a nedieľ v letnej sezóne premáva na trase Poprad – Starý Smokovec – Tatranská Lomnica.

Počas letných horúčav sa vyberte aj k vode - napríklad do obľúbeného Aquacity Poprad, disponujúceho 14 vonkajšími a vnútornými bazénmi a množstvom vodných atrakcií.

A ak ste fanúšikmi tradičnej ľudovej architektúry, v neďalekej Štrbe môžete navštíviť krásnu pôvodnú štrbskú drevenicu z roku 1875. Je ukážkou, ako sa kedysi bývalo, je vybavená pôvodným nábytkom, ošatením či náradím. Ideálne je zarezervovať si jej návštevu vopred.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
  2. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  3. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  4. Prišli na to, že odpad je cenný
  5. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  6. Všetkým lepí pred voľbami
  7. Najlepšie poviedky domácich autorov
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Všetkým lepí pred voľbami
  2. Kandidát OĽANO Martin Seman: Nikto nemôže ostať na okraji
  3. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
  4. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
  5. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
  6. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
  7. Bratislavská Kuchajda ožije športom
  8. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 062
  2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 554
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 117
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 4 818
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 800
  6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 164
  7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 827
  8. Najlepšie poviedky domácich autorov 2 526
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia

Prečo je nutné učiť deti trpezlivosti.


a 2 ďalší 16 h
Viera Hincová je psychologička, ktorá sa venuje problematike ľudí na autistickom spektre. Sama žije s Aspergerovým syndrómom.

Ženy to dokážu oveľa lepšie maskovať.


18. sep
Lenka Svoradová a Mária Jaššová

Rozhovor o zvládaní emócii v škole.


23. sep

Morava, Miláno či Amsterdam? Spoznajte bezpečné miesta v Európe, ak ste na cestovateľské dobrodružstvá pripravená len vy sama.


22. sep
reklama

Blogy SME

  1. Martina Paulenová: Prečo môžu moje deti spať v šatách s volánikmi
  2. Martina Paulenová: Akú stratégiu zvoliť pri prechádzke s dieťaťom?
  3. Larisa Vitányiová: Ako sa vedome snažím viac zženštiť, hoc už som žena
  4. Danica Chames: O dôležitosti selfíčok (a iných záberov z dovoleniek)
  5. Martina Paulenová: Ako som pri varení špenátu zistila, že dokážem viac, než som si myslela
  6. Jozef Varga: Bol som kvartálny alkoholik ... ako s tou pliagou bojovať ?
  7. Monika Bošková: Moja záhrada. Od projektu po realizáciu
  8. Lukáš Zeleník: Od kašľu k nádoru
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 564
  2. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 45 605
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 257
  4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 36 612
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 32 985
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 594
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 665
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 281
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu