SME

Prírodné krásy na Severovýchode Slovenska. Viete, čo ukrýva Prešovský kraj?

Nájdete tu vodopády, rokliny aj najkrajšiu nočnú oblohu.

Lačňovský kaňónLačňovský kaňón (Zdroj: KOCR SVS)

Vydajte sa s nami na málo známe turistické miesta regiónu, kde na vás čakajú jedinečné vyhliadky, náučné chodníky, tajomné rokliny aj miesta opradené legendami. Všetky tieto miesta hravo zvládnu aj tí najmenší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Národný park Poloniny

Prvým zaujímavým výletným tipom je náš najvýchodnejší národným park na slovensko-poľsko-ukrajinskom pohraničí. Tento horský celok, v ktorom národný park vyhlásili, je známy pod názvom Bukovské vrchy.

Minulý rok tu pribudla nová značená turistická trasa do prírodnej rezervácie Gazdoráň. Trasa má dĺžku cca sedem kilometrov, zvládnete ju za dve-tri hodiny. Tento pomerne nenáročný turistický chodník vedie po červenej značke z obce Príslop popri Chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej pokračuje k vysielaču nad lokalitou Karcaba, potom cez lúky naprieč Náučnou geologickou lokalitou Dara pozdĺž štátnej cesty k Sedlu Barankovec. Lesný chodník ústi priamo na Gazdoráni (511 m n. m.), odkiaľ budete mať krásne výhľady na celú vodárenskú nádrž Starina, pohorie Vihorlat, ako aj Bukovské vrchy.

Menej zdatní turisti môžu začať túru priamo na Sedle Barankovec alebo pri Starine v lokalite nad Brezoveckou zátokou. Poloniny sú známe tiež ako Park tmavej oblohy, za ktorý boli vyhlásené v roku 2010 ako prvá oblasť tmavej oblohy na Slovensku. Je tu výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu je možné vidieť aj niekoľko tisíc hviezd. Pozorovanie tejto oblohy si môžete aj s deťmi vyskúšať v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiež ich potom môžete vziať do blízkej Sniny, kde na nachádza krásny kaštieľ s múzeom, prípadne na minifarmu, aby spoznali domáce aj voľne žijúce zvieratá vrátane zubra Matúša, ktorý tu našiel svoj nový domov. Pokojnú atmosféru Polonín dopĺňajú typické drevené chrámy, ktoré nájdete v Topoli, Hrabovej Roztoke, Jalovej, v Uličskom Krivom a v mnohých ďalších drobných obciach roztrúsených v regióne.

Vodopády Starý mlyn

Ďalšou pomerne málo známou turistickou atrakciou sú vodopády Starý mlyn v malebnej doline Čierneho močiara, pre ktorú sú charakteristické strmé skaly, stromy a úzka lesná cesta. Trasa s dĺžkou zhruba 3,7 kilometra, ktorú môžete absolvovať buď pešo, alebo na horskom bicykli, sa začína v obci Nižný Slavkov a vedie po červenej turistickej značke.

SkryťVypnúť reklamu

Po ceste sa môžete občerstviť vodou z tamojšej studničky. Najmenším tu môžete porozprávať legendu o šikovnom mlynárovi Mišovi, ktorý tu mal kedysi mlyn, kde mlel kvalitnú múku, ale časom toto remeslo zavesil na klinec, keďže ľudia mu jeho šikovnosť a zárobky závideli a prestali k nemu chodiť.

V centre obce Nižný Slavkov dodnes mlynársku históriu pripomína nedokončený mlynský kameň, ktorý návštevníkom i domácim pripomína kus ich histórie. Ak vám bude málo, môžete ich vziať aj do nového oddychovo-relaxačného areálu Žabia cesta pri Levoči, kde sa môžete okúpať vo vodnej nádrži, požičať si člnky či vodný bicykel.

Okrem kúpania si môžete prenajať ihrisko na futbal, volejbal, basketbal a tenis alebo zažiť trošku adrenalínu v tunajšom lanovom parku. Súčasťou areálu je interaktívny náučný chodník prezentujúci život tunajších obojživelníkov a najvzácnejšie prvky miestnej flóry. Od centra starobylej Levoče s početnými historickými pamiatkami je nový areál vzdialený len päť kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zapikan

V Slanských vrchoch nájdete ďalší krásny výletný cieľ a to krasovú roklinu Zapikan. Jej meno pochádza z miestneho nárečia a znamená zbojník. Ten sa tu aj údajne pred žandármi v 19. storočí aj úspešne ukrýval. V najzaujímavejšej časti rokliny, cez ktorú tečie Komorský potok, je prístup zabezpečený drevenými mostíkmi a rebríkmi. Táto nenáročná trasa s modrým turistickým značením, dĺžkou zhruba dva kilometre s miernym stúpaním je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi.

Na Zapikan vedú turistické chodníky z obce Davidov. V centre obce treba prejsť cez most na ľavú stranu a následne pokračovať popri tanku až k futbalovému ihrisku, kde je možné zaparkovať. Po 15 minútach chôdze sa dostanete na širokú lúku s krásnymi výhľadmi, kde budete môcť načerpať sily pri altánku s ohniskom. Odtiaľ je to k rokline, ktorá je aj vedecky náučnou lokalitou, už len na skok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lačnovský kaňon

Veľmi pekným miestom v prírodnom prostredí je aj dvojkilometrový Lačnovský kaňon pri obci Lipovce neďaleko Prešova. Patrí do chráneného územia Národnej prírodnej rezervácie Kamenná Baba a je prístupný náučným chodníkom, ktorého východiskovými bodmi sú obec Lipovce a osada Lačnov.

Chodník v kaňone je vo viacerých častiach vybavený kovovými schodmi, rebríkmi, lávkami a pomocnými reťazami. Aj v okolí kaňonu nájdete viacero ďalších zaujímavých miest. K najznámejším patrí napríklad zrúcanina Lipovského hradu, jaskyňa Zlá diera či vyhliadková lávka Srdiečko, nachádzajúca sa pri ceste k jaskyni.

Milovníci tradičnej ľudovej architektúry obľubujú návštevu osady Lačnov, ktorá je pamiatkovou zónou vidieckeho typu. Súčasťou prírodnej rezervácie Kamenná Baba je skalná brána Vrátnica či útvar Kamenná baba, ktorý na prvý pohľad pripomína skamenenú ženu. K tomuto útvaru sa viaže legenda. Skamenenou ženou je vraj zlá macocha, ktorá sa chcela zabaviť malého plačúceho dieťaťa a zhodiť ho do rokliny. Udrel však do nej blesk a na mieste skamenela. Okolie kaňonu sa dá spoznávať aj zo sedla elektrobicykla, ktorý si zapožičiate priamo v Lipovciach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zámčisko

Chystáte sa na turistiku do Vysokých Tatier? Okrem tradičných trás, ktoré bývajú preplnené návštevníkmi, tu nájdete aj menej frekventovanú lokalitu, kde nestretnete davy ľudí. Tým je kopec Zámčisko pri Poprade. Na tomto mieste, na ktorom sa v stredoveku nachádzala malá pevnosť, budete odmenení nádhernými výhľadmi na Poprad, Tatry a okolie. Nejde o žiadnu náročnú turistiku, skôr príjemnú prechádzku, ktorú v pohode zvládnu aj deti.

Najjednoduchšia trasa vedie po zelenej značke náučným lesným turistickým chodníkom Zámčisko z Kvetnice, mestskej časti Popradu. Na vrchole nájdete informačné tabule o histórii tohto miesta.

Po výlete sa ešte zastavte v Poprade, kde si môžete prezrieť novú expozíciu v Podtatranskom múzeu. Ide o kniežaciu hrobku zo štvrtého storočia, ktorú náhodne objavili pri výstavbe priemyselného parku. Expozícia ponúka ukážky artefaktov, ktoré sa v nej našli, ako napríklad vonkajšia a vnútorná komora hrobky, nábytok, hracia doska, keramika a kovové nálezy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najmenších určite poteší aj jazda historickou električkou Kométa, ktorá počas sobôt a nedieľ v letnej sezóne premáva na trase Poprad – Starý Smokovec – Tatranská Lomnica.

Počas letných horúčav sa vyberte aj k vode - napríklad do obľúbeného Aquacity Poprad, disponujúceho 14 vonkajšími a vnútornými bazénmi a množstvom vodných atrakcií.

A ak ste fanúšikmi tradičnej ľudovej architektúry, v neďalekej Štrbe môžete navštíviť krásnu pôvodnú štrbskú drevenicu z roku 1875. Je ukážkou, ako sa kedysi bývalo, je vybavená pôvodným nábytkom, ošatením či náradím. Ideálne je zarezervovať si jej návštevu vopred.

Autor: redakcia SME Ženy

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 432
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 327
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 893
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 805
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 559
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 423
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 142
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vysnívaný domov bez zbytočných prešľapov.


Soňa Lehocká
herečka a moderátorka Katarína Brychtová

S herečkou a moderátorkou (aj) o výhodách zrelého veku.


Barbora V. Daxner
Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 10
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 804
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 525
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 299
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 242
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 038
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 445
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 474
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu