Keď pribudnú do rodiny malé deti, môže sa pokojné stolovanie, na ktoré ste boli zvyknutí, zmeniť. Deti majú tendenciu byť nepokojné, netrpezlivé alebo odmietajú jesť.
Rodičia sú ochotní spraviť všetko pre to, aby sa ich dieťa najedlo a rodinné stolovanie ustupuje na vedľajšiu koľaj.
Tento článok nájdete aj v júlovom čísle magazínu SME ženy, ktoré je v predaji do 31. 7.

Spoločné stolovanie je oveľa viac ako len fyzický akt jedenia. Je to príležitosť pre rodinu vybudovať si silné puto a zdieľať zážitky, radosti a starosti.
Rada sa podelí

„Spoločná večera za jedným stolom je pilierom našej rodiny. Venujeme si vedomý čas bez mobilov a zaujímame sa jeden o druhého. Ďalšou tradíciou, na ktorej ako mama trvám, je nedeľný obed.
Je to rituál spojený s jedlom, na ktorý sa moja rodina môže vždy tešiť. A ja verím, že naše deti budú na tieto chvíle s dobrým pocitom spomínať.
Rada sa s vami podelím o moje tipy a rady, ako naučiť deti už odmalička jesť pri stole s rodinou, i keď uznávam, že je to často výzva.“ Iveta Budayová, majiteľka koncept obchodíka Little Hipster shop.
Ako na spoločné stolovanie
- Stanovte si pravidelný čas na jedlo
Deti majú rady rutinu, takže je dôležité stanoviť pravidelný čas na jedlo. Tento čas by mali dodržiavať všetci členovia rodiny, malí aj veľkí. Snažte sa jesť spoločne ako rodina čo najčastejšie, aspoň raz denne. Večera je určite tým jedlom dňa, keď sa môžete všetci stretnúť doma za jedným stolom.
- Rozprávajte sa a zdieľajte zážitky
Spojte spoločné jedenie s rozhovormi a zdieľaním zážitkov. Opýtajte sa každého, aký mal deň, čo zažil, čo sa mu v daný deň podarilo a páčilo. Pokúste sa rozhovory viesť v pozitívnom duchu a prípadné problémy a ich riešenie nechať na čas po jedle. Rodinný kruh za stolom má byť bezpečným miestom pre všetkých. Umožnite deťom zdieľať svoje myšlienky a pocity, tým sa posilní ich dôvera a sebadôvera. Verte mi, deti sa milujú rozprávať, zaujímajú sa a rady načúvajú. Veľmi rýchlo si na tento rituál zvyknú a stane sa pevným bodom v ich životoch. Základným pravidlom je odložiť mobily a vypnúť televíziu.
- Zapojte deti do prípravy jedla a stolovania
Ak vaše deti odmietajú veľkú časť jedál, skúste ich zapojiť do prípravy. Nechajte ich vybrať prílohu k jedlu, ingrediencie, ak máte viac času a trpezlivosť, môžu očistiť a pokrájať zeleninu. Pri čom sa deti cítia najviac dôležito, je príprava stola. Poproste ich, nech pripravia taniere, príbor, poháre a servítky pre každého člena. Nechajte ich byť kreatívnymi. Pri malých deťom bude stačiť, keď si budú môcť samy prichystať svoje prestieranie, tanierik a príbor. Toto všetko je priamym zapojením do prípravy, bude im viac záležať, aby sa všetko vydarilo.
- Buďte príkladom
Deti sa inšpirujú tým, čo vidia robiť svojich rodičov. Ak chcete u svojich detí vytvoriť zdravé stravovacie návyky, je dôležité, aby ste ich aj vy dodržiavali. Jedzte pestro, vyvážene a ukážte deťom, že jedlo je dôležitou súčasťou života a zdravia. Nehovorte o jedle v negatívnom zmysle, naopak rozprávajte o chutiach. Vyjadrujte za jedlo vďačnosť, pochváľte toho, kto vám ho navaril.
- Voľnosť výberu a trpezlivosť rodičov
Najčastejším narušiteľom pohody pri stole je, keď deti odmietajú jedlo. Je dôležité si uvedomiť, že deti majú vlastný chuťový rozsah a nie všetko im musí chutiť. Nenúťte ich jesť všetko. Dajte im priestor na výber a rešpektujte ich preferencie s vedomím, že toto sa bude časom meniť. Chce to len trpezlivosť a ochotu zo strany rodičov neprestať ponúkať zdravé jedlá a nepoľaviť zo zásad spoločného stolovania.
Nasledovaním týchto tipov a rád môžete naučiť deti jesť pri stole s radosťou a zároveň vytvoriť príjemnú a pohodovú atmosféru. Spoločné stolovanie nielenže podporuje zdravé stravovacie návyky, ale aj rozvíja komunikačné a sociálne zručnosti detí.
Nenechajte si ujsť túto príležitosť na posilnenie rodinnej jednoty a spoločného potešenia z jedla doma či v reštaurácii.
Autor: SME Ženy