Transformačné koučky a mentorky sú súčasťou širšieho fenoménu novej spirituality, ktorá sa spája s vlnou takzvaného wellbeingu, teda starostlivosti o telo a dušu a všeobecnú pohodu.
„Rozhodne to nie je asketické náboženstvo, ale niečo, čo vyrástlo v bohatej západnej spoločnosti, ktorá má k blahobytu a hojnosti veľmi blízko. Toto však bolo zrejmé už v deväťdesiatych rokoch a všetci profesionáli si za svoje workshopy dávali veľmi štedro platiť a platí to dodnes,“ vysvetľuje religionistka HELENA DYNDOVÁ, ktorá sa novými formami spirituality zaoberá.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo je to nová a pastelová spiritualita, ako súvisí s fenoménom sebarozvojových koučiek a ako ju ovplyvnila pandémia?
- Prečo je táto oblasť orientovaná na ženy v strednom veku a prečo je v nej tak veľa peňazí?
- Môže mať pozitívny vplyv na ľudský život?
- Ako rozpoznať neetické a problematické praktiky?
- Je možné regulovať alebo kontrolovať túto sféru?
V posledných rokoch môžeme sledovať výrazný rozmach sebarozvojových sprievodkýň, líderiek a koučiek, ktoré cielia najmä na ženy. Ponúkajú im duchovnú cestu, garantujú hojnosť vo všetkých oblastiach života. Kam siahajú korene tohto fenoménu?
V prvom rade treba povedať, že to vôbec to nie je nová vec. Ide o súčasť veľmi širokej formy spirituality. Kedysi sa tomuto prúdu hovorilo new age, ale tento termín už dnes asi nikto nepoužíva. Odborníci ho nazývajú alternatívna spiritualita, ľudovo aj pejoratívne to však viac poznáme pod pojmom ezo.
U nás je prítomný v podstate od revolúcie, no vo svete sa toto hnutie začalo už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Vtedy bolo zamerané na komunitný život, očakávanie nového veku Vodnára a iné duchovné smerovanie než to, čo ponúkali tradičné náboženstvá.

Keď sa toto hnutie dostalo do mainstreamu, čo je vlastne snaha akéhokoľvek náboženstva a akejkoľvek spirituality, napojilo sa na vlnu takzvaného wellbeingu, teda starostlivosti o telo a dušu a všeobecnú pohodu. Dnes je už úplne bežné, že keď idete na masáž, dozviete sa aj niečo o zablokovaných energiách a holizme, teda prepojenosti všetkého so všetkým.
Pointou tejto spirituality je mať vyvážený život rovnomerne naplnený prácou, vzťahmi aj duchovnou zložkou. Byť v súlade sám so sebou.
Treba však povedať aj to, že ide o veľmi nejednotnú skupinu, ktorá obsahuje nesmierne veľa rôznorodých prvkov.
Vravíte, že tento typ spirituality je u nás prítomný už dlho, no rukolapne viditeľný je iba posledné roky. Zmenila to pandémia a prechod do dostupného online priestoru?
Určite áno. Tak ako všetok biznis počas pandémie, aj už existujúci predstavitelia alternatívnej spirituality sa presunuli do onlinu.