SME
Štvrtok, 21. september, 2023 | Meniny má Matúš
reklama

Moje mesiace sebarozvoja. Hladkali ma cudzie ženy, mala som sa vzdať logiky a minúť tisíce eur

Sledovala som slovenské transformačné koučky.

Katarína Runa Ďurove počas workshopu Magická žena (Zdroj: FB Katarína Runa)

Väčšina žien prišla v druhý deň workshopu Magická žena bez mejkapu. V prvý deň ho mali už dopoludnia rozmazaný od potu a sĺz. V úzkom kruhu aj verejne hovorili o svojich neistotách, zraneniach a rodinných traumách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzájomne sa dotýkali jedna druhej a šepkali si pritom vetu „si milovaná taká, aká si“. Snažili sa vizualizovať deň, keď môžu robiť čokoľvek a nič nemusia. A so zaviazanými očami hovorili vymysleným jazykom.

Katarína Runa aj v druhý deň workshopu sedí v róbe, s pekným účesom na pódiu v pohodlnom kresle pred kvetinovou stenou, na ktorej je jej meno. Pôsobí majestátne a zároveň prívetivo. Meditácie vedie pomalým, pokojným hlasom, pri inštrukciách je vecná a veľmi prirodzene žartuje.

Nie je ťažké pochopiť, prečo k nej veľa žien vzhliada, za jej kurzy a mentoring sú ochotné platiť stovky či tisícky eur a hoci ju nepoznajú osobne, vnímajú ju ako dôležitú súčasť svojho života.

„Bola si v nejakom jej kurze?,“ pýtam sa sympatickej tridsiatničky, ktorá má byť mojou spoločníčkou pri jednej z aktivít. „U Katky nie, ale teraz som sa prihlásila do iného ročného programu,“ priznáva. „U Lenky Lutonskej?,“ hádam. Som si istá, že sa nemýlim.

Načítavam... Sebarozvoj za tisíce s manipulatívnymi praktikami. O čom je ezokoučing? (24. 8. 2023)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Záplava koučiek a šamaniek

Oblasť sebarozvoja žien všade vo svete zažíva rozmach už zhruba desať rokov. Najmä online priestor je zaplavený množstvom koučiek, transformačných mentoriek, životných poradkýň a šamaniek.

Na Slovensku sa tento fenomén naplno rozvinul v čase pandémie a hoci je ich nepreberné množstvo, medzi najvyhľadávanejšie patria Katarína Runa a Lenka Lutonská.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prihovárajú sa prostredníctvom sociálnych sietí, vystupujú v médiách a predávajú svoje online kurzy, webináre a mentoringové programy, v ktorých názvoch sa objavujú slová ako: Hojnosť, alchýmia, svätý grál, kráľovná, mágia či zázrak. Odborníci vidia v ich podnikaní aj prvky manipulácie a vydávanie pseudovedy za odbornosť či takzvané psychošmejdstvo.

Súvisiaci článok Religionistka: Alternatívna spiritualita je atraktívna pre ženy v strednom veku Čítajte 

Zároveň je tu však veľká skupina žien, ktorú ovplyvňujú a ich práca im pomáha. Aspoň krátkodobo.

Runa aj Lutonská sa naživo dajú vidieť iba zriedka. Ich marketing je založený na exkluzívnosti ich osoby a čím bližší kontakt klientka chce, tých viac musí zaplatiť.

Obe transformačné mentorky som niekoľko mesiacov intenzívne sledovala na sociálnych sieťach, videla množstvo videí, zúčastnila sa na ich prednáškach, workshope v luxusnom bratislavskom hoteli aj online kurze v uzavretej skupine.

Sledovala a porovnávala som ceny ich služieb, o ich programoch som diskutovala s odborníkmi a s jednou z nich som sa aj osobne stretla.

Fantázii sa medze nekladú

„Ak môžem hovoriť za seba - archetyp Kráľovnej, ktorý používam vo svojej práci, je predobrazom zrelej, múdrej ženy, ktorá pozná svoje dary a kvality, a tie dáva v integrite do sveta. Dokáže tvoriť láskavé harmonické vzťahy, ale vie si v nich aj nastaviť zdravé hranice. Rešpektuje aj mužskú polaritu a jej kvality. Vie sa postarať o seba a nečaká, že ju zachráni nejaký princ, zároveň sa ale dokáže postarať aj o to, za čo je zodpovedná - svoje deti, projekty, kráľovstvo. Toto sú kvality, ku ktorým smeruje mnoho žien - a práve takýto archetyp im môže pomôcť lepšie ich uchopiť,“ odpovedá Katarína Runa na moju otázku, prečo sa v prostredí sebarozvoja tak často používajú slová ako kráľovná, bohyňa či mágia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svet mentoriek orientovaných na magický sebarozvoj je prevažne feminínne prostredie, v ktorom sa tieto podnikateľky, prinajmenšom vizuálne, štylizujú do úloh majestátnych líderiek a „pozývajú“ ženy, aby sa tiež stali kráľovnami.

Pre nestranného pozorovateľa môže toto prostredie pôsobiť až komicky. Je však zrejmé, že pre mnoho žien je tento virtuálny aristokratický svet uchopiteľnou skratkou k napredovaniu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neprehliadnite tiež

Viera Hincová je psychologička, ktorá sa venuje problematike ľudí na autistickom spektre. Sama žije s Aspergerovým syndrómom.

Ľudia sa dnes rodia s inak nastavenou nervovou sústavou než kedysi.


18. sep

Single život – o čom sa nedočítate.


15. sep

Aby mali deti zdravú váhu, je dobré dodržať pár jednoduchých pravidiel.


Katarína Skybová 15. sep
Psychologička a výskumníčka Zuzana Očenášová.

Psychologička hovorí, že dievčatá prežívajú násilie negatívnejšie.


14. sep
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu