Väčšina žien prišla v druhý deň workshopu Magická žena bez mejkapu. V prvý deň ho mali už dopoludnia rozmazaný od potu a sĺz. V úzkom kruhu aj verejne hovorili o svojich neistotách, zraneniach a rodinných traumách.
Vzájomne sa dotýkali jedna druhej a šepkali si pritom vetu „si milovaná taká, aká si“. Snažili sa vizualizovať deň, keď môžu robiť čokoľvek a nič nemusia. A so zaviazanými očami hovorili vymysleným jazykom.
Katarína Runa aj v druhý deň workshopu sedí v róbe, s pekným účesom na pódiu v pohodlnom kresle pred kvetinovou stenou, na ktorej je jej meno. Pôsobí majestátne a zároveň prívetivo. Meditácie vedie pomalým, pokojným hlasom, pri inštrukciách je vecná a veľmi prirodzene žartuje.
Nie je ťažké pochopiť, prečo k nej veľa žien vzhliada, za jej kurzy a mentoring sú ochotné platiť stovky či tisícky eur a hoci ju nepoznajú osobne, vnímajú ju ako dôležitú súčasť svojho života.
„Bola si v nejakom jej kurze?,“ pýtam sa sympatickej tridsiatničky, ktorá má byť mojou spoločníčkou pri jednej z aktivít. „U Katky nie, ale teraz som sa prihlásila do iného ročného programu,“ priznáva. „U Lenky Lutonskej?,“ hádam. Som si istá, že sa nemýlim.
Záplava koučiek a šamaniek
Oblasť sebarozvoja žien všade vo svete zažíva rozmach už zhruba desať rokov. Najmä online priestor je zaplavený množstvom koučiek, transformačných mentoriek, životných poradkýň a šamaniek.
Na Slovensku sa tento fenomén naplno rozvinul v čase pandémie a hoci je ich nepreberné množstvo, medzi najvyhľadávanejšie patria Katarína Runa a Lenka Lutonská.
Prihovárajú sa prostredníctvom sociálnych sietí, vystupujú v médiách a predávajú svoje online kurzy, webináre a mentoringové programy, v ktorých názvoch sa objavujú slová ako: Hojnosť, alchýmia, svätý grál, kráľovná, mágia či zázrak. Odborníci vidia v ich podnikaní aj prvky manipulácie a vydávanie pseudovedy za odbornosť či takzvané psychošmejdstvo.

Zároveň je tu však veľká skupina žien, ktorú ovplyvňujú a ich práca im pomáha. Aspoň krátkodobo.
Runa aj Lutonská sa naživo dajú vidieť iba zriedka. Ich marketing je založený na exkluzívnosti ich osoby a čím bližší kontakt klientka chce, tých viac musí zaplatiť.
Obe transformačné mentorky som niekoľko mesiacov intenzívne sledovala na sociálnych sieťach, videla množstvo videí, zúčastnila sa na ich prednáškach, workshope v luxusnom bratislavskom hoteli aj online kurze v uzavretej skupine.
Sledovala a porovnávala som ceny ich služieb, o ich programoch som diskutovala s odborníkmi a s jednou z nich som sa aj osobne stretla.
V texte sa dočítate:
- Kto sú Katarína Runa a Lenka Lutonská a čo ženám ponúkajú,
- ako vyzerá svet kvantových skokov, alchýmie zázrakov a magických žien,
- prečo sú ženy ochotné platiť tisíce eur za ich služby a či ide o manipuláciu,
- ako prebiehajú ich kurzy a workshopy,
- v akých smeroch sa im darí obchádzať legislatívu.
Fantázii sa medze nekladú
„Ak môžem hovoriť za seba - archetyp Kráľovnej, ktorý používam vo svojej práci, je predobrazom zrelej, múdrej ženy, ktorá pozná svoje dary a kvality, a tie dáva v integrite do sveta. Dokáže tvoriť láskavé harmonické vzťahy, ale vie si v nich aj nastaviť zdravé hranice. Rešpektuje aj mužskú polaritu a jej kvality. Vie sa postarať o seba a nečaká, že ju zachráni nejaký princ, zároveň sa ale dokáže postarať aj o to, za čo je zodpovedná - svoje deti, projekty, kráľovstvo. Toto sú kvality, ku ktorým smeruje mnoho žien - a práve takýto archetyp im môže pomôcť lepšie ich uchopiť,“ odpovedá Katarína Runa na moju otázku, prečo sa v prostredí sebarozvoja tak často používajú slová ako kráľovná, bohyňa či mágia.
Svet mentoriek orientovaných na magický sebarozvoj je prevažne feminínne prostredie, v ktorom sa tieto podnikateľky, prinajmenšom vizuálne, štylizujú do úloh majestátnych líderiek a „pozývajú“ ženy, aby sa tiež stali kráľovnami.
Pre nestranného pozorovateľa môže toto prostredie pôsobiť až komicky. Je však zrejmé, že pre mnoho žien je tento virtuálny aristokratický svet uchopiteľnou skratkou k napredovaniu.