SME
Streda, 27. september, 2023 | Meniny má Cyprián
reklama

Moje mesiace sebarozvoja. Hladkali ma cudzie ženy, mala som sa vzdať logiky a minúť tisíce eur

Sledovala som slovenské transformačné koučky.

Katarína Runa Ďurove počas workshopu Magická žena (Zdroj: FB Katarína Runa)

Väčšina žien prišla v druhý deň workshopu Magická žena bez mejkapu. V prvý deň ho mali už dopoludnia rozmazaný od potu a sĺz. V úzkom kruhu aj verejne hovorili o svojich neistotách, zraneniach a rodinných traumách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzájomne sa dotýkali jedna druhej a šepkali si pritom vetu „si milovaná taká, aká si“. Snažili sa vizualizovať deň, keď môžu robiť čokoľvek a nič nemusia. A so zaviazanými očami hovorili vymysleným jazykom.

Katarína Runa aj v druhý deň workshopu sedí v róbe, s pekným účesom na pódiu v pohodlnom kresle pred kvetinovou stenou, na ktorej je jej meno. Pôsobí majestátne a zároveň prívetivo. Meditácie vedie pomalým, pokojným hlasom, pri inštrukciách je vecná a veľmi prirodzene žartuje.

Nie je ťažké pochopiť, prečo k nej veľa žien vzhliada, za jej kurzy a mentoring sú ochotné platiť stovky či tisícky eur a hoci ju nepoznajú osobne, vnímajú ju ako dôležitú súčasť svojho života.

„Bola si v nejakom jej kurze?,“ pýtam sa sympatickej tridsiatničky, ktorá má byť mojou spoločníčkou pri jednej z aktivít. „U Katky nie, ale teraz som sa prihlásila do iného ročného programu,“ priznáva. „U Lenky Lutonskej?,“ hádam. Som si istá, že sa nemýlim.

Načítavam... Sebarozvoj za tisíce s manipulatívnymi praktikami. O čom je ezokoučing? (24. 8. 2023)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Záplava koučiek a šamaniek

Oblasť sebarozvoja žien všade vo svete zažíva rozmach už zhruba desať rokov. Najmä online priestor je zaplavený množstvom koučiek, transformačných mentoriek, životných poradkýň a šamaniek.

Na Slovensku sa tento fenomén naplno rozvinul v čase pandémie a hoci je ich nepreberné množstvo, medzi najvyhľadávanejšie patria Katarína Runa a Lenka Lutonská.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prihovárajú sa prostredníctvom sociálnych sietí, vystupujú v médiách a predávajú svoje online kurzy, webináre a mentoringové programy, v ktorých názvoch sa objavujú slová ako: Hojnosť, alchýmia, svätý grál, kráľovná, mágia či zázrak. Odborníci vidia v ich podnikaní aj prvky manipulácie a vydávanie pseudovedy za odbornosť či takzvané psychošmejdstvo.

Súvisiaci článok Religionistka: Alternatívna spiritualita je atraktívna pre ženy v strednom veku Čítajte 

Zároveň je tu však veľká skupina žien, ktorú ovplyvňujú a ich práca im pomáha. Aspoň krátkodobo.

Runa aj Lutonská sa naživo dajú vidieť iba zriedka. Ich marketing je založený na exkluzívnosti ich osoby a čím bližší kontakt klientka chce, tých viac musí zaplatiť.

Obe transformačné mentorky som niekoľko mesiacov intenzívne sledovala na sociálnych sieťach, videla množstvo videí, zúčastnila sa na ich prednáškach, workshope v luxusnom bratislavskom hoteli aj online kurze v uzavretej skupine.

Sledovala a porovnávala som ceny ich služieb, o ich programoch som diskutovala s odborníkmi a s jednou z nich som sa aj osobne stretla.

Fantázii sa medze nekladú

„Ak môžem hovoriť za seba - archetyp Kráľovnej, ktorý používam vo svojej práci, je predobrazom zrelej, múdrej ženy, ktorá pozná svoje dary a kvality, a tie dáva v integrite do sveta. Dokáže tvoriť láskavé harmonické vzťahy, ale vie si v nich aj nastaviť zdravé hranice. Rešpektuje aj mužskú polaritu a jej kvality. Vie sa postarať o seba a nečaká, že ju zachráni nejaký princ, zároveň sa ale dokáže postarať aj o to, za čo je zodpovedná - svoje deti, projekty, kráľovstvo. Toto sú kvality, ku ktorým smeruje mnoho žien - a práve takýto archetyp im môže pomôcť lepšie ich uchopiť,“ odpovedá Katarína Runa na moju otázku, prečo sa v prostredí sebarozvoja tak často používajú slová ako kráľovná, bohyňa či mágia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Svet mentoriek orientovaných na magický sebarozvoj je prevažne feminínne prostredie, v ktorom sa tieto podnikateľky, prinajmenšom vizuálne, štylizujú do úloh majestátnych líderiek a „pozývajú“ ženy, aby sa tiež stali kráľovnami.

Pre nestranného pozorovateľa môže toto prostredie pôsobiť až komicky. Je však zrejmé, že pre mnoho žien je tento virtuálny aristokratický svet uchopiteľnou skratkou k napredovaniu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia

Prečo je nutné učiť deti trpezlivosti.


a 2 ďalší 13 h
Viera Hincová je psychologička, ktorá sa venuje problematike ľudí na autistickom spektre. Sama žije s Aspergerovým syndrómom.

Ženy to dokážu oveľa lepšie maskovať.


18. sep
Lenka Svoradová a Mária Jaššová

Rozhovor o zvládaní emócii v škole.


23. sep

Morava, Miláno či Amsterdam? Spoznajte bezpečné miesta v Európe, ak ste na cestovateľské dobrodružstvá pripravená len vy sama.


22. sep
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu