Kvalitné kamarátstva sú nenahraditeľné a človek sa k nim nedopracuje úplne jednoducho. Výskum, zverejnený pred piatimi rokmi v časopise Journal of Social and Personal Relationships, ukázal, že aby sme považovali niekoho za blízkeho priateľa, potrebujeme s ním stráviť viac ako 200 hodín.
Navyše, priateľstvo má pre naše fyzické a duševné zdravie množstvo výhod. Dokáže znížiť úroveň stresu a úzkosti či zlepšiť kognitívne funkcie.

Americký Národný inštitút pre starnutie (NIH) medzi spôsoby, ako si udržať priateľstvo, radí vyhradiť si na kamarátov čas, nájsť si spoločnú aktivitu. A nemenej dôležité je aj rešpektovanie osobných hraníc kamaráta.
V každom vzťahu sa stáva, že sa ľudia medzi sebou nezhodnú alebo sa odcudzia. Ak ste v poslednom čase zažili podobnú situáciu a uvažujete o záchrane daného vzťahu, prečítajte si možné spôsoby, ako to dosiahnuť.
V texte sa dočítate:
- čo je dobré urobiť pred rozhovorom,
- čo vyskúšať, ak nefungujú bežné prostriedky komunikácie,
- prečo je niekedy pauza potrebná,
- kedy vzťah radšej neopravovať.
1. Nájdite pozitíva
Prv než sa rozhodnete hovoriť s kamarátom o problémoch vo vašom vzťahu, je vhodné sa zastaviť a zamyslieť sa. Klinický psychológ Adam Smiley Poswolsky radí spomenúť si na konkrétnu chvíľu, keď vám priateľstvo prinieslo radosť alebo potešenie.