Horúce letné dni väčšina z nás chce stráviť pri vode. Niekto sa vyberie na dovolenku k moru, inému stačí k schladeniu vodná nádrž či kúpalisko v meste. K slovenským vodným rajom patria aj Piešťany a ich okolie. Voda je najväčším pokladom piešťanského regiónu. Niekto si ju užíva v svetoznámych kúpeľoch, iný na kúpalisku či pláži pri vodnej nádrži Sĺňava a tí športovo chtiví splavujú Váh. Piešťany sú ako stvorené na letnú dovolenku, ak sa rozhodnete ju stráviť na Slovensku.
Liečivá voda a bahno
Prírodným bohatstvom Piešťan sú minerálne pramene a bahno. Minerálnych prameňov je desať a majú teplotu 67 až 69°C. Behom jedného dňa vydajú z hlbín zeme až tri milióny litrov liečivej vody. Pramene aj bahno majú vysoký obsah síry. Základnými procedúrami je pitná kúra, kúpanie sa v minerálnych prameňoch a balneoterapia – bahenné zábaly.
Piešťanské liečivé bahno je celosvetový unikát, za ktorým cestujú ľudia z celého sveta. Bahenný zábal na tele môže vážiť od 5 do 70 kg a jeho teplota je približne 40°C. Piešťany ponúkajú viac ako 60 rôznych liečebných a relaxačných procedúr. Každý chce a potrebuje niečo iného a je možné zostaviť po konzultácii s kúpeľným doktorom program tak, aby bol efektívny a maximálne vyhovoval nárokom každého návštevníka.
Relaxačné a wellness pobyty sú zamerané na aktívne odbúranie stresu, úľavu pohybového aparátu, oddych a krásu, keďže sírne bahno má blahodarné účinky aj na pokožku. K najobľúbenejším procedúram patrí bazénový kúpeľ v termálnej sírnej vode v Zrkadlisku a bazénový kúpeľ s tradičným sírnym bahnom na dne bazéna v Bahnisku. K pôžitku týchto procedúr prispieva aj nádherná secesná architektúra kúpeľného domu Irma, kde obe tieto kúpeľné procedúry ponúkajú.

Piešťanské kúpele sa zameriavajú najmä na liečbu pohybového aparátu, boľavých kĺbov, kostí a svalov či nervových tkanív dôležitých pre riadenie pohybu. Niet preto divu, že symbolom mesta je už od roku 1933 slávna Socha barlolámača, od Roberta Kühmayera.
Socha stojí pri priečelí nemenej slávneho Kolonádového mosta ( niekedy sa označuje aj Sklený most) spájajúci mestské centrum Piešťan s Kúpeľným ostrovom predstavuje vrchol funkcionalistickej architektúry na Slovensku a i v celosvetovom meradle sa považuje za unikát.
Vďaka svojim 156. metrom je zároveň najdlhším krytým mostom na Slovensku. Postavili ho začiatkom 30-tych rokov 20. storočia podľa návrhu architekta Emila Belluša. V strede mosta natrafíte na bronzovú sochu zakladateľa celosvetovej slávy Piešťanských kúpeľov Ľudovíta Wintera sediaceho na lavičke.

Rodina Winterovcov si zanedbané piešťanské kúpele prenajala v roku 1888 od grófa Františka Erdődyho, zveľaďovali ich celé polstoročie až do roku 1940. Postavili viaceré kúpeľné budovy, vrátane slávneho secesného hotela Thermia Palace, ktorý tento rok oslavuje 111 rokov od svojho otvorenia. V roku 1939 Ľudovítovi Winterovi slovenská vláda kúpele pre jeho židovský pôvod zobrala, on skončil v koncentračných táboroch v Seredi a Terezíne. Po návrate do Piešťan mu kúpele definitívne zhabali komunisti v roku 1948.

Komentované prehliadky
O kúpeľoch a úžasných tajomstvách Piešťan sa môžete dozvedieť počas komentovaných prehliadok, ktoré sa pravidelne konajú až do októbra. Sprievodcovia vám pútavo priblížia históriu aj súčasnosť, prírodu či umenie mesta.
K tým najobľúbenejším prehliadkam patrí prehliadka pri ktorej spoznáte tie najzaujímavejšie miesta mesta a Kúpeľný ostrov, ochutnáte pri nej termálnu vodu i pravé kúpeľné oblátky. Táto prehliadka je zdarma. Viac o fenoméne piešťanského liečivého bahna a termálnej vody sa dozviete na prehliadke bahennej kuchyne, ktorú vám spravia sprievodcovia v dobových kostýmoch.

Zaujímavou prehliadkou, je aj putovanie po secesných skvostoch Piešťan či prehliadka národnej kultúrnej pamiatky Domu umenia, z čias socializmu. Aj táto prehliadka je zdarma.
Prehliadka Mesto ako galéria vás prevedie po jedinečných sochách piešťanských parkov. Milovníci prírody si prídu na svoje na netradičnej prehliadke s výkladom a krúžkovaním vtákov v chránenom areáli Výsadba na Sĺňave. Ornitológ vám prezradí aké vtáky na vodnej nádrži Sĺňava hniezda, ktoré tadiaľto migrujú a kam všade zaletia.
Elektrárňa Piešťany nadchne všetkých obdivovateľov technických pamiatok. Pri prehliadke bývalej obecnej dieselovej elektrárne sa dozvedia o minulosti budovy i dnešných aktivitách, ktoré v nej prebiehajú po rekonštrukcii.
Výstava Alfonsa Muchu
Ťahákom tohtoročnej kúpeľnej sezóny je výstava Alfons Mucha: Kvetinové svety v budove Napoleonských kúpeľov. Kvety sú jednou z najcharakteristickejších zložiek Muchovho grafického štýlu, ktorý sa stal synonymom pre secesiu v Paríži v období Belle Époque.
Piešťanská výstava je obohatená o špeciálnu časť venovanú Muchovmu vzťahu ku kúpeľom Piešťany na začiatku 30. rokov 20. storočia, kedy ich navštevoval.

Počas jeho pobytov vznikali tu aj skice k jeho slávnemu dielu Slovanská epopeja. Z vďaky za vyliečenie dcéry Jaroslavy namaľoval kúpeľom olejomaľbu „Buď pozdravený požehnaný prameň zdravia!“, ktorý je umiestnený nad vchodovými dverami reštaurácie hotela Thermia Palace a je oň záujem zo strany návštevníkov. Aj pre jeho pohnutý osud, keď ho v roku 2000 stadiaľ ukradli a do pátrania bol zapojený aj Interpol.
V roku 2004 sa obraz podarilo nájsť a vrátiť do kúpeľov. Po nutnom reštaurovaní sa na pôvodné miesto vrátil v roku 2006, kde si ho môžete prísť pozrieť. Na výstave si môžete z blízka prezrieť jeho dokonalú reprodukciu až do 31.10.2023 a to denne okrem pondelka od 11:00 - 19:00 hod.
Splavovanie Váhu a plavba po Sĺňave
K nezabudnuteľným zážitkom počas pobytu v Piešťanoch patrí aj splavovanie Váhu. Trasy splavu sú navrhnuté tak, aby vyhovovali všetkým záujemcom, teda aj úplným začiatočníkom, či rodinám s deťmi.
Na výber sú trasy na starom ramene Váhu : Sokolovce – Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom – Piešťany a Jalšové – Hlohovec. Splav môžete absolvovať až do začiatku októbra na nafukovacom či plastovom kanoe a rafte, alebo aj na paddleboarde. Ak sa vám nechce pádlovať, môžete využiť vyhliadkovú plavbu loďou Trajan po vodnej nádrži Sĺňava.

Pravidelné plavby sa konajú až do novembra. Môžete si vybrať buď krátky okruh, ktorý trvá 50 min a zavedie vás k Vtáčiemu ostrovu a späť, alebo dlhý okruh, ktorý trvá 75 minút pri ktorom oboplávate Vtáčí ostrov a budete pokračovať cez Ratnovskú zátoku k Drahovskej hati k Rybárskemu dvoru a späť.
Sĺňava je ideálna aj pre rekreačných športovcov. V Lodenici si môžete vyskúšať hneď niekoľko vodných športov: kajak, windsurfing, paddleboard, vodné lyžovanie, člnkovanie, plachtenie alebo rybolov.
Zaplávať okrem Sĺňavy si môžete aj na termálnom kúpalisku Eva na Kúpeľnom ostrove. Okrem plaveckého 50 metrového bazéna tu nájdete aj kľudový bazén a detský bazén so šmýkačkou. Teplota vody v bazénoch je od 27-36 C.
Jazdy vláčikom aj na bicykli
Piešťany si počas letnej turistickej sezóny môžete pozrieť pohodlne aj z turistického vláčika – Piešťanského expresu. Dostanete sa ním z Kúpeľného ostrova do centra mesta a späť pričom môžete absolvovať celú cestu, alebo na ľubovoľnej zastávke vystúpiť a opäť nastúpiť.
Jeden okruh trvá zhruba trištvrte hodiny a je na ňom 12 zastávok. Počas júla a augusta premáva denne od 9.00 do 21.00 hod.

Ak ste milovníkmi bicyklov, taktiež si v meste a okolí prídete na svoje. Viaceré hotely vám bicykle aj požičajú a môžete vyraziť na cyklochodníky.
Jedna z najpopulárnejších cyklotrás vedie okolo vodnej nádrže Sĺňava. Ide o 12 km asfaltový Kolookruh, ktorý slúži aj in-lineovým korčuliarom, bežcom či priaznivcom nordic walkingu.
Len kúsok za Piešťanmi, v obci Banka sa nachádza raj horských bikerov – Ahoj Bike Park. Okrem jazdy na horských bicykloch na trasách rôznej obťažnosti si na kopci Ahoj môžete aj zalyžovať na tráve.

Kaštieľ Moravany nad Váhom
A na záver ešte aspoň jeden tip na návštevu v bezprostrednom okolí Piešťan. Na okraji obce Moravany nad Váhom preslávenej nálezom známej Moravianskej venuše stojí pôvodne renesančný, neskôr barokovo upravený kaštieľ rodu Motešických.
Kaštieľ postavený v 16. storočí patrí ku klenotom vidieckej šľachtickej architektúry na Slovensku. Jeho hlavná časť zakončená na vrchole ozdobnou renesančnou atikou je spojená s vežou a menšou kaplnkou. Kaštieľ, ktorý v nedávnej minulosti slúžil ako Dom slovenských výtvarných umelcov, je obklopený anglickým parkom.

Až do 17. septembra 2023 prebieha v kaštieli a priľahlom parku výstava Ako v sne: Artrooms Moravany. Na tejto výstave sa predstavuje viac ako 50 umelcov zo Slovenska a zahraničia.
Celá výstava je vytvorená v duchu snov a fantázie a perfektne zapadá do poetického prostredia historického kaštieľa a jeho anglického parku. Otváracie hodiny výstavy sú v piatok od 14:00 do 19:00 a v sobotu a nedeľu od 10:00 do 18:00 hod.
Autor: Pavol Urbánek