Obdobie medzi šiestym a desiatym rokom života predstavuje pre dieťa ďalšiu kľúčovú etapu.
Starostlivosť o deti na prvom stupni základných škôl prináša nový súbor radostí i výziev. Od neutíchajúcej zvedavosti, rozvíjajúcej sa osobnosti cez nákazlivý smiech a občasné záchvaty hnevu až po rastúcu nezávislosť.

Rodičia môžu tápať, ako sa orientovať v tejto fáze vývoja.
SME preto oslovilo odborníčky z rôznych oblastí zdravia, aby im odporučili z množstva možných informačných zdrojov taký, ktorý by rodičom priblížil potreby a problémy, s ktorými sa dieťa v školskom veku môže stretnúť.
V odpovediach vysvetľujú, na čo sa ich odporúčanie zameriava a ako môže rodičom pomôcť.
V texte sa dočítate:
- Čo odporúča nutričná špecialistka.
- Prečo špeciálna pedagogička radí zaobstarať švihadlo.
- Čo môže podľa spánkovej poradkyne pomôcť pri zvládaní spánkových výziev.
- Aké odporúčanie dáva pediatrička.
- Ktoré knihy odporúča stomatologička.
- Kde logopedička navrhuje hľadať odpovede.
Poruchy príjmu potravy sa netýkajú len tínedžerov
Nutričná špecialistika Judita Tkáčová odporúča rodičom stránku organizácie Chuť žiť. Poruchami príjmu potravy totiž môžu trpieť deti aj oveľa skôr než v tínedžerskom veku.
"Už v škôlke či nižších ročníkoch sa dieťa môže stretnúť so šikanou pre svoju postavu alebo s nevhodnými poznámkami od kamarátov alebo členov rodiny, čo môže vyústiť až do tejto skupiny život ohrozujúcich ochorení," vysvetľuje.
Organizácia Chuť žiť sa zameriava nielen na liečbu, ale aj na prevenciu porúch príjmu potravy a ich stránka je venovaná pacientom aj im blízkym - rodine či priateľom. Publikujú vzdelávacie texty, šíria osvetu aj o tom, ako ochorenie u dieťaťa včas zachytiť alebo ako mu úplne predísť.
Tkáčová dopĺňa, že organizácia ponúka aj podporu v podobe bezplatnej linky pomoci, rozhovorov so psychológmi, s nutričnými terapeutmi a ďalšími odborníkmi či peer konzultantmi.
"Ak má rodič podozrenie, že by jeho dieťa mohlo trpieť poruchou príjmu potravy, vždy je to prvé miesto, kam ho odkážem a kde viem, že mu budú vedieť pomôcť a nasmerovať ho,“ uzatvára.
Švihadlom k rozvíjaniu motorických zručností
Soňa Pekarovičová z CentrumDys sa v konzultáciách s rodičmi často stretáva s témou nedostatku pohybu detí. Pracuje ako špeciálna pedagogička a venuje sa ťažkostiam v oblasti učenia a prežívania emócií.
Nedávno si kúpila švihadlo pre deti zo českej stránky Švihej. Podľa nej je kvalitné a vďaka tomu sa ľahšie ovláda.
"Pre mňa je skákanie cez švihadlo jednoduchý spôsob, ako rozvíjať motorické zručnosti. Nadväzuje na staré časy, keď deti trávili čas vonku," hovorí.