Okrem typických prejavov, ako je pokles nálady či strata radosti zo života, ovplyvňuje depresia negatívne aj naše dýchanie, čo môže viesť k bolestiam chrbta alebo aj nespavosti.
Naučte sa správne dýchať a uľaviť si na duši aj na tele.
Vonku svieti slnko, teploty sú vyššie a všetci okolo vás sršia radosťou a energiou z vitamínu D, no na vás to aj tak nepôsobí. Nejde to, počasie nepomáha...
Depresia nie je zlyhanie. Je to reakcia organizmu na veľké preťaženie stresom, kombinovaná s ďalšími faktormi, takže je v podstate jedno, aké je ročné obdobie (aj keď, áno, uznávame, a tvrdia to aj psychológovia, že sychravé a chladné počasie môže depresiu zhoršiť).
V každom prípade či už v lete, alebo mimo neho, úzkosťou a depresiou trpí oveľa viac žien než mužov.
Tento článok nájdete aj v júlovom čísle magazínu SME ženy, ktoré je v predaji do 31. 7.

Prečo ženy trpia depresiami častejšie?
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) depresia postihuje viac žien ako mužov vo väčšine krajín. Odhaduje sa, že až jedna z troch žien v priebehu svojho života zažije depresiu.
Existuje viacero faktorov, ktoré prispievajú k vyššej miere depresie u žien. Patria sem biologické faktory ako hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu, tehotenstva a pôrodu, ako aj genetická predispozícia. Sociálny kontext vrátane nerovností medzi pohlaviami, rodových stereotypov a diskriminácie taktiež hrajú dôležitú úlohu v tejto štatistike.
Ako zlá psychika ovplyvňuje dýchanie?
Ľudia trpiaci úzkosťou často praktizujú plytké, rýchle a povrchnejšie dýchanie, čo sa nazýva hyperventilácia. Toto dýchanie môže nielen zvýšiť úroveň úzkosti, ale spôsobiť aj nežiaduce fyzické prejavy, ako sú závraty, zášklby alebo pocit nedostatku vzduchu.
A od nesprávneho, zlého dýchania je to len krok k bolestiam. Plytkým dýchaním len do hornej polovice hrudníka si veľmi škodíme aj fyzicky. Nevedomky si pritom pomáhame pleciami. To preťažuje svaly krku a brušná dutina nemôže relaxovať.
Okrem toho, že to môže spôsobiť útlak vnútorných orgánov, bývajú výsledkom takéhoto spôsobu dýchania bolesti chrbtice. A tak okrem toho, že majú ženy hromadu starostí a povinností, sa neraz musia vyrovnať aj s bolesťou. Hlavy, šije, chrbta...
„Bolesť chrbtice, ale všeobecne akákoľvek bolesť negatívne vplýva na spánok, náladu aj pracovný výkon, čo výrazne znižuje celkovú kvalitu života,“ potvrdil neurológ doc. MUDr. Michal Minár, PhD.
Ako na bolesť?
V akútnom štádiu, keď dominuje silnejšia bolesť, je podľa neurológa nevyhnutný prísny pokojový režim, vhodne doplnený liekmi proti bolesti či svalovým kŕčom.
„Ešte vhodnejší ako tabletka je lokálny krém, napríklad s obsahom látky aceklofenak, ktorý nezaťaží tráviaci trakt ani pečeň a zároveň uľaví od bolesti. Po odznení akútneho štádia treba začať s cielenou rehabilitáciou na spevnenie chrbtice,“ odporúča.
„Stres môže mať negatívny vplyv na zdravie a môže mať priamy súvis so vznikom bolesti chrbta. Pri stresových situáciách sa zvyšuje napätie svalov chrbta a práve dlhodobé napätie môže viesť k bolestivým stavom alebo kŕčom.