„Ako robí psík? A mačička? A ešte ukáž, ako robí opica,“ to sú časté otázky nielen rodičov k malému dieťaťu, ktoré sa len prednedávnom naučilo chodiť. A dieťa zahavká, zamňauká aj predvedie zvukovú imitáciu opice.
Tieto malé predstavenia sú občas zábavné, no niekedy vedia byť aj poriadne otravné. Najmä vďaka prejavu dospelého.
No vedeli ste, že to nie je len taká rozmarná hra na zabavenie krpca? Napodobňovanie zvukov zvierat totiž môže byť dôležité pre raný vývoj reči a jazyka dieťaťa. Reč sa vzťahuje na tvorbu zvukov, ktoré sa fyzickým aktom hovorenia menia na slová a jazyk zahŕňa používanie slov a gest na komunikáciu.
Deti začínajú rozvíjať svoje jazykové znalosti už od svojich šiestich mesiacov. Prvé slová však vyslovujú krátko po dosiahnutí prvého roku. A medzi ne často patria práve zvuky zvierat.

Boshra Bahramiová, Barbara Jane Cunninghamová a Zoe A. Leylandová z kanadskej Western University v Ontáriu sa vo svojom texte na odbornom portáli The Convesation zhodujú, že zvuky zvierat, od bučania kravy až po bzučanie komára, ponúkajú malým deťom zábavné a pútavé spôsoby, ako sa učiť a precvičovať reč a jazykové zručnosti.
Ak teda chcete podporiť vývoj svojho dieťaťa, smelo do hry na zvieratká.
V texte sa dočítate:
- V čom pomáhajú zvieracie zvuky.
- Prečo sa zvuky zvierat deti ľahko naučia.
- Ako to môžu rodičia využiť.
Od novej slovnej zásoby k jednoduchým vetám
Rečové a jazykové schopnosti dieťaťa formujú jeho schopnosť vyjadrovať sa i porozumieť druhým.
Existuje mnoho spôsobov, ako podporiť rozvoj reči a jazyka u detí. Jednou z nich je imitácia zvukov zvierat. Tie možno použiť na podporu rozvoja komunikácie u všetkých detí, aj tých s rečovými a jazykovými problémami.