Dva upravené pásiky nad našimi očami sú podpisom tváre a je až zázrak, čo s naším vzhľadom dokážu spraviť. Ako vyzerať vždy upravene a docieliť ich dokonalý tvar?
Alebo sa konečne odhodláte na permanentný mejkap a uľahčíte si to?
Tento článok nájdete aj v júnovom čísle magazínu SME ženy, ktoré je v predaji do 30.6.

Dagmar Hoková, medzinárodná trénerka permanentného mejkapu, majiteľka salónu FOYER
Od detstva inklinovala k estetike a umeniu, zároveň však mala chuť študovať a venovať sa zdraviu. Vyštudovala farmáciu a verejné zdravotníctvo, vďaka čomu dokonale rozumie pokožke a svojej práci.
Permanentnému mejkapu sa venuje od roku 2013, v roku 2016 založila svoj salón. Neustále sa vzdeláva a študuje nové techniky u svetových hviezd v permanentnom mejkape.
Od roku 2018 sa charitatívne venuje pigmentácii prsných bradaviek a dvorcov u onkologických pacientok (areola). Svoje skúsenosti a vedomosti ďalej odovzdáva študentom na skupinových a individuálnych školeniach permanentného mejkapu na Slovensku, v Česku a v Poľsku.
V minulosti súťažila doma aj v zahraničí na majstrovstvách v permanentnom mejkape, kde získala významné ocenenia. Posledné roky pôsobí okrem trénerstva ako porotca na medzinárodných súťažiach v permanentnom mejkape. Je výhradnou distribútorkou značky Hanami pigments pre Slovensko a Česko.
Myslíte si, že sa ženy permanentného mejkapu boja? Ak áno, prečo?
"Nemám pocit, že sa vyslovene boja, pretože dnes máme k dispozícii také jemné, šetrné a realistické metódy pigmentácie obočia, že ide o veľmi vyhľadávanú službu v oblasti skrášľovania.
Samozrejme, nájdu sa aj ženy, ktoré majú obavy zo zákroku pre bolestivosť alebo v dôsledku nedostatku informácií. Každý profesionál v danej oblasti má všetky potrebné informácie o týchto službách voľne dostupné na svojej stránke alebo sociálnych sieťach a klientkam rád zodpovie na všetky otázky.
Ak sa zveríte do rúk profesionála, nie je dôvod na obavy. Ak si zákazníčka nie je zákrokom istá, odporúčam prekonzultovať možnosti a nechať si čas na premyslenie.
Nejde o líčenie, ktoré si večer umyjeme, ale o zákrok na niekoľko mesiacov až rokov. Je dôležité zvoliť správnu techniku a vybrať si skúseného profesionála.
Treba tiež pripraviť zákazníčku na to, že čerstvý permanentný mejkap je vždy tmavší a hrubší. Nasledujúci týždeň až dva sa obočie hojí a vytvárajú sa na ňom šupinky alebo chrastičky, ktoré nepôsobia esteticky, avšak obočie potrebuje čas na zahojenie a chrastičky musia prirodzene odpadnúť.
Ďalšou obavou môže byť neestetické rôznofarebné „tetované“ obočie z dávnej minulosti, ktoré prežilo desaťročia a mnoho ľudí môže táto predstava pri pojme permanentný mejkap napadnúť aj dnes a desiť.
Dobrá správa je, že resty minulosti v podobe nepodareného permanentného mejkapu alebo zmeny trendov krásy možno relatívne ľahko a bezpečne „vygumovať“ laserom u odborníka na odstraňovanie permanentného mejkapu a tetovania."
A je permanentný mejkap obočia bolestivý?
"Permanentný mejkap nie je úplne bezbolestný. Ide o povrchovú pigmentáciu do vrchných vrstiev pokožky, kde pociťujeme dráždivosť či miernu bolestivosť. Avšak ubezpečujem vás, že sa to dá bez problémov zvládnuť.
Ak je zákazníčka veľmi citlivá a zle znáša bolesť či akékoľvek zásahy na tvári, odporúčam si zákrok premyslieť (procedúru podstupujú aj muži, hoci zriedkavo).
Aký je postup?
"Permanentný mejkap je prakticky „malá operácia“. Ide o zásah do integrity ľudského tela a príprava zákazníčky je nesmierne dôležitá. Zahŕňa rad istých obmedzení a veľmi dôležitých zdravotných kontraindikácií, ktorým sa treba vyhnúť.
Nesmieme podceniť zdravotný stav, aby sme sa vyhli akýmkoľvek komplikáciám počas zákroku, ale najmä po ňom. Zákazníčka dostane pred zákrokom všetky informácie, aby sa vylúčila možná prekážka pre výkon.
Konzultáciou sa zhodnotí stav pokožky, asymetria, jej predstava o výsledku a v neposlednom rade naše možnosti. Lokalita v deň zákroku nesmie byť nalíčená ani opálená. Dôkladne sa vydezinfikuje a vymeria sa želaný tvar podľa proporcií tváre.
Celkový vzhľad sa konzultuje a pristúpi sa k výberu pigmentu. Pigment sa správa v pokožke individuálne a výsledok je ovplyvnený vitalitou kože, typom pokožky, vekom, tónom a podtónom pokožky, fototypom, samotnou technikou prevedenia, liekmi a radom ďalších faktorov.
Pigment preto volí majster/majsterka, nie zákazník/zákazníčka, pretože len profesionál vie, aký výsledok môže od konkrétnej zmesi pigmentov na danej pleti po zahojení očakávať. A nielen to.
Vie alebo predpokladá podľa svojich vedomostí a skúseností, ako sa pigment bude v pleti správať aj s odstupom času. Pracuje sa aseptickým prístupom s jednorazovým materiálom a pigmentami spĺňajúcimi najnovšie nariadenia Európskej komisie (Reach 2022). Následne je klientka poučená o starostlivosti a domácom ošetrení."
Je takáto úprava obočia vhodná pre každú z nás alebo ju niekomu aj neodporúčate?
"Pigmentácia je vhodná takmer pre každého, kto túži po krásnom a upravenom obočí. Ak nám ho príroda nenadelila, máme v dnešnej dobe takéto skvelé vymoženosti. Žiaľ, nie pre každého.
Prekážkou pre výkon zákroku môže byť zdravotná prekážka, stará neestetická pigmentácia (ktorú je nutné najprv odstrániť) alebo extrémna asymetria. Rovnako je dôležitý aj typ a stav pleti.
Komplikovaná pleť nemôže podstúpiť akékoľvek techniky (v tomto prípade máme obmedzený výber) a zlý stav pleti nevie zabezpečiť správny výsledok."
Ako dlho trvá hojenie?
"Mladá vitálna pleť sa vo všeobecnosti hojí rýchlo. Chrastičky sú obyčajne prítomné 6-8 dní. Čím je pleť staršia a metabolizmus pomalší, predlžuje sa aj interval bunkovej obnovy a stabilizácie farby.
Mladá pleť má výsledok viditeľný a pigment stabilizovaný o 21 dní po pigmentácii. Staršia pleť sa hojí povrchovo obyčajne 10-14 dní a pigment je stabilizovaný až o 4-5 týždňov po zákroku."