V domácnostiach s deťmi nie je jednoduché ubrániť sa hromadeniu vecí. Meniny, narodeniny, Vianoce, odmena za vysvedčenie, oslavy školských či športových víťazstiev aj náhodné nákupy prinášajú zakaždým množstvo hračiek, oblečenia a ďalších drobností.
Niektorým sa to do istej miery darí. Mama školáčky Ivana Eliašová hovorí, že u nich doma nehrozí skladovanie oblečenia či hračiek. Ak sú v dobrom stave, radšej ich posúva mladším deťom v rodine.
A dcére dokáže prakticky vysvetliť, že z tých vecí už vyrástla, alebo že ich už nepotrebuje.
U Kataríny Mošovskej z Farmy pod Poľanou, kde deťom hračky viac požičiavajú, ako kupujú, mali pred pár mesiacmi veľké triedenie, pri ktorom vyraďovali nefunkčné či inak poškodené hračky. Tie zväčša dostávajú dvaja súrodenci na narodeniny, aj keď sa rodina zväčša ešte zloží na nejakú väčšiu hračku, napríklad na trampolínu či detský traktor na vozenie.

„Mladšia dcéra to ešte nerieši, synovi chvíľku trvalo, kým sa s tým stotožnil, ale keď sám videl, že vyraďujeme naozaj už len tie nepoužiteľné hračky, pomáhal nám s triedením,“ opisovala situáciu.
Nie vždy je to také ideálne ako na Farme pod Poľanou či u Eliašovcov. Niektoré deti sa zatnú a odmietajú svoje veci darovať alebo ich vyhodiť.
Výskumníci z austrálskej Edith Cowan University Shane Rogers a Natalie Gatelyová na odbornom portáli The Conversation vysvetľujú, prečo je to niekedy ťažké a ako môžu rodičia tento proces uľahčiť.
V texte sa dočítate:
- Čo sa učia deti, keď sa zabavujú svojich vecí.
- Kedy sa začínajú deti upínať na veci.
- Aké majú dôvody.
- Ako ich obavy zmierniť a dohodnúť sa s nimi.
Zbaviť sa vecí pomôže nielen s udržaním poriadku
Zrejmou odpoveďou na otázku, prečo pomáhať deťom naučiť sa nelipnúť na veciach, je vyhnúť sa ich hromadeniu. To môže podľa výskumu ľuďom, ktorí si cenia poriadok negatívne vplývať na náladu a pocit pohody.
Definícia preplneného priestoru sa však medzi ľuďmi výrazne líši.