Ako využiť slnko? Nechať ho, aby nám pomáhalo a ochrániť sa pred ním, aby nám neubližovalo. Zdravé opálenie existuje. A netreba ho podceňovať.
Slnečné žiarenie má na náš organizmus prospešné účinky. Syntéza vitamínu D3 prispieva k zdravému kostnému metabolizmu. Slnko tiež stimuluje tvorbu serotonínu, čím prispieva k psychickej pohode a tiež sa podieľa na zlepšení dermatóz, ako je psoriáza či atopická dermatitída.
Tento článok nájdete aj v júnovom čísle magazínu SME ženy, ktoré je v predaji do 30.6.

Má však aj škodlivé biologické účinky, medzi ktoré patria fotodermatózy, fotostarnutie či karcinogénny efekt. Práve preto by sme mali síce k sebe slnko pustiť, ale zároveň sa pred ním dostatočne chrániť.
Ako sa správať v bežný deň a počas dovolenky a aké chyby nerobiť, aby nám slnko dokonale slúžilo, ale ani trochu nás neohrozovalo?

MUDr. Jana Nemšovská, PhD., MPH, MHA, dermatovenerológ, klinický imunológ a alergológ
Vieme, že slnenie bez ochrany je mimoriadne nebezpečné, napriek tomu ju ľudia nie vždy používajú a riskujú tak svoje zdravie. Aké sú zásady bezpečného a zdravého opaľovania, napríklad aj v bežný deň a potom na dovolenke pri mori, keď sme slnku vystavení viac?
"Ochrana pred UV žiarením je potrebná už pri UV indexe nad 4. Aj v bežný deň je preto vhodné prípravkom s UV filtrom chrániť lokality kože, ktoré sú chronicky vystavované slnku a nechránené odevom.
S cieľom vyvarovať sa tvorbe pigmentových škvŕn či fotostarnutiu, potrebuje ochranu predovšetkým jemná pokožka tváre.
Na dovolenke sa odporúča v závislosti od kožného fototypu, intenzity slnečného žiarenia a nadmorskej výšky používať prípravky s vyšším UV faktorom (SPF 30 – 50), vyhýbať sa priamemu slnku medzi 11.00 a 15.00 h, keď je intenzita UVB žiarenia najvyššia, oči chrániť kvalitnými okuliarmi.
Po opaľovaní použiť prípravky na to určené, ktoré kožu zvlhčia, premastia a zmiernia prípadné svrbenie. Kvalitné moderné prípravky často obsahujú aj antioxidanty a enzýmy napomáhajúce reparáciu DNA."
Ktoré najčastejšie chyby ľudia pri opaľovaní robia?
"Neaplikujú dostatočné množstvo ochranného prípravku, čo vedie k zníženiu stupňa ochrany. Zabúdajú na ošetrenie, prípadne prekrytie niektorých oblastí (uši, pery, priehlavky). Muži s redšími vlasmi by mali nosiť pokrývku hlavy.
Nezabúdať, že slnko opaľuje aj počas zamračeného dňa, lebo cez oblaky prenikne až 40 % UV žiarenia. UVA žiarenie prechádza cez sklo a slnko nás opáli aj vo vode. Označenie prípravku vodostály neznamená, že vydrží pri kúpaní neobmedzene dlho, ale 40 až 80 minút."
Aká by mala byť frekvencia natierania krémom a čo je tá správna vrstva?
"Prípravkom by sme sa mali natrieť pol hodinu pred vystavením sa slnečnému žiareniu a to v dávke 2 mg na cm2, čo znamená, že na telo dospelého človeka treba približne šesť čajových lyžičiek prípravku. Prípravok by sa mal aplikovať každé dve hodiny a po plávaní radšej ihneď."
Čo sa s kožou deje, ak ju vystavujeme slnku s nedostatočnou slnečnou ochranou alebo úplne bez nej?
"Medzi skoré následky patrí vznik začervenania s následnou pigmentáciou a olupovaním kože.
Po excesívnom opaľovaní môže dôjsť až k spáleniu kože s výrazným začervenaním, opuchom, pálením a tvorbou pľuzgierov, čo môže byť sprevádzané celkovými prejavmi ako je zvýšenie teploty.
Slnečné žiarenie vedie k zhrubnutiu kože a má imunosupresívne účinky, čo sa využíva v liečbe niektorých ochorení (psoriáza, atopická dermatitída).
K neskorým následkom opakovanej expozície patrí fotostarnutie, fotokarcinogenéza v dôsledku poškodenia DNA či očné postihnutie."
Aký je rozdiel medzi vyšším a nižším faktorom ochrany? Opálime sa s 50 pomalšie ako s faktorom 20?
"SPF (Sun Protection Factor) nás informuje, o aký násobok času možno predĺžiť pobyt na slnku bez vzniku začervenania. Čas vzniku začervenania po expozícii slnečnému žiareniu je u každého individuálny a je ovplyvnený fototypom kože.