Atopická dermatitída, prezývaná aj ako atopický ekzém, je pojem odvodený od gréckeho slova ekzeo, ktoré označuje niečo, čo vyviera na povrch, v tomto prípade na povrch kože.
Ekzém vzniká ako dôsledok podráždenia, ktoré prichádza z vnútorného alebo z vonkajšieho prostredia. Slovo atopický má tiež základ v gréčtine, konkrétne v slove atopos, ktoré sa dá preložiť do slovenčiny ako cudzí alebo zvláštny.
Pre atopický ekzém alebo atopickú dematitídu je typická suchosť pokožky, čo sa obvykle prejavuje už v detstve. Ochorenie má dlhodobý priebeh s opakovanými novými zápalmi.
Tento článok nájdete aj v májovom čísle magazínu SME ženy, ktoré je v predaji do 30. 5

Vznik a príznaky
Atopický ekzém sa najprv prejavuje ako svrbivá alergická reakcia sčervenaním a zdurením kože, neskôr sa na týchto miestach vyhodia pľuzgieriky, ktoré veľmi svrbia.
Ak si ich človek rozškriabe, môžu mokvať, ťažšie sa hoja a zároveň hrozí aj zvýšené riziko infekcie. To býva problém najmä u malých detí školského veku, ktoré si ešte nevedia kontrolovať reakcie na svrbenie. Atopický ekzém je najčastejším kožným ochorením u detí školského veku.
Ak ním trpia obidvaja rodičia, pravdepodobnosť, že sa prejaví u dieťaťa, je 80-percentná. Ak je chorý jeden z rodičov, riziko vzniku je 56-percentné. Na postihnuté miesto sa odporúča dávať studené obklady, v noci dávať deťom návleky, rukavice alebo špeciálne ušité pyžamá, ktoré zabraňujú škriabaniu.