Vyvráťme jeden veľký mýtus, či lepšie povedané, často používanú výhovorku. A síce, že kazivosť zubov je dedičná.
Zdediť vieme jedine nedostatočné návyky v ústnej hygiene. Platí jediné pravidlo: čisté zuby sa nekazia. Ako ich teda vyčistiť naozaj dokonale? A dá sa to vôbec?
Tento článok nájdete aj v májovom vydaní mesačníka SME ženy, ktoré je v predaji do 31.5.

Zubní profesionáli neodporúčajú tvrdé kefky
Ak nemáte žiaden dlhodobý problém so zubami, kefku si môžete, samozrejme, vybrať podľa vlastných preferencií, avšak všeobecne sa odporúčajú používať mäkké zubné kefky. Tvrdé kefky majú pevné vlákna, ktoré môžu nielen podráždiť ďasná, ale tiež prispieť k ich ústupu.
Mäkká kefka je k ďasnám i zubom šetrnejšia. Treba však myslieť na to, že čím mäkšiu kefku zvolíte, podľa toho by ste mali aj predĺžiť čas umývania zubov. Keďže je takáto kefka šetrnejšia aj k zubnému plaku, čistenie s ultra soft kefkou by malo trvať až 15 minút.
K tomu všetkému správne zvolená zubná kefka je tá, ktorá má jednoduché, rovno ostrihané vlákna, akékoľvek doplnky, napríklad rôzne plastové lamely plak neodstraňujú, len ho rozotierajú.
Najlepšie sa vám bude manipulovať kefkou s malou hlavičkou, ktorá sa dostane aj do ťažšie dostupných plôch. A čo je ešte dôležité? Zubnú kefku treba vymeniť najneskôr po troch mesiacoch a po každej chorobe.
Medzizubná kefka pomôže pri zápachu z úst aj zapálených ďasnách
Medzizubné kefky sú v rámci starostlivosti o zdravie zubov dôležitejšie ako klasické zubné kefky, napriek tomu väčšina ľudí ich používanie stále zanedbáva. Preniká totiž na miesta, kde sa vlákna zubnej kefky nedostanú.
Práve na tých miestach vniká väčšina problémov s ústnou dutinou. Klasickou zubnou kefkou si vyčistíme 70 percent priestoru zuba. Spredu, zozadu, zospodu, ale do medzizubného priestoru sa kefka nedostane a zubný povlak tam ostáva. Až 8 z 10 kazov vzniká medzi zubami.
Baktérie v zubnom povlaku sú schopné už po 48 hodinách spôsobiť zubný kaz. Na predchádzanie zubného kazu je teda medzizubná kefka najlepším pomocníkom.
Nezľaknite sa, ak vám pri začiatkoch jej používania začnú ďasná krvácať, môžu byť zapálené z dôvodu, že ste jej používaniu zatiaľ nevenovali pozornosť. Ak to napravíte, zabránite vďaka nej hromadeniu baktérií, ktoré zápal podporujú a po niekoľkých dňoch by zápal aj krvácanie mali ustúpiť.
Ak sa tak nestane, treba navštíviť zubného lekára. Zanedbávanie čistenia medzizubných priestorov môže spôsobiť nepríjemný zápach z úst. Bez použitia medzizubnej kefky sa drobných zvyškov jedla, ktoré v medzizubných priestoroch začínajú hniť, zbavíte len ťažko.
Bez ohľadu na to, aký dobrý pocit budete mať z klasického čistenia zubov, ani keď ich čistíte sonickou kefkou. Tá tiež medzizubnú nevynahradí.