Nové chute objavíte vďaka týmto netradičným potravinám zo sveta, o ktorých ste možno ešte nepočuli, ale rozhodne sa ich oplatí vyskúšať.
Chcete si spestriť stravu novými a neobvyklými chuťami? Ponúkame vám zaujímavé inšpirácie zo svetových kuchýň pre milovníkov sladkých aj slaných jedál, jemných aj ostrých pokrmov.
Niektoré položky z našej ponuky môžu tiež potešiť odvážne záhradkárky, ktoré sa neboja výziev.
Tento článok nájdete aj v aprílovom čísle magazínu SME ženy, ktoré je v predaji do 30.4.


Tonka bôby
Prečo sa toto novoobjavené korenie označuje ako fazuľky? Pretože táto aromatická rastlina skutočne patrí do čeľade bôbovité. Niekedy sa strom, z ktorého bôby pochádzajú, nevolá tonka ale brazílsky tík.
Pochádza z Amazónie a stáva sa vyhľadávanou alternatívou vanilky. Aróma tonky totiž nielen imituje jej arómu, ale k nej pridáva aj podtón klinčekov a santalu.
Preto je najlepšie skladovať tonku a výrobky z nej oddelene od ostatných korenín v tesne uzavretej nádobe.
Unikátne fazule (a sú to skutočne príbuzné fazule a vlčieho bôbu) nie sú najlacnejšia položka, no platí rovnaký princíp ako pri muškátovom oriešku – pre skutočne intenzívnu chuť stačí do jedál nastrúhať pomerne malé množstvo.
Odporúča sa nielen do sladkého pečiva, ale aj do viacerých mäsitých pokrmov africkej a ázijskej kuchyne. Navyše tonka za svoje vlastnosti vďačí kumarínu, látke obsiahnutej i v iných bôbovinách, škorici cassia a levanduli.
Vo vyšších dávkach je hepatotoxický (poškodzuje pečeň), takže opatrnosť pri konzumácii je najlepší prístup.

Sumach (rhus coriaria)
Toto meno má niekoľko desiatok drevín z čeľade obličkovcovité.
Názov znie neobvykle, no v skutočnosti k nim patria aj mango a pistácia. V našich končinách je to predovšetkým okrasná rastlina do záhrad, sumach pálkový je dokonca považovaný za invazívny druh.