Podobne ako všetci rodičia detí so špeciálnymi potrebami, aj Zuzana Musliová musela bezprostredne po zistení, že jej syn má poruchu autistického spektra, čeliť množstvu výziev.
„Nezložilo ma to a ani na chvíľu som si nevravela, prečo sa to deje môjmu synovi a mne. Som nastavená tak, že hľadám riešenia, a preto som hneď začala premýšľať, aké máme možnosti,“ vraví.
Spolu s mužom založili výchovno-vzdelávacie zariadenie pre deti s autizmom, ktoré pod jednou strechou zabezpečuje potrebné terapie.
Projekt s názvom Komunikačná akadémia pomáha deťom rýchlo napredovať a osvojiť si potrebné zručnosti. Poskytované terapie sú cielené priamo na individuálne potreby detí.
Inšpiráciu pre tento typ zariadenia našli v Izraeli, kde podobné zariadenia fungujú s dobrými výsledkami už desiatky rokov. „Nepotrebujeme vymýšľať nič nové. Sú krajiny, ktoré majú fungujúci systém. Úplne by teda stačilo, ak by sme ho prekopírovali a prípadne mierne upravili na naše podmienky.“
Nevieme, koľko detí s autizmom máme
Inšpirácia Izraelom nie je náhodná. Musliová je právnička a prekladateľka z hebrejského jazyka, do Izraela cestuje často a práve v tejto krajine hľadala informácie, ktoré nevedela nájsť na Slovensku.
„Keď sa potvrdilo, že syn má poruchu autistického spektra, začala som, pochopiteľne, pátrať po možnostiach, ako s ním efektívne pracovať, rozvíjať ho a najmä kam ho ako dieťa v predškolskom veku umiestniť.“

Hoci školský zákon zaručuje dieťaťu so zdravotným znevýhodnením právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, realita je zvyčajne iná. Počet škôlok pre deti s poruchami autistického spektra (PAS) je na Slovensku málo a podľa skúsenosti rodičov v žiadnom prípade nepokrývajú dopyt.
Podľa Centra vedecko-technických informácií bolo v aktuálnom školskom roku 2022/2023 na Slovensku iba desať špeciálnych tried pre deti s autizmom, ktoré spravovali samosprávy. Súkromní zriaďovatelia prevádzkujú naprieč celým Slovenskom 16 tried. Dokopy tak do škôlok, ktoré zohľadňujú potreby autistických detí, chodilo menej než 150 detí.
Slovensko nevedie štatistiky o tom, koľko detí s poruchou autistického spektra býva ročne diagnostikovaných, ani o tom, koľko ľudí s PAS na Slovensku celkovo žije. Počet detí s autizmom sa tak dá len ťažko odhadnúť.
Nové výskumy z USA napríklad ukazujú, že PAS má až jedno dieťa z 36 a týka sa štyroch percent chlapcov a jedného percenta dievčat. Vzhľadom na to, že celosvetovo sa ročne narodí prinajmenšom jedno percento detí s touto diagnózou, na Slovensku to predstavuje takmer 600 detí každý rok.
Rodičia detí, ktoré nenavštevujú špeciálnu triedu pre deti s autizmom, sa môžu pokúsiť umiestniť svoje dieťa do inej špeciálnej škôlky, skúsiť jeho integráciu do bežného kolektívu alebo ho vzdelávať doma.