Možno ste už postrehli samy na sebe, alebo ste si všimli na niekom z okolia, že nedostatok spánku sa veľmi rýchlo negatívne prejaví na nálade, koncentrácii aj na celkovom zdraví.
K najčastejším problémom so spánkom patrí neschopnosť zaspať, prerušovaný spánok a veľmi skoré prebúdzanie. V mladosti si to možno neuvedomujeme, no možnosť kvalitne sa vyspať je skutočný dar.
Kvalitný spánok je nesmierne dôležitý. S postupujúcim vekom spánkové ťažkosti pribúdajú a jeho nedostatok má zásadný vplyv na každý aspekt nášho života.
Tento článok nájdete aj v aprílovom čísle magazínu SME ženy, ktoré je v predaji do 30.4.

Efektívny oddych
Pre každého naozaj nie je samozrejmosťou každú noc sa dobre vyspať. Najčastejšie ľudí trápia ťažkosti so zaspávaním alebo budenie uprostred noci z dôvodu neustále sa točiaceho kolotoča obťažujúcich myšlienok.
Ako ho zastaviť a poskytnúť hlave i telu správny psychický a fyzický odpočinok? Po fyzickej stránke spánok umožňuje telu regeneráciu, ale je životne dôležitý aj pre spracovanie informácií nazbieraných počas dňa. Veľa spomienok a dojmov, ktoré ste sa počas dňa dozvedeli, sa jednoducho nestihne v mozgu do večera spracovať.
Podľa National Sleep Foundation má každá veková skupina odporúčanú optimálnu dĺžku spánku, ktorá má všeobecný charakter a nezohľadňuje individuálne potreby jedincov. Vyplýva z nej, že dospelí vo veku od 18 do 64 rokov by mali spať sedem až deväť hodín a seniori nad 65 rokov sedem až osem hodín.
Spánok je dôležitejší, než si ľudia uvedomujú. Je základom pre lepšiu funkciu mozgu a tela. Hoci niektorí tvrdia, že dokážu normálne fungovať aj s oveľa menším objemom spánku, veda s tým nesúhlasí. Aj napriek informatívnym údajom v tabuľkách odporúča jednotné číslo – sedem hodín.
Spať menej je podľa odborníkov zdraviu škodlivé. Univerzálny koeficient neexistuje, ale snažte sa dodržiavať aspoň magickú sedmičku.
Najčastejšie poruchy spánku
- Neorganická nespavosť – problémy so zaspávaním, včasné prebúdzanie, zlá kvalita spánku. Neschopnosť zaspať, udržať sa v spánku alebo príliš skoré budenie môže byť spôsobené fyzickými problémami, stresom, úzkosťami či depresiou.
- Spánkové apnoe – opakované epizódy prerušovaného (zastaveného) dýchania počas spánku. Môže viesť k prebudeniu a zníženej kvalite spánku. Na vine bývajú zväčšené krčné mandle, obezita alebo problémy s dýchacími cestami.
- Narkolepsia – náhle a nekontrolované záchvaty krátkodobého spánku počas dňa. Môžu ju vyvolať genetické faktory alebo nedostatočná produkcia orexínu – látky, ktorá v mozgu reguluje stav bdelosti.
- Nočné desy – intenzívne a zastrašujúce sny, ktoré vedú k narušeniu spánkového cyklu alebo k prebudeniu. Spôsobuje ich stres, úzkostné poruchy alebo prekonané traumy.
- Somnabulizmus – námesačnosť.
Rozšírená nespavosť
Nespavosťou trpí 30 percent populácie. Medzi najohrozenejšie skupiny patria seniori, ženy po prechode, pacienti s depresiami a pacienti pracujúci na zmeny.
„Ľudia s dlhotrvajúcou nespavosťou majú vyššie riziko srdcovo-cievnych porúch, viac depresií a úzkostných porúch, častejšie sa stávajú závislými a majú aj imunologické problémy“, – vysvetľuje psychiatrička MUDr. Darina Hrabovská.
„Spánkovými poruchami trpia častejšie ženy, muži majú viac problémy s chrápaním. Ženy do menopauzy chránia ženské pohlavné hormóny, ktoré majú pozitívny vplyv na napätie svalstva horných dýchacích ciest. Po menopauze však ženy mužov dobiehajú. Ženy sú emocionálnejšie, úzkostnejšie, okrem stresu v práci na nich leží väčšia záťaž v oblasti starostlivosti o deti a domácnosť. Pravdepodobne preto trpia nespavosťou o niečo častejšie ako muži,“ dopĺňa odborníčka.
Počas menopauzy sa znižuje hladina estrogénu aj progesterónu. Pohlavný hormón progesterón má upokojujúce účinky. Vzhľadom na to, že sa jeho produkcia v prechode znižuje, ženy obvykle nespia pokojným spánkom.
Rovnako dochádza aj k zníženiu hladiny estrogénu, ktorý má na starosti chemické procesy v mozgu. Jedným z procesov je regulácia melatonínu alebo „hormónu spánku“, ktorý sa stará o pravidelný spánkový biorytmus.
Keď to nie je o režime
Na vine nemusí byť iba zlý spánkový režim. Je možné, že aj napriek prijatým opatreniam (správne teplota v miestnosti, pohodlie, konzumácia vhodných potravín pred spaním...) nepocítite zmenu a váš nočný odpočinok sa ani pri dobrom spánkovom režime nezlepší. Prečo?